ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 21 Mayıs 2009 tarihinde güncellenmiştir.)

 

 

AYŞE K. ATALAR
IŞIK HÜZMELERİNİN
TUVALE YANSIYAN GİZEMİ

Söyleşi : M. Ufuk MİSTEPE
(Araştırmacı, Orman Endüstri Yüksek Mühendisi)

Ressam : Ayşe Karip ATALAR
a-atalar@hotmail.com ayseatalar@yahoo.com
gsm : 0 (535) 814 60 33 - 0 (506) 473 42 12


M. Ufuk MİSTEPE, Ressam Ayşe Karip ATALAR ve Eşi Av. Abdülmetin ATALAR.

AYŞE KARİP ATALAR
IŞIK HÜZMELERİNİN
TUVALE YANSIYAN GİZEMİ

Zile / Ali Kadı Mah. Beyazıtlı Sok. Beyazıd-ı Bestamî Câmii ve Samanpazarı İnci Sokak / Ankara.

Resimler : Ayşe Karip ATALAR - Zile 1997 / Ankara .

            MİSTEPE – Ayşe Hanım, ilgi alanım biliyorsunuz Ünye ve Zile’ye odaklı. Bu kapıyı araladığınıza göre karşılaşmamıza vesile olan Zile ile bağlantınızı bizlerle paylaşmak istersiniz her halde?

            ATALAR – Öncelikle, tüm hemşehrilerimize selâm ve sevgilerimi  iletiyorum. Ben başkentte doğdum, büyüdüm. 1977 yılında; Zile'de herkes tarafından bilinen, çok sevilen, Zile'ye nice hafızlar kazandırmış merhum Abdülkadir ATALAR’ın oğlu, Prof. Dr. M. Münir ATALAR'ın ağabeyi Avukat Abdülmetin ATALAR ile 06.04.1977'de evlenerek böylece ZİLE’nin gelini oldum.

Tuval üzerine yağlı boya natürmort resimler.

Natürmort Resimler : Ayşe Karip ATALAR - 1999

            MİSTEPE – Biraz alışılagelmiş bir soru olacak ama gene de sormalıyım. Hemşehrileriniz ve sanata değer verenler sizi tanımak isterler. Yaşam öykünüzü detaylı olarak anlatmaya ne dersiniz?

Emekli Öğretmen Ayşe K. ATALAR 3. Kişisel Resim Sergisi'ni Vakıfbank Genel
Müdürlük Fuayesi'nde Açtı. Atalar'ın kumaş üzerine kumaş boyaları ile oluşturduğu ilginç Resim
Sergisi sanatseverlerce beğeni topladı. Sanatçı eserlerini amatör bir ruhla tuvaline yansıttığını söyledi.

Ayşe Karip ATALAR Gazete Arşivi - Akşam Gazetesi / 27 Ocak 1999

            ATALAR – Ankara'da doğduğumu söyledim. Ama aslında babam Denizli - Çal’dan, annem ise Isparta – Yalvaç. Neden mi söyledim bunu? Çok ünlü ressamlarımızdan İbrahim Çallı’nın genlerinden bana da bulaşmış olabilir mi? Ne dersiniz?

Ayşe Karip ATALAR, Eşi, Gelini ve Oğluyla Düğün Merasimlerinde.

Ayşe Karip ATALAR Fotoğraf Arşivi

            İlk öğretime Kurtuluş İlkokulu'nda başladım. Şimdiki Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi.. ve Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu'ndan mezun oldum. Şimdiye kadar bunu hiç söylememiştim, inanın ama birincilikle bitirdim okulları.

Etimesgut Belediye Başkanlığı Karma Sergisi'nde ATALAR Ailesi - Av. Abdülmetin, Hande ve Ayşe K. ATALAR.

