ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 30 Temmuz 2008 tarihinde güncellenmiştir.)

 

 

ÖRNEK EĞİTİMCİ
HABİP ÖZTÜRK’ÜN
ARKASINDAN

Makale : Yüksel ŞEN
(Araştırmacı - Emekli Bankacı - Şâir - Yazar)

ÖRNEK EĞİTİMCİ
HABİP ÖZTÜRK’ÜN ARKASINDAN
http://www.sirinunye.com/detay.asp?hid=5547

 
Hizmet Gazetesi Fotoğraf Arşivi

            Habip ÖZTÜRK’ü ilk kez, 1995 yılı TEMMUZ ayı içersinde tanıdım.

            Gerçekleştirdiğim “ÜNYE ÇAĞDAŞ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI”nın ÜNYE - AKKUŞ - ÇAYBAŞI - İKİZCE ilçelerinde, tanıtımını yapmak üzere bölgemizde bir gezi gerçekleştirmiş v ÜNYE'de birkaç gün kalmıştım.

                O tarihlerde, rahmetli Habip ÖZTÜRK Belediye’de Halka İlişkiler Müdürü olarak görevliydi. Kendisini ziyâret ettim. Kente geliş amacımı söyledim. Bana ziyâdesiyle müzahir olmuşlardı. Mahalli gazetelerde çıkan yazılarımı okuduğunu, Yüksel Bey sizi şahsen değil ama yazılarınızdan yakînen tanıyorum. Ünye’ye olan ilginizi takdirle karşılıyorum demişti.

               Makamından ayrılırken bana festival için hazırladıkları ÜNYE AMBLEMLİ tabaklar ve muhtelif eşantiyon verdi. Onları halen arşivimde saklıyorum. Böylece başlayan dostluğumuz bugüne kadar devam etti. Sık sık telefonla konuşuyor, karşılıklı hatır sorma teatisinde bulunuyorduk.

Ünye Odaklı Sosyal Aktivitelerden Eksik Olmazdı.

Hizmet Gazetesi Fotoğraf Arşivi - Gönderen : Esma GÜREL

                2004 yılında, ÜNYE GAZETECİLER CEMİYETİ tarafından, gazetecilik – yazarlık ve Ünye Kültürü'ne katkılarımın 50'nci yılı anısına tanzim edilen bir plâketi almak üzere, eşimle birlikte Ünye’ye gelmiştim.

                O yıl yapılan ÜNYE FESTİVAL ŞENLİKLERİ kutlama programı dahilinde, PLÂKETİ Sayın İdris Naim ŞAHİN Bey tarafıma tevdi ettiler.

               O tarihte ÜGC Genel Sekreteri olan ve bugün aramızda bulunmayan Habip ÖZTÜRK’ün, bize gösterdiği yakın ilgiyi sonsuza dek hiç ama hiç unutmayacağız.

                Arabasıyla Belediye Çamlık Aile Gazinosu’na gelişini, "Yüksel Ağbi bir şeye ihtiyacınız var mı? Size başka nasıl, ne şekilde yardımcı olabiliriz?" diye çırpınışını yakından gözlemiştik.

                Çok bilge bir kişiydi, hatırnaz, sevecen, mesleğinin gerektirdiği yükümlülüğü en iyi şekilde icra etmiş, muhterem, örnek bir eğitimci olduğu her halinden belliydi. 50 yılı çok aşan bir zaman süreci içersinde, ÜNYE için yazılmış pek çok makaleyi ve araştırmaları bir araya toplamış ve onları "ŞÂİR VE YAZARLARIMIZA İLHAM VEREN KENT - ÜNYE” başlığı altında 4 cilt olarak kitaplaştırdım.

Araştırmacı Yüksel ŞEN Piyasaya Çıkarması Beklenilen Kitabıyla.

Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE - 15.10.2007 TMO Gen. Müd. Ankara

                Bu çalışmalarım sırasında, rahmetli Habip Hocam’la sık sık telefon görüşmesi yapar, bazı konularda bana yardımcı olmasını isterdim. Bu taleplerimi büyük bir zevkle yerine getiren değerli dostum, elde ettiği bilgileri bana ulaştırırdı.

                 Rahmetli ÖZTÜRK, Ünye’nin geçmişini ve orada yetişen değerleri iyi bilen hemşehrimizdi. Kitabımda O’ndan çok yararlandım. Hattâ bu çalışmalar esnasında bana karşı olan duygu ve düşüncelerini içeren bir de mektup yazmıştı.

