ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 24 Aralık 2007 tarihinde güncellenmiştir.)

.

 

ÜNYE'DE
BİR AĞABEY

Makale : Saim YILDIZ
http://www.hizmettv.com.tr/read_article.php?aID=347

ÜNYE'DE
BİR AĞABEY

ESKİCE HOCA
http://www.sirinunye.com/detay.asp?hid=3952
.

Birlik olup makamlar Ünye için toplansa,

Karar vermeden önce geçmişini bir ansa.
.

Sonra bu güne dönüp plân, proje yapsa,

İktidarın gücünden bir parça da o kapsa!
.

'Başkanlar nerdesiniz?' Ünye’m elden gidiyor.

“Sahipsiz memleketin batması haktır!” diyor.

Değerli Hemşehrilerim,
Aşağıdaki anlamlı tespiti kamuoyuna duyurmaya çağıran
Saim YILDIZ Bey'in makalesini okumadan önce lütfen aşağıdaki linklerde
yayınlanan yakın geçmişin deneyimlerini önyargısız okuyunuz!
http://unyezile.com/unyeailefoto1.htm
http://unyezile.com/platformun.htm
http://unyezile.com/ustp.htm

Ünyeliler Grubu Ü-STP'nin 100. Yıl Parkı'nda Ünye'de Yaptıkları İlk Toplantı - 15 Temmuz 2007

.
İç çekişmeleri, dedikoduları bırakalım.
Biz iki ay çalışıp on ay yatan bir bölgeyiz.
On ay yatan insanlar da iş yerine başka şey üretir.

Dr. Mehmet Hilmi GÜLER
I. Ünye Kurultayı - 15 Kasım 1998

            Büyük ağabey, her zaman anabileceğimiz, her zaman onun büyüklüğüne ve yardımına ulaştırıcılığına ihtiyaç duyabileceğimiz, Ünye’nin bir büyüğü, bir amcası, dayısı, ağabeyi diyeceğimiz, önünde saygı ile eğilebileceğimiz bir büyük ağabeyimiz.

Saim YILDIZ

Hizmet Gazetesi Köşe Yazarı

            Bir büyük ağabeyimiz hali hazırda yok gibi görülüyor. Hiç aklınıza geldi mi? Bir hemşerinizi büyük ağabey yerine koyabileceğimiz birisi… Bütün Ünye'yi kucaklayabilecek, tüm Ünyelilerin “adam gibi adam” diyebileceği bir şahsiyet, aklınıza geliyor mu? Bir düşünelim, bu hafta, bu ay, hattâ bu yıl… Bakalım bu şablona uyacak bir Ünyeli hemşerimizi getirebiliyor muyuz? Ha, sonucunda ne mi olacak? Neler olmaz ki! Böyle bir şahsiyet Ünye’nin uçmasına vesile olur. Her önüne gelen aklına estiği gibi hareket edemez.

Ünyeliler Grubu Ü-STP Oluşumu 3. Toplantısında Ünye Ticaret Borsası Konferans Salonu'nda

Fotoğraf : Hacer COŞKUN - 25 Temmuz 2007 Ünye

            Her ne kadar hukuk devleti ve yasalarla idare edilen bir ilçede yaşasak bile farkına varamadığımız veya bazen keşke dediğimiz olmaması için Ünye’nin önümüzdeki dönemlerde böyle büyük bir şahsiyete ne kadar ihtiyacı olacağını Ünye’de yaşayan Ünye’yi seven ve de Ünyeli olmaktan gurur duyan bütün hemşerilerimizin ihtiyacı olacağına inanıyorum. Zaman geçtikçe daha da ihtiyacımız olduğuna inananlardanım.

            Bazen canınız sıkıldığında veya hafta sonunu Ünye’yi dolaşarak mahalle mahalle gezerek, sokak sokak seyrederek gezerseniz, Ünye’nin bir büyük ağabeye, Ünye’nin adam gibi sivil toplum örgütüne, Ünye’nin dimdik ayakta durabilecek bir siyasî partiye ihtiyacı olduğunu görürsünüz. Eksikliğimiz saymakla bitmez.

            Toplumda bireyler farklı düşünebilirler. Bireyler farklı partilerde mücadele ediyor olabilir. Bireyler farklı mahalleden, farklı yöreden, farklı kentten Ünye’ye gelmiş olabilir. Önemli olan Ünyeli olmak, Ünye’yi yaşamak ve Ünyeli gibi düşünmektir. Kim ne olursa olsun, nerden gelirse gelsin, Ünye’yi yaşasın, Ünyeli olmayı kabullensin. Hedef kitlemiz bu olmalı. Bunu da Ünye’de yaptıracak bir büyük ağabeye çok ihtiyaç duyulduğu bilinmeli.