Fotoğraflar : M. Ufuk MİSTEPE - 24.04.2009 Resim ve Heykel Müzesi / Ankara

            Mühendislik ya da hukuk eğitimi almayı çok isterdim. Ama kısmet böyleymiş. Kendim olamadım ama eşim  hukukçu oldu. O da güzeldi doğrusu. Alanya Kız Meslek Lisesi'nde meslekî yaşamıma başladım. Çalışmayı çok sevmeme rağmen evlilikle meslekî yaşamımı noktaladım.

Ressamımızın oğlu Mustafa ATALAR ve kızı Hande ATALAR annelerinin Resim Sergisi'nde.

Ayşe Karip ATALAR Fotoğraf Arşivi

            Bir kızımız bir oğlumuz var. Pardon!.. bir de Antalyalı çok cici bir gelinimiz var. Allah herkese böylesini nasip etsin. Aminn.. herkesin yerine ben söyleyeyim de... Çocuklarımı büyüttükten sonra meslekî yaşamımın bıraktığı boşluğu doldurmak amacıyla resim çalışmalarına başladım. İyiki de başlamışım.

04 - 17 Kasım 2006 - Elektrart Elektro Görüntüleme Merkezi Resim Sergisi

Ihlamur Sokak / Ankara - Kişisel Sergi

            MİSTEPE – Resime olan tutkunuz ne zaman ve nasıl başladı? Eğitim aldınız mı? Başka sanat alanlarına merakınız var mı?

            ATALAR – Öğrencilik yıllarında karakalemle portre çalışmayı severdim. Sıkıldıkça karalardım bir şeyler. Ciddi olarak 1997 yılında başladım. Lojmandaydık. Arkadaşlarla birlikte kumaş boyama çalışmaları yaptık. Ama beni tatmin etmedi.

Ayşe Karip ATALAR Öğrencilik Yıllarında - 1967 Ankara

Ayşe Karip ATALAR Fotoğraf Arşivi

            Bir arayış içine girdim. Saten kumaş üzerine yine kumaş boyası ile eski evleri, sokakları çalışmaya başladım. Tamamen kişisel çabalarımla evimde çalıştım. Tabi ki eğitimden yanayım ama eğitim almak kısmet olmadı. Son yıllarda Aile Yaşam Merkezi ve Etimesgut Belediyesi Resim Atölyeleri'ne de devam ediyorum. Çok sergiler gezdim. İyi bir gözlemci, iyi bir araştırmacı olduğumu düşünüyorum. Eşimin ve çevremdekilerin teşvikiyle ilk sergimi Adliye Sarayı'nda açtım.

Ressam Ayşe Karip ATALAR'ın Tuval Üzerine Yağlı Boya Sokak Resimleri

            Tamamı kumaş boyası ile çalışılmış eserlerimin konusu Anadolu Evleri.. nostalji kokan sokaklar idi. Tabi bu arada söylemeden geçemeyeceğim.. eşimin sergim için yazdığı 'Evler' şiiri ile bütünleşti âdeta tablolar. Nasıl ki ben çok uzaklardan da olsa İbrahim ÇALLI'dan pay çıkarıyorsam kendime, eşim de Zileli Şâir Talibî'nin torunudur... hatırlatırım.

            Lise çağlarından beri fotoğraf çekmeyi de çok severim. Amatör olarak halâ devam ediyorum. Gezmeyi de ailecek çok sevdiğimiz için fotoğraflar daha bir anlam kazanıyor. Ve çektiğim fotoğrafları tuvalime aktarıyorum. Oğlum daha  bir profesyonel bir şekilde devam ediyor. Yoğun iş temposunun arasında fırsat bulursa, günün birinde Fotoğraf - Resim Karma Sergi de açabiliriz.

Ressam Ayşe Karip ATALAR ve Nurhan Buhan GİRGEÇ Altındağ Belediye Sanat Galerisi'nde.