ÖRNEK EĞİTİMCİ
HABİP ÖZTÜRK’ÜN ARKASINDAN (2. Bölüm)
http://www.sirinunye.com/detay.asp?hid=5603

Defin Öncesi Tâziye Konuşmaları ve Sevgi Tezahürleri

http://www.karadenizbayrak.com

            Bir ara rahatsızlanmıştı. Haberi gazetede okuyunca cebini aradım. "Yüksel Ağbi  hamdolsun şimdilerde iyiyim" dedi. O günlerde ANKARA'ya gelmişti. Balgat'tan, bana eve telefon açtı "ağbi senin eve çok yakın bi adresteyim. İş için geldim, nasılsın?" diye hatırımı sordu.

            - 'Bekle geliyorum' dedim. Biraz sonra, bulunduğu yerden ayrılmak mecburiyetinde olduğunu söyledi. Kitap çalışmalarımın nasıl gittiğini sordu.

            - Habip Hocam; 3'üncü cildi bitirmek üzereyim, 4'üncü cilde başlayacağım dedim. Kolaylıklar diledi ve "ağbi ilgili bölümde benden bahsetmeyi de unutmazsan pek mutlu olurum" dedi. Ben de adına açtığım sayfayı kendisine telefonda okudum. Şükran duygularını ifade ederken, ahizenin öbür ucunda olmanızı isterdim.

            Kitabımın; “ÖRNEK ÜNYELİLER” bölümünde, Habip Hocam'la ilgili kısmı, O’nun bana karşı olan duygu ve düşüncelerini içeren satırlarını aşağıya aynen alıyorum.

Habip Hoca, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin Bir Etkinliğinde.

Hizmet Gazetesi Fotoğraf Arşivi - Gönderen : Esma GÜREL

HABİP ÖZTÜRK

                  Güzel ÜNYE’mizin yetiştirdiği örnek kültür adamı, sevecenlik ilkelerine büyük uyum sağlayan, insanlara yaklaşımı ile herkesin sempatisini kazanan, elinden geldiğince yokları var etme ve topluma yararlı olma çabası gösteren ve kentimizde 7'den 70’e herkes tarafından sevilip sayılan bir değerdir Sayın Habip ÖZTÜRK.

                  Millî Eğitim Câmiası'ndan Şube Müdürü olarak emekli olan ve sonra Belediye’de Halkla İlişkiler ve Turizm Bürosu'nda çalışan ve halen ÜNYE Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri olarak hizmete devam eden bu değerli hemşerimiz, kitapta söz konusu ettiğim “ÜNYE’NİN BASIN TARİHİNE BİR BAKIŞ” ve “ÜNYE'DE SPORUN DÜNÜ VE BUGÜNܔ isimli makaleler için bana, ÜNYE’de yayımlanan mahallî gazetelerin isimlerini ve sahiplerini bir liste halinde sunmuş, ayrıca ÜNYESPOR’la ilgili bilgiler de aktarmıştır.

                                                                                                           22 Temmuz 2008

Saygıdeğer,
Yüksel ŞEN Beyefendiye…

               Zamanı kıt, seçeneği bol bir insan olmanız, doğru zamanda, doğru mekânda , doğru insanlarla beraber olmanız… İyinin mükemmele olan düşmanlığını, hiç unutmamanız…Hep iyiye ve güzele doğru koşmanız… ile bütün bunların ışığında, çevrenize, milletimize ve ülkemize hayırlı bir insan olmanız, sizi tanımayanlar adına, kayıpta olduklarından dolaylı onlar için üzüntülerimi ifade ediyor;

               Tüm içtenliğimle, saygılarımı sunuyorum.

               Esen kalınız…

                                                                                   Habip ÖZTÜRK
                                                                       Millî Eğitim Emekli Şube Müdürü

                                                                     Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri

            Bu telefon görüşmemiz sırasında kendisinden, Ünyeli ses sanatçılarının isim ve özgeçmişlerini içeren bir listenin bana gönderilmesine yardımcı olmasını istedim.

            - 'Ağbi temin edebilirsem hemen gönderirim' demişti. Ama mümkün olmadı.

            Değerli hemşehrilerimiz, Türkiye’nin ve Dünya’nın yakından tanıdığı sanat dehalarımız, rahmetli Suha ARIN’ın ve Çelik GÜLERSOY’un öz geçmişlerini ve sanatçı kişiliklerini anlatan yazıları, bana o intikal ettirdi.

            Bu hafta adıma gelen 11 Mayıs 2008  tarih ve 3363 sayılı ŞİRİN ÜNYE ve 09 Haziran 2008 tarih 125 sayılı HİZMET Gazeteleri'nden, değerli hemşehrimiz aziz dost Habip ÖZTÜRK Beyefendi'nin İSTANBUL’da tedavi gördüğü sırada Beyin Kanaması sonucu, Hak'kın rahmetine kavuştuğunu okudum. Çok ama pek çok üzüldüm.

