ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 08 Mart 2006 tarihinde güncellenmiştir.)

.

 

AYNUR TAN
ÜNYE SEVDASININ
TARİH VE KÜLTÜRE YANSIYAN AYNASI

Röportaj : M. Ufuk MİSTEPE
(Araştırmacı - Orman Endüstri Yüksek Mühendisi)


Aynur TAN

AYNUR TAN
ÜNYE SEVDASININ
TARİH VE KÜLTÜRE YANSIYAN AYNASI

M. Ufuk MİSTEPE Sözlü Tarih Programı'nda Araştırmacı ve Tarihçi Aynur TAN'la - 13.05.2005 / Ünye
 
Hazırlayan ve Sunan : Aynur Zeren TAN

 

ÜNYE
EVLERİ

Makale : Aynur TAN
(Araştırmacı - Yazar - Emekli Tarih Öğretmeni - Yapımcı)

        
Fotoğraf : Aynur Zeren TAN

ÜNYE EVLERİ
(Ordu Haber Gazetesi -  Ağustos/Eylül 2001, Sayfa : 4'de yayımlandı.)

            Ünye'de eski evlerin birçoğu Rum evidir. Bunlar kesme taşla yapılmış, kapı ve pencere çerçeveleri çıkma ile çukurlanmış ve taş bezeme san'atıyla süslenmiştir.Fotoğraf : Aynur Zeren TAN


Fotoğraf : Aynur Zeren TAN

            İlk Çağ'lardan itibaren işlek bir liman olan Ünye'ye Roma döneminde gelen Rumlar ve Ermeniler İyon kalıntılarını, kapı direkleri ya da süslü girişler olarak kullanmışlardır.


Fotoğraf : Aynur Zeren TAN

            1930'lu yıllarda nüfus değişimi (mübadele) nedeniyle yurdumuzu terk eden Rumlar'ın evlerinde Türkler oturmaya başlamıştır. Bu evler zaman içinde zaten eskiyip, tahrip olurken 1936 ve 1939'da yaşanan depremler çoğunun ikinci ve üçüncü katlarının yıkılmasına neden olmuştur.

         
Fotoğraflar : Aynur Zeren TAN

            Depremde yıkılan bu katlar evlerin yeni sahipleri tarafından ahşap olarak yeniden yapılır. Böylece ilk katları Rum taş işçiliğini, üst katları ise Türk ahşap işçiliğini taşıyan, yollar boyu birlikte yaşanmış olan iki topluluğun kültür kardeşliğinin simgesi farklı bir yapı örneği ortaya çıkmış olur.

05.06.2002 / Ortayılmazlar Mah. Câmi Sokak

Ahmet KABAYEL - Ahmet VARİLCİ Fotoğraf Arşivi

            Ünye'de bulunan eski Türk evleriyle yanyana bulunan üst katları ahşap olan bu evlerin ortak özelliği mimarîlerinin aynı olmalarıdır. Dar sokaklar üzerinde birbirlerine çok yatkın konumlanmış Rum evlerinin aksine Türk evleri genellikle denize bakan yamaçlarda, geniş bahçeler içinde yapılmış iki ya da üç katlı binalardır.


Fotoğraf : Aynur Zeren TAN

            Yapılarda Karadeniz Bölgesi'nin kendine has ahşap malzemesinin yanında samalüveç karışımından meydana gelen malzeme de kullanılmış, çınar ve çatılar kiremitle örtülmüştür.

         
Fotoğraflar : Aynur Zeren TAN

            Ünye'de kurtarılabilecek çok değerli tarihî binalar bulunmaktadır. Daha fazla geç kalmadan bu yapıları restore edip korumamız ve gelecek kuşaklara aktarmamız gerekiyor.


Fotoğraf : Aynur Zeren TAN

            Devlet, Belediye, Ünye'de oturanlar, Ünye'de oturmasalar bile kökleri Ünye'de olanlar ve Ünye'yi sevenler; asırlar öncesinden gelen kalıntıları, yüzlerce yıllık çınarlarımızı ve evlerimizi, o eşsiz doğa güzelliğini, bir başka anlatımla tarihimizi, kültürümüzü korumak için el ele vermek zorundayız diye düşünüyorum.


Devam Edecek

Ünye Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

 

YAZDIR