Altındağ Belediyesi Bşk. Binası Ayşe Karip ATALAR Resim Sergisi - Samanpazarı, 12.04.2007

            MİSTEPE – Bu fotoğraflardan Zile ile ilgili olanlarını arşivimde görmek isterim. Bugüne dek gerçekleştirdiğiniz sanatsal etkinlikler hangileri? Bir liste halinde yayınlamak her halde biyografiniz açısından da yerinde olur.

Etimesgut Belediye Başkanlığı Karma Sergisi'nde Ayşe Karip ATALAR'ın İlginç Bir Çalışması Önünde MİSTEPE ve ATALAR.

M. Ufuk MİSTEPE Fotoğraf Arşivi - Resim ve Heykel Müzesi / 24.04.2009 Ulus - Ankara

            ATALAR – Bir gün fotoğraf arşivimi tarar ve beğendiklerinizi arşiviniz için scan edersiniz. Biliyorum ki bunları yeri geldiğinde Zile için kullanacaksınız. GESAM üyesi olmam nedeniyle GESAM'ın yurt içi ve yurt dışı birçok karma sergilerine katıldım. Ayrıca Aile Yaşam Merkezi ve Etimesgut Belediyesi Kültür Merkezi'nin sergilerinde de resimlerim sergilendi. Ve satıldı. Ve bazı hayır derneklerinin kermeslerine de katıldım.

Ressam Ayşe Karip ATALAR'ın Tuval Üzerine Yağlı Boya Sokak Resimleri

            Kişisel sergilerim sırasıyla;

            1. Adliye Sarayı Sergi Salonu - Haziran 1997, Ankara.
            2. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzesi - 26 Ağustos / 13 Eylül 1997, Ankara - Anadolu Evleri Resim Sergisi.
            3. Vakıfbank Sanat Galerisi - Şubat 1999, Ankara.
            4. Eryaman 1. Etap Yönetim Merkezi - Mayıs 2003, Ankara - Ayşe ATALAR / Ülkü KOÇ Karma Sergi.
            5. Kleopatra Sanat Galerisi - Mayıs 2005.
            6. ELEKTRART Sanat Galerisi - 04/17 Kasım 2006, Ankara - Ayşe ATALAR Resim Sergisi.

           
7. Altındağ Belediyesi Sanat Galerisi - 12 Nisan 2007, Ankara - Ayşe ATALAR / Selahattin DEMİR Karma Sergi.
            8. LİVART (Liva Pastaneleri) - 18 Mayıs / 01 Haziran 2007, Ankara.

            9. Resim Heykel Müzesi - 24 Nisan / 01 Mayıs 2009, Ankara - Karma Resim Sergisi.

            Açtığım bu sanat galerilerinin koleksiyonlarında eserlerim yer almaktadır. Tabii ki satış da yapmaktayım sergilerimde. Bu nedenle birçok sanatseverin ev ve bürolarının duvarlarını süslemekte.. beğenerek aldıkları resimlerim... İşte, en büyük haz.. benim için. Cebimi doldurmuyor ama  gönülleri dolduruyor...  Biliyor musunuz en büyük mutluluğu geçenlerde yaşadık... Etimesgut Grubu olarak Onkoloji Hastanesi'ne bağış yaptık. Ve benim de bir tablom Kemoterapi Salonu'nda hastaların yaşama daha sıkı tutunmasına yardımcı oluyor belki de... Hepsine Allah şifalar versin.

            MİSTEPE – Sanat eleştirmenlerinin sanatınız hakkında yazdığı eleştirilerden bana sunarsanız onları da yayınlamaktan onur duyarım, sanata bakış açınızı önce onlardan duymak isterim.