            Efendim :

            ÜNYE MİLLÎ EĞİTİMİ’ne ismini altın harflerle yazdıran örnek eğitimcilerimiz birer birer aramızdan ayrılıyorlar. Bu eğitimcilerimizden, belleklerimizde iz bırakanları bir anımsayalım.

Eğitim Câmiamızın Duayenleri
Hasan Tahsin KADIOĞLU, Orhan BORA, Ömer ÇAM ve Habip ÖZTÜRK Hocalarımız.

            İşte : Hasan Tahsin KADIOĞLU (SAY)

            İşte : Orhan BORA

            İşte : Ömer ÇAM

            İşte : Habip ÖZTÜRK

            ÜNYE’nin yetiştirdiği bu örnek eğiticilerin yerleri bir daha kolay kolay  doldurulamaz gibi geliyor bana.

            Gazetelerde sayın Prof. Dr. Sait KAPICIOĞLU’nun ve Sayın Yahya Cumhur TAPÇI’nın makalelerini ve de Sayın KULFANİ ile ESKİCE HOCA’nın o mısralarını okurken kendi kendime 'ne mutlu sana sevgili Habip Hocam', şâirin dediği gibi “BÂKİ KALAN BU KUBBEDE BİR HOŞ SEDA" mısra’ına nasıl da uyum sağladığınız, yazar ve ozanlarımızın methiyelerinden çok açık ve seçik anlaşılıyor.

            Mekânın CENNET olsun… Nur içinde yat.

            Sevgili dostum.

                                                                      Yüksel ŞEN
 

HABİP (B)
Sevilen,
Sevgili - HOCA

Makale : Yahya Cumhur TAPÇI
(Edebiyat Öğretmeni - Şâir - Köşe Yazarı)

 
Hizmet Gazetesi Fot. Arşivi ve http://www.haberordu.com

HABİP (B)
Sevilen, Sevgili - HOCA
http://www.hizmettv.com.tr/read_article.php?aID=529

Habip Hoca, Hizmet Yayın A.Ş. Yönetim Kurulu Bşk. Şakir GÜREL'le.

Hizmet Gazetesi Fotoğraf Arşivi - Gönderen : Esma GÜREL

            Ölüm...

            “Şah damarımızdan da yakın” ve asla karşılaşmayacağımızı düşünecek kadar uzak... Başa geldi mi “eyvallah!” demekten başka çaremizin olmadığı bir emir : Yüce emir. Vakit, saat geldiğinde ne iş - güç, ne evlât, ne mal – mülk dinliyor. Alıp başımızı bir bilinmedik âleme seyrisülûk ediyor.

            Habip(b); sevilen, sevgili manâsında... Adını koyan ne de güzel koymuş. Hep güzel adlar koyar ebeveynler çocuklarına, iyi, güzel; adına lâyık olsunlar diye. Habip Hoca, benim tanıdığım kadarıyla dışından farklı, tanıyınca farklı bir insandı. Hizmet ehliydi kendisi, fedakârdı ve vefakârdı. İnşaallah ondan sonra da onun dostları, ona karşı vefakâr olurlar.

Dün Muhammed Ali ŞAHİN'in Cenaze Törenindeydi.. Ve Bugün O'nu da Uğurladık!

Hizmet Gazetesi - 08.11.2006 http://www.hizmettv.com.tr

            Ölümünü duyunca şok oldum. Neden oldumsa? Ölümü kabullenmiş, her an kapımızı çalacağını bilen biri olarak bu durumuma ben de şaşırmadım değil. Her halde yakından tanıdığım biri olması beni bu kadar etkiledi... Sonra kabullendim. Nasıl bir insan olduğunu düşündüm.

            Hizmet ehli demiştim ya; gerçekten de öyleydi. Özellikle bulunduğu her yerde hiç boş durmayan, bir şeyler yapma gayreti içinde olan biriydi.

Ömer ÇAM'ı Anma Toplantısı'nda Habip Hoca Kürsüde.