Orta Çarşı Nostaljik Ünye Sohbetleri - 30.07.2007

            Eğer ki bir büyük bu gibi değerlerin ne olduğunu anlatmazsa kitlelere duyurmazsa önümüzdeki günlerde Ünye’yi daha da tanıyamayacağımızı bilmeliyiz. İlçemiz hızlı bir şekilde büyüyor ve de bilinçsiz bir şekilde de genişliyor. Bunun hayra alâmet olmadığı apaçık ortada. Bu büyümeye, çarpık gelişmeye karşı hiçbir kimse de ortaya çıkıp bir söz, bir cümle kurmuyor. Ortak bir plâtform oluşturulup kişisel veya toplumsal bir düşünce ortaya çıkmıyor! Çıkanlar da ortada çok cılız kalıyor.

Ünye Toplumsal Diyalog Plâtformu

Tasarım : Tar Sanatçısı Bedri ÖZDEMİR

Bireyler günü kurtarmanın peşinde bir döngü içinde koşuşup duruyorlar. Yine ilçemiz okumuş cahiller topluluğu oluyor. Ya da okumuşumuz çok az gibi geliyor bana. Ya her şey çok yolunda ya da her şey çok karmakarışık da kimse kimsenin menfaatine dokunmak istemiyor.

Sayın Bakanımız Mehmet Hilmi GÜLER Ü-STP Standını Şereflendirdiler
Kaymakam Dr. Osman GÜNAYDIN, Belediye Bşk. Ahmet ARPACIOĞLU, Milletvekili Mustafa HAMARAT

            Türkiye’nin ilk özel televizyonu Ünye’de kurulmuştu, onu da kaybettik. Artık o da görülmüyor. Kitleleri aydınlatamıyor, gördüğü eksiklikleri veya elindeki belgeleri kamuoyuna sunmuyor, sunamıyor. Yazılı basın da yaşamında git geller yaşıyor. Ünye’ye bir şeyler oldu, anlamak zor değil ama Ünye’nin üzerinde bir ölü toprağı var. Hareketsiz ve duyarsız halde olduğu yerde bir adım ileriye, beş adım geriye yaşıyor.

            Bu anlatmak istediklerimden ki Ünye’nin bir ağabeye, Ünye’nin bir büyüğe ihtiyacı var. Üzerindeki ölü toprağını kaldıracak Ünye’nin ve de Ünyelinin şahlanmasına vesile olacak bir ağabey önümüzde.

Ü-STP Üyeleri Ünye Kaymakamı Sayın Dr. Osman GÜNAYDIN'ın Makamında.

Fotoğraf : Ali ÖZTÜRK - 27.07.2007 10:13

            Bayram günü gelin her çaldığınız kapıda bunu düşünün her bayramlaştığınız hemşerinize bir büyük ağabey gözüyle bakınız. Bakalım Ünyeli olarak bizi bir araya getirebilecek, hepimizin kabullenebileceği bir büyük ağabeyi içimizde bulabilecek miyiz? Lütfen, bulduğumuzda veya lâyık birini gördüğümüzde o şahsiyeti birbirimize söyleyelim. Ünyeli olarak ortak bir noktamızı ortaya çıkaralım. Bu vesile ile bir araya gelmenin güzelliklerini yaşamış olalım. Belki bir vesile olmuş oluruz yarınların güzelliklerine. Ne dersiniz? Gölevi’nden Nuriye Mahallesi'ne, Kabakçı’dan Kaledere’ye kadar dört bir tarafı tarayalım.

 
Hizmet TV ve Gazetecilik A.Ş. Fotoğraf Arşivi

            'Bu bayramda Ünyeli Ünye’de bir büyük ağabey bulabilecek mi kendine?'.. ben ve benim gibi çok insanın merak ettiği kanısındayım. Bakalım Ünye’nin sözü dinlenen, âdil, hakkaniyetli, vizyonu olan, bireysel değil de toplumsal düşünebilen, Ünye’yi Ünye’de geçmişi ile yaşamış geleceği ile yaşatabilecek bir şahsiyet ve de büyük ağabeyi bir arayalım, bulmaya çalışalım.

Ünyeliler Grubu Ü-STP'nin İstanbul'daki İlk Toplantısı - 09 Haziran 2007

Beyoğlu Dilek Pera Restaurant / İstanbul - Sponsor Av. Kadir ÖZDEMİR

            Bu vesile ile Ünyeli ve de Ünye dışında yaşayan bütün Ünyeliler'in Kurban Bayramı'nı tebrik eder, her günümüzü bayram sevinci ile yaşamak dileklerimle, sağlıklı uzun yaşam bütün Ünyeli hemşerilerimin olsun. Bizler Ünyeli olarak, kendini Ünyeli hisseden, Ünye’de yaşamayı tercih eden bütün hemşerilerimizi seviyor ve de Ünye için bir şey yapmayı kendimize bir sorumluluk olarak görüyoruz. Her güzel gün sizlerin olsun hemşerilerim.

                                                                                                               Saim YILDIZ
                                                                                                                    19.12.2007

Ü-STP'nin Tanıtım Amaçlı Bastırdığı İlk Broşür - Sponsor ve Tasarım : A. Selim TUNCER

 

Ünye Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

 

YAZDIR