26 Ağustos / 13 Eylül 1997 Anadolu Evleri Resim Sergisi Davetiyesi

Ayşe Karip ATALAR Gazete Arşivi - Zaman Gazetesi / 28 Ocak 1999

            ATALAR – Size bazı gazete kupürlerini ulaştıracağım. Ben her eleştiriyi değerlendiririm. Ve beni eleştirenlere de minnettarım. Ressam ve sanatçı sözcüğünü de kendim için kabul etmiyorum. Ama başka bir kelime bulamadığınız için kullandınız diye düşünüyorum. Duygularımı renklendirerek tuvale aktarmaya çalışıyorum. Mutlu oluyorum. Mutluluğun resmini çizemiyorum belki, ama resim yaparak mutlu oluyorum. Ve yıllarca da devam etmeyi Allah bana nasip eder inşaallah diyorum. Sayın Asım YÜCESOY Hocam, atölyesine gittiğimde bana demişlerdi ki; sen zaten kendi kendine pişmişsin. Yeter ki bu fırçayı 80'ine de gelsen elinden bırakma. İşte ben de ona verdiğim sözü tutacağım. Fırçamı kurutmayacağım.

            İsterseniz 28 Ocak 1999'da Zaman Gazetesi'nde yayımlanan Sayın Esra BALLIM'ın "Tarih Kokan Evler" konu başlıklı anlatımıyla sorunuza kısmen cevap vermiş olayım.

TARİH KOKAN EVLER
Esra BALLIM / Ankara - Zaman Gazetesi / 28 Ocak 1999

            Ayşe ATALAR'ın "NOSTALJİ" başlıklı Resim Sergisi Vakıfbank Genel Müdürlük Fuayesi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Ankaralı olan sanatçı 1969/72 yılları arasında Alanya Kız Meslek Lisesi'nde öğretmenlik yapmış. Bunun yanı sıra, daha sonra Ankara - İncesu Lisesi'nde İş - Teknik ve Resim - İş Öğretmenliği'yle görevine devam eden sanatçı, evlendikten sonra meslekî yaşamına bir nokta koymuş.

Ressam Ayşe Karip ATALAR'ın Tuval Üzerine Yağlı Boya Sokak Resimleri

            Fakat daha sonra bu boşluğu doldurabilmek için kumaş boyama çalışmalarına ağırlık vermiş. Bu arayışını evinin mütevazi köşesinde kendi kendine geliştirdiği tekniği uygulayarak, düşlediği doğayı; amatör bir ruhla tuvaline taşımayı başarmış. Bugün, yerini betonlaşmış binalara bırakan ya da günümüze kadar ayakta kalabilmeyi başarabilmiş, tarih kokan evler, eski sokaklar onun resimlerine konu olmuş. Takvimleri süsleyen, kartpostallarda kalan nostaljik güzellikler...

LİVART (Liva Pastaneleri) Resim Sergisi - 18 Mayıs / 01 Haziran 2007, Ankara.

Ayşe Karip ATALAR Fotoğraf Arşivi

            Sanatçı, işte hep bunların resmedildiği tablolardan oluşan ilk kişisel sergisini 1997'de Adliye Sarayı Sergi Salonu'nda, ikinci kişisel sergisini ise aynı yılın Eylül ayında, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzesi'nde açmış. Modernleşmenin getirdiği yenilikler karşısında zamanla eski değerini kaybetmeye yüz tutmuş bulunan cumbalı evler, mahalle arasına yerleşmiş balkonlarında çiçekler sarkan kızıl kiremitli yapılar Atalar'ın sergisinde sıklıkla görebileceğiniz figürler arasında yer alıyor.


Ressam Ayşe Karip ATALAR'ın Tuval Üzerine Yağlı Boya Sokak Resimleri

            Bu resimlerle geçmişe dönük hoş bir yolculuğa çıkacak, şirin evlerin büyüsünde kısa da olsa sıcak bir atmosfere gireceksiniz. Ayşe ATALAR'ın sergisini 5 Şubat'a kadar Atatürk Bulvarı, No.: 207, Kavaklıdere adresinde görebilirsiniz.


ELEKTRART Sanat Galerisi - 04/17 Kasım 2006, Ankara - Ayşe ATALAR Resim Sergisi.