Hizmet Gazetesi Fotoğraf Arşivi - Gönderen : Esma GÜREL

            En son rahmetli Ömer Çam hocamızın anma toplantısını beraber yaptık. Daha doğrusu onun ısrarı üzerine yaptık. Neden mi; bir önceki yıl Ömer Çam hocamızın anma toplantısından etkilenmiş ve beni özellikle tebrik etmişti. Bu tür faaliyetlerin devam etmesini istiyordu. Ben bu tür faaliyetlerin kişilerin değil kurumların sahiplenmesi gerektiğini savunarak özellikle belediyenin bu tür etkinlikleri organize etmesini istiyordum. Belediye her defasında olur demesine rağmen kendisi bizzat harekete geçmiyor, bizim bir şeyler hazırlayıp belediye adına yapmamızı istiyordu. Bu yüzden soğuk bakıyordum. Kendisi, olsun biz bir hizmeti ifa ediyoruz; yapalım, dediler. Kıramadım, Ömer Çam hocamızı ikinci defa birlikte andık. İrfan IŞIK hocamız da hâtıralarıyla katkıda bulunmuştu.

            Bunun dışında Ünye’deki pek çok etkinlikte izi vardır Habip hocamızın. Ünye Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü döneminde de pek çok hizmete imzasını atmıştı. Millî Eğitim Şube Müdürlüğü yaptığı dönemlerde de. Pek çok insanımız gibi Habip hocamızın çok hizmeti dokunmuştur Ünye’ye; beğeniriz beğenmeyiz... Hizmet ehlini takdir etmek de bir şereftir.

Habip ÖZTÜRK, Ünye Gazeteciler Cemiyeti'nde Bir Konuşmasında.

Hizmet Gazetesi Fotoğraf Arşivi - Gönderen : Esma GÜREL

            O ihtiyar bir delikanlı idi. Ben şahsen onu ellinin üstünde hiç düşünmedim. Çünkü hâlâ pek çok gençten daha fazla koşuşturuyor, bir şeylerle uğraşıyordu. Ünye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreterliği de onun belki son görevi oldu.

            Daha önce geçirdiği rahatsızlığı çok geç duymuş, geç de olsa geçmiş olsun dileklerimi sunmuştum. Hatırlanmaktan dolayı memnuniyetini ifade etmekten çekinmedi. Hastalığını geç duymuştum Habip hocam ama ölümünü tez duydum... Acı haber tez yayılırmış derlerdi, bak doğruymuş.

            Çınar ayakta ölür derler, sen Ünye’de bir çınardın. Ölmüş de olsan artık koca çınarların hâtıralarını yaşatmak bize düşmektedir. Bütün eğitimcilerin ve Ünyelilerin başı sağ olsun.

Cenaze Konvoyunda Ünyeliler Vazifelerini Yapmaktalar.

http://www.karadenizbayrak.com

            Senin çok kullandığın bir söz; “toprağın bol olsun” değil, “mekânın cennet olsun” duası daha çok yakışır sana. Allah (C.C.) rahmet eylesin Habip Hocam. 10.06.2008 / Ünye

            Ölüm güzel şey budur perde arkasından haber
            Hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber

                                                                    
N. Fazıl Kısakürek

Habib Öztürk
(Ölümünün ardından rahmet ve hürmetle..)
http://www.sirinunye.com/detay.asp?hid=5221

OZAN KULFANİ
(MUSTAFA UĞUR ALAN)

    Habip ÖZTÜRK

Eğitimci başın vardı.
Altmış üstü yaşın vardı.
Güzel yüzün kaşın vardı.
Güle güle Habib Öztürk..

 Öğrenciler birer çiçek,
Öğretmen bal öğretecek,
Hayat yalan ölüm gerçek,
Güle güle Habib Öztürk..

Yalı mevkii evin barkın,
Altmış yıldır döner çarkın,
Aranacak mutlak farkın,
Güle güle Habib Öztürk..

Meydanlara sığmaz sesin,
Titreştirir gür nefesin,
Açılınca can kafesin,
Güle güle Habib Öztürk..

Giyim kuşam sade düzgün,
Sağlığın içinde büzgün,
Kalanları saldın üzgün,
Güle güle Habib Öztürk..

İki evlât bir karına,
Umut verdin hep yarına,
Derman ararken soruna,
Güle güle Habib Öztürk..

Şu hayatta çekip yükü,
Taş mezarlık Denizbükü,
Bırakarak birçok öykü,
Güle güle Habib Öztürk..

Sözün mertti duruşun mert,
Haksızlığa tavırın sert,
Torunlara kalıp hasret,
Güle güle Habib Öztürk..

Perşembe'de okul başlar,
Eğitimde temel taşlar,
Yol ediyor arkadaşlar,
Güle güle Habib Öztürk..

Kulfani'yem bildiğimdin,
Sevgi saygı gördüğümdün,
Kapı komşum büyüğümdün,

Güle güle Habib Öztürk..

                        Ozan KULFANİ
                     
10 Haziran 2008

Makalelerin Devamını İzlemek İçin Tıklayınız!
http://unyezile.com/habip1.htm

 

Ünye Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

 

YAZDIR