ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 14 Ocak 2007 tarihinde güncellenmiştir.)

 

 

ACI SUYUN

ACI HALİ

Aylık Ünye Ticaret ve Sanayi Gazetesi'nin Yıl : 3,
Sayı : 24, Sh.1 - 7, Şubat/1997 nüshasında yayımlanmıştır.

 

Makale : Anonim

 

            Allah'ın Ünyeliler'e bahşetmiş olduğu bir su vardır.

            "ACISU"...

            Yıllardır bizlerin soframızdan eksik etmediği, her gün içtiğimiz çayın bu sudan yapıldığı bu suyun değerini tüm Ünyeliler bildiği gibi, çevre il ve ilçelerden gelenler de bu sudan alarak içmek için kullanırlar.

            Hemen her gün Acısu Çeşmesi başında kuyruklar oluşur ve su almak için sıra beklenir. En çok da Cumhuriyet Meydanı'nda bu şekilde su kuyruğu görülmektedir.

ÇEŞME VE KUYU BAŞLARI
M. Ufuk MİSTEPE

Konuşsalardı kuyular, ağlasalardı yeniden bülbül çeşmeler;
koşuşsaydı çevresinde bebeler, anılar ve sevgiler!
Şimdi anlatabilir miydi o hazzını geçmişinin?
Çekebilir miydin buz gibi karpuzunu kuyulardan geçmişinin?
 

       

            Ünye'de hemen her mahallede ve şehir merkezinde birkaç tane Acısu Çeşmesi vardır. Bu çeşmelerin durumları içler acısıdır. Çeşmeler eski yıllarda yapılmış olduklarından, bir çoğu tahrip edilmiş ve o güzel mimarîsini kaybetmiştir.

            Aynı zamanda bir harabe durumundadırlar. Yeni yapılan birkaç çeşme hariç diğer çeşmelerde insan, su içmeye dahi çekinmekte ve o durumu gördüğünde üzülmektedir.

            Eskiden yapılan Acısu Çeşmeleri'nde dört tane su içmek için musluk ve iki tane de su almak için kullanılan su teknesi vardır. Su teknesi, üzerine su kabı doldurularak suyun dolmasını sağlamak için yapılmıştır.

            Bu eski tip çeşmelerden Ünye'de belirli sayıda sayıda kalmıştır. Birkaç tanesi zamanla tamamen yıkılmış, birkaç tanesi de kısmen yıkılmış durumdadır. Dört tane musluk yerine bir tane musluk, diğer muslukların yerinde ise ağaç çakılı; iki tane su teknesi yerine kiminde bir tane kimisinde ise hiç yok.

            Birkaç tane örnek vermek istersek, Fevzi Çakmak Mahallesi İlkokulu'nun önünde bulunan çeşme, Köprübaşı'nda, Mobil İstasyonu'nun önünde, Anafarta İlkokulu'nun önünde ve diğerleri.

Meşhur Çatal Çeşme Suyu'nun Membaı

Fotoğraf : Ahmet Hüseyin (Şen)

            Acısu, Cevizdere Köyü tarafında Acısu denilen yerden gelmektedir. Suyun memba yönüne yakın ilk çeşmelerde suyun daha bol akması gerekmektedir. Ama bu durum hiç de böyle değil. Çünkü çeşmelerden su hiç de bol akmamakta; aksine çok az akmakta. Uyanık otobüs şoförleri ile taksi şoförlerinin araçlarını yıkaması yüzünden şehir içine su gelmemektedir.

            At, şehir suyu ile sulanabilir; araçlar şehir suyu ile yıkanabilir ama, içtiğimiz çay şehir suyu ile yapılamıyor; aynı zamanda içtiğimiz su.

            Bütün bunların yanında akşamları Acısu Çeşmeleri'nin başında büyük kuyruklar oluşmaktadır. Bu çeşmeler yapılırken elbette suyun yeteceği düşünülerek yapılmıştır. Şimdi neden su yetmiyor, bu hususlar neden araştırılmıyor?

            Bir bardak acısu içeceğim diyerek kuyrukta bekleniyor.

            Nerede Belediye, nerede yetkililer?

            Adıyla, sanıyla Ünye'nin adını ülkemize hattâ bazı Dünya ülkelerine duyuran namı diğer Ünye Kaynak Suyu, asıl adıyla ACISU'ya lütfen sahip çıkınız!

            Sağa sola yapılan usulsüz harcamalardan kısarak, insan sağlığı için büyük önem arzeden Acısuya da bir ödenek ayırıp, Acısu'yun içler acısı durumuna bir son verin ki bu suyu Ünye'ye kazandıranların kemiklerini sızlatmamış olursunuz!

---ooOoo---

 

YIKILANLAR...
Medeniyet, seni affedecek miyiz sandın, yıktıklarınla burada?
Zamanı geri getirebilmekten âciz, bakarken karanlıkta ...
Kalabuzu’nu bile çok gören, martı uçmalarında insanlığa!
Yaşatırken hasreti, yaşamadan sahilinde ömrümün ...
Kaldır yeniden, kaldır ki mâkus talihim yeniden gülsün
Mazim Çamlığın kucağına gülümseyişlerle dönsün.
M. Ufuk Mistepe  27 Kasım 2000/Ankara

ACISU ÇEŞMELERİNDE SULAR AZALIYOR
(Haftalık ÇAĞRI Gazetesi, Yıl : 15,
Sayı : 620, 27.05.1991 tarihli nüshasında yayımlandı.)
 

EVLERE KAÇAK SU ALINDIĞI İDDİA EDİLİYOR (!)

          İlçemizde yıllardır içme suyu olarak kullanılan ve çevrede ün yapmış bulunan  Acısu'yumuz, şehirdeki çeşmelerinin musluklarından artık az akmaya başladı.

          Yüceler Köyü Acısu Mevkii'nden çıkan bu kaynak suyu bugünlerde evdeki çeşmelerimizde akan suların çok kötü, çamurlu, mikroplu olması dolayısı ile her zamankinden fazla ihtiyaç olduğundan halkın rağbetine uğruyor.

          Ancak çeşmelerde sular ince ip gibi akmaya başlayınca kaynağından şüphe edilmeye başlandı. Ne var ki eskiden Ünye'de haneler azken sular Acısu hattından kullanıldığı için bu alışkanlığın bazı evlerde devam ettiği sanılıyor.

          Acısu hattından evlere su almanın yasak olduğunu bildikleri halde, evlerine su alanların vebali tartışılır olmuştur. Yüceler Köyü'nden F. Çakmak Mahallesi'ne kadar birçok evin bu Acısu hattından suyu kaçak olarak aldığı iddia ediliyor.

          Halkın içme suyu olarak kullandığı Acısu'yu kaçak olarak evlerine alanların yetkililerce tespit edilmesi ve bu uygulamanın önüne geçilmesi isteği aldığımız bilgiler arasında.
 

 

 

YAZDIR

 

   Ünye Makaleleri Sayfasına

  Dönmek İçin TIKLAYINIZ !