ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 14 Ocak 2007 tarihinde güncellenmiştir.)

.

 

KARAMÜRSEL'DE
ÜN YAPAN
ÜNYELİLER

Makale : Yüksel ŞEN
(Emekli Bankacı - Gazeteci - Şâir ve Yazar)

KARAMÜRSEL'DE ÜN YAPAN
ÜNYELİLER

Aylık Ünye Ticaret ve Sanayi Gazetesi'nin Yıl : 3, Sayı : 25, Sh.2, Mart/1997 nüshasında yayımlanmıştır.

            Değerli okuyucular :

            Hepimizin malûmları olduğu üzere, güzel Ünye'mizin özellikleri sayılamayacak kadar çoktur. Tarihî değeri, doğal yapısı, turizm zenginlikleri, kültürel ve ekonomik potansiyeli, yaşadıkları döneme imzalarını atan Paşa'ları, ünlü Kadı'ları, değerli Şair ve Edip'leri, san'atlarının doruk noktasına ulaşmış emsalsiz Hattat'ları ve günümüzde de mesleklerinde otorite olmuş çok değerli hemşehrilerimizle bu şehir, ben Ünyeli'yim diyebilen herkesin onur kaynağıdır.

            Güzel yurdumuzun neresine, hangi kentine giderseniz gidiniz, mutlaka bir iki Ünyeli'ye rastlamak mümkündür. İşte bunlardan birkaç tanesi de Marmara'nın incisi, Kocaeli İli'nin seçkin turizm kenti, "UFACIK TEFECİK GÖRDÜN DE KARAMÜRSEL SEPETİ Mİ ZANNETTİN?" deyiminin doğuşuna neden olan, ünlü sepetleri ve denizcilik tarihimize geçen gemileri ile isim yapan Karamürsel'de bulunmaktadır.

            Bu değerli hemşehrilerimize şöyle bir göz atalım.

            İşte, çocukluk günlerinin en güzel anlarını Ünye'de geçiren, İlk ve Ortaokul tahsilini bu Cennet şehirde tamamlayan, kentimizin yetiştirdiği değerli asker ve mümtaz insan, Karamürsel Deniz Eğitim Merkezi Komutanları'ndan Tümamiral Sayın Erdinç YALÇINER (Halen emekli).

            İşte, İş Bankası gibi büyük bir kuruluşun Karamürsel Şube Müdürlüğü'nü yıllardır başarı ile yürüten Sayın Ekrem TOKAÇ (Halen emekli). 1947 yılında Ünye'de, Çamurlu Mahallesi'nde Dünya'ya gelen ve şehrimiz sakinlerinin yakından tanıdığı TOKAÇ Ailesi'nin bu mümtaz ferdi, büyük sorumluluk gerektiren görevine azim ve şevkle sarılmıştı.

            Yaptığım gözlemlerde, Karamürsel halkı, bu güzide hemşehrimizin hizmetlerinden çok hem de pek çok memnundu. Örnek çalışmalarından hep övgü ile söz ettiler.

            Bu methiyeleri duydukça, bir Ünyeli olarak benim de göğsüm kabardı. Mutluluğun doruğuna ulaştım.

            İşte, 1949 yılında ilçemize bağlı Saylan Köyü'nde doğan, ilkokulu bu köyde, ortaokul ve liseyi Düzce'de bitiren, yüksek tahsilini ise 1975 yılında İzmir İlâhiyat Fakültesi'nde tamamlayan, 1975/1976 öğretim yılında Terme Lisesi'nde öğretmenlik yapan, yedek subay olarak vatanî görevini ikmal ettikten sonra 1978/1984 yılları arasında Ünye İmam Hatip Lisesi'nde Öğretmenlik ve Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan, 1984 Aralık ayından itibaren de Karamürsel İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü'ne atanan Sayın Hamza ŞAHİNOĞLU.

Ünye - Saylan Köyü

            Güzel Ünye'mizin yetiştirdiği bu değerli eğitimci, Karamürsel'in en güzel yerinde inşa edilen, deniz manzaralı, üç katlı, görkemli hizmet binasını, dirayetli çalışmaları ile ihya etmiş. Mesai arkadaşları, kent yöneticileri ve şehir sakinleri ile kurduğu uyum gerçekten takdire şayan.

            İdareciliğin doruğuna ulaşan bu değerli hemşehrimizin ziyaretinde bulunduğum zaman, gözü gibi koruduğu Karamürsel İmam Hatip Lisesi'nin temizliğine hayran kaldım. Hele, Sayın Şahinoğlu'nun büyük gayretleriyle zenginleşen Okul Kütüphanesi'ni gezerken, kendisine takdirlerimi sundum.

            Değerli okuyucular :

            Yukarıda sayageldiğim isimlere, halen Karamürsel Deniz Eğitim Merkezi'nde görevli, vazifelerini başarı ile yapan ve âmirlerinin takdirlerine mazhar olan tüm Ünyeli hemşehrilerimi de toplu olarak dahil etmeyi bir kadirşinaslık borcu sayıyorum.

            Ünye... Güzel Ünye...

            Canımız kadar çok sevdiğimiz, onurumuz ÜNYE... Sen nelere kâdir değilsin ki?

            Sende doğup büyüyen ve maişetini, Cennet yurdumuzun diğer kentlerinde arayan ve görevlerini örnek bir şekilde ifa eden, mesleklerinde otorite olmuş, başarıdan başarıya koşan, isimlerini saymakla bitiremeyeceğimiz nice ünlülerimiz var daha.

            Tarih boyunca benimsediğimiz ve ilke edindiğimiz dürüstlük, sevecenlik, tatlı dil, güleryüz ve çalışkanlık felsefesine dayanan Ünyelilik ruhunu asla belleklerimizden çıkartmayalım...

            Esenlik dileklerimle efendim.

                                                                                                  Yüksel ŞEN

 

Ünye Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

 

YAZDIR