            MİSTEPE – Resimde sanat anlayışınızı kendi ifadelerinizle anlatmak ister misiniz? Resmin sizde neleri çağrıştırdığı bizler ve sanatseverler için gerçekten önemli.


Ressam Ayşe Karip ATALAR'ın Tuval Üzerine Yağlı Boya Sokak Resimleri

            ATALAR – Sanat, duyguları anlatma biçimidir. Şâir, duygularını kaleme döker, müzisyen notalara.. ressam ise duygularını, fırçasıyla paletinde renklendirip tuvaline döker... Sanat kendine özgü bir lisandır. Kişi kendince yorumlarsa  özgün bir eser çıkar ortaya. Atölyeler, sergiler sanatsal paylaşım yerleridir. Sanatçı duygusaldır. Sanatını icra ederken  zihnini yüreğini tüm kötülüklerden arındırır. Atatürk'ün sözüyle noktalayayım sözlerimi; 'Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri  kopmuş demektir'.

            MİSTEPE – Kısaca eşinizi ve çocuklarınızı da bizlere tanıtır mısınız? Sanat yaşamınızda desteğini görüyor musunuz onların? Aile olmanın sanata etkileri nelerdir sizce?


Av. Abdülmetin ATALAR ve Eşi Ressam Ayşe Karip ATALAR Resim Sergisi'nde.

            ATALAR – Zileliler eşimi benden önce tanıdılar. Bilirler ne denli dost yanlısı olduğunu, cömertliğini, insanlığını. Şâir ruhludur. Dedim ya onun da genlerinde var. Şâir TALİBÎ'nin torunu. Kulağı da çok iyidir, sesi de. Ama alaylı benim gibi.

Ayşe Karip ATALAR'ın Resmi Onkoloji Hastanesi Duvarında Psikoterapik Amaçlı Sergilenirken.
Prof. Dr. Münir ATALAR ve M. Ufuk MİSTEPE Sempozyum Günlerinde Zile Kalesi'nde Lâhit Mezar Yanında.


Sağdaki Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE - 11.10.2008 Zile Kalesi.

            Kızım da nasibini almış biraz anneden biraz babadan.. resimde çok yetenekli buluyorum onu. Kulağı da duyarlı. Zaman zaman sanat danışmanım olur benim. Eşimin teşvik ve yardımları da çok oldu. Oğlum ise sergilerimde çok yardımcıdır bana. İşte, aile olmak bu değil mi? Maddî - manevî desteğini alabilmek. Eşimden tek bir şikâyetim var. Fazla yorulmamı istemiyor. Oysa resim demeyeceğim sadece, her sanat dalı – hobi, kişiyi stresten uzaklaştırıyor, ruhunu besliyor.

Ressam Ayşe Karip ATALAR'ın İki Siyah - Beyaz Resmi.

            MİSTEPE – Hemşehrilerinize sanat ve yaşam dersleri adına söyleyecekleriniz var mı?

Ressam Ayşe Karip ATALAR'ın Tuval Üzerine Yağlı Boya Resimleri

            ATALAR – Evet, çoookk var! Kadın - erkek, çalışan ya da emekli herkes için.. bir hobisi olmalı. Günümüzde belediyeler bu işte başarı kaydediyorlar. Hobi kursları özellikle bayanlar ve gençler için çok iyi zaman değerlendirme merkezleri. Psikoterapi yerine de geçiyor. Erkekler için de kahvelerden uzaklaştırma yeridir. Bayanlar için kabul günlerine karşı değilim. Ama abartılmasından yana da değilim.

Ressam Ayşe Karip ATALAR'ın Alanya Kız Meslek Lisesi Öğretmenlik Yılları - 23.03.1970

Ayşe Karip ATALAR Fotoğraf Arşivi

            Yemek yapmak, yapılanı sunmak da bir sanattır. Benim branşım da odur zaten. Ama günümüzde sağlıklı beslenme, bilinçli beslenmeyi de gözardı etmemek gerek. Baylar ve bayanlar evlerde, kafelerde zaman öldürmek yerine bu tür faaliyetlere zaman ayırmalılar diye düşünürüm. Sanat Kafeler de çoğalmalı. İşte şimdi KEŞKE diyeceğim... şartlar oluşturulabilse de sanatsal etkinliklerin oluşturulduğu kafeler açılsa, çoğalsa...

Ressam Ayşe Karip ATALAR'ın Tuval Üzerine Yağlı Boya Resimleri

            MİSTEPE – Hayatta keşkelerimiz hep olmuştur. Yapmak istedikleriniz, ileriye dönük tasarılarınız neler? Keşke şunu da söyle yapsaydım dediklerinizle bizleri aydınlatır mısınız?

Ayşe Karip ATALAR Resim Sergisi - Vakıfbank Genel Müdürlüğü Fuayesi

Ayşe Karip ATALAR Gazete Arşivi - Türkiye Gazetesi / 27 Ocak 1999

            ATALAR – Keşkelerin yerine yakalayabildiğin yerden hayata devam etmek daha mantıklı geliyor bana. Ben  kırkından sonra resme başladım. Keşkelerle zaman kaybetmeyip, bundan sonraki zamanı nasıl daha iyi değerlendirebilirim?.. diye düşünmeli bence. Ben genç biri değilim ama işi bitmiş gibi de düşünmüyorum. Çocuklarım kendi yuvalarında, aynı gökkubbenin altında. Allah'ıma şükrederek sağlıklı, huzur dolu, sanatla iç içe bir yaşam  düşlüyorum, bundan sonra da... Koşullar elverdiğinde yine sergilerde güzellikleri, mutluluğu, sanatı, bilgilerimi tüm dostlarımla paylaşmak istiyorum.

Ressam Ayşe Karip ATALAR'ın Tuval Üzerine Yağlı Boya Sokak Resimleri

            MİSTEPE – Meslek yaşantınızla sanat hayatınızda çelişkiler, zıtlaşmalar, çıkmazlar ve engeller oldu mu?

Yedigöller'de Bir Çoban Çeşmesi / Bolu.

            ATALAR – Meslekî yaşamım kısa sürdü. Ama sürtüşmelerden hep kaçınmışımdır. Çevremdekiler için daha yapıcı olmuşumdur hep. Yumuşak  huylu da denebilir. Haksızlığa da tahammül edemedim, kime yapılırsa yapılsın! Bardağın dolu tarafını gördüm.. Allah'ın bana verdiklerinin değerini bilmek için... Boş tarafını gördüm. Diğer yarısını da doldurabilmek için çalışmam gerektiğine inandım... Rabbim yeter ki güç versin, sağlık versin. Tabii ki bizler de O'na karşı kulluk görevlerimizi unutmamalıyız, inşaallah.

Ressam Ayşe Karip ATALAR'ın Tuval Üzerine Yağlı Boya Resimleri

            MİSTEPE – Bu güzel söyleşi için size müteşekkirim. Çok bahtiyâr oldum. Yakın bir gelecekte Zile Sokakları adlı bir resim sergisi açarak hem sanatınıza yepyeni bir boyut hem de Zile Kültürü'ne katkı olarak kalıcı izler bırakırsınız. Zile; tarihi, mimarîsi, âşık ve inanç kültürü ile size sonsuz bir görsel malzeme sunacaktır. Gelecek yaşantınızın tuvale endeksli dünyasının renksiz geçmemesi dileğimle…

            ATALAR - Ben de çok teşekkür ediyorum.. size, ilginize, beni dinleyenlere.. okuyanlara. Hepiniz Allah'a emanet olunuz.

Ressam Ayşe Karip ATALAR'ın Tuval Üzerine Yağlı Boya Resimleri

 

Zile Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

YAZDIR