ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 05 Mart 2004 tarihinde güncellenmiştir.)

.

 

TURİSTİK YÖNDEN
ÜNYE'DE KIŞ
VE KIŞ GECELERİ

Makale : Yüksel ŞEN
(Emekli Bankacı - Gazeteci - Şâir ve Yazar) 

TURİSTİK YÖNDEN
ÜNYE'DE KIŞ VE KIŞ GECELERİ
(Aylık Ünye Ticaret ve Sanayi Gazetesi'nin Yıl : 3, Sayı : 24, Sh. 2 - 5, Şubat/1997 nüshasında yayımlanmıştır.)

            Ünye'de Kış mevsiminin ve Kış gecelerinin müstesna zevki vardır. Şehrin bu özel zevki, Yaz aylarının o estetik zevkini aratmayacak kadar kıymetli ve değerlidir.

            Bakmışsın kar yağmış, binaların damları ve şehrin eteğinde yükselen Çakırtepe, etrafı çevreleyen dağlar bir pamuk tarlası gibi bembeyaz olmuş. Daha dün yeşiller diyarı diye bağırdığımız Ünye, bu murat renginden silkinmiş, başına taç duvak takarak, müstesna bir dekor içerisinde karşımıza çıkıyor.

  

            Şehrin bu emsalsiz görünümünü temaşâa etmemek elde değil. İnsan gayri ihtiyarî kafasını pencere camlarına uzatıyor. Fındık kabuğu ile ısıtılan ve gümbür gümbür gümbürdeyen bir sobanın karşısına geçip, perdeyi aralıyor, denizin coşkun uğultusunu ve şaha kalkan dalgaların orijinal görünümlerini seyrediyor.

            Hele böyle bir havada o küçücük balıkçı sandallarının dalgalarla mücadelesi o çilekeş insanların bizlere hayat hikâyelerini anlattığı gibi acıma hislerimizi de galeyana getiriyor.

            Hele o dalgaların bembeyaz köpükler saçarak sahilde patlayışı bir rüya âlemi kadar güzeldir. Bir çarşaf gibi sakin dururken, birden kabarışı ve yarattığı manzara, deniz görmeyenler için belki korkulu anlar yaşatabilir. Fakat Ünyeli için bu uğultular bir ninni kadar tatlı ve ruh okşayıcıdır.

  

            Hele bu mevsim, tretuarları süsleyen çam ağaçlarının tatlı görüntüleri pek şairanedir. Kırlar av kuşlarının her çeşidi ile dolup taşar. Ve Ünye o zaman av meraklılarının en büyük eğlence mahalli olur.

 

.

.

            Güneş ışınlarını, karlarla yüklü damların üzerine yansıttığı zaman, göz kamaştıran bu hali görmek bir ömre bedeldir.

  

            Her mevsim ayrı bir dekora giren bu Cennet şehrin turizm davası sadece Yaz aylarına şâmil değildir. Bu güzel şehrin Kış mevsiminde de yarattığı manzarayı görmeye gelenler vardır. Zira Ünye'de her mevsim ayrı bir kıymet taşır.

            Türk basın hayatının kıymetli kalemlerinden, değerli yazar Sayın Valâ Nurettin bir Kış mevsimini burada geçirmiştir.

            Ünye'de Kış geceleri de tahayyül edilemeyecek derece şen ve tatlı geçer; sohbet kasırgalarının ve espri tufanlarının son derece hızla estiği aile toplantılarının üstüne paha biçilmez doğrusu.

            Büyükanne bir köşede çocuklara masal anlatır; yetişkin kızlar birbiriyle şakalaşarak el işlerini işler; erkekler öbür yanda gazetelerini okur, arada bir günün konuları üzerinde tartışılır, gazeteler bırakıldıktan sonra çeşitli Dünya meseleleri görüşülür. Bir aralık bu ciddî fasıl biter, kadın - erkek, çoluk çocuk herkes galibiyeti ve gücü oranında güldürücü fıkralar ve masallar anlatır.

                                                   

 

            O anda gam ve keder denen nesne kalkar ortadan; neş'e tufanı yayılır evin dört köşesine. Mangalda patlamaya başlayan mısır, oda halkının ağzını sulandırırken, nevii Ünye'ye münhasır olan; kıyma, soğan ve mısır unu ilâvesiyle yapılan POHMUL Tatlısı ailenin iştahını kamçılar ve böylece aile toplantıları neş'e içerisinde son bulur.

 

Leon ve Paylon Baygın'ların Bahçesi

Selma, Ufuk, Gülay ve Seniha Mistepe
Orta Mah. Keşaplı Sokak 1960

            Çarşıda eğlence yerlerinde geçen gecelerin de kıymeti büyüktür. Karadeniz'de bir eşi daha bulunmayan sinemalarımız, halka sundukları filmlerle, Yazın mesire yerlerimizde tattıkları zevki Kışın da bu salonlarda tattırır. Hele o tertemiz kulüplerimiz ve gazinolarımız, mükemmel servisleri ile en müşkülpesent kimseleri dahi memnun edebilecek kapasitededir.

            Her mevsim ayrı bir dekora giren bu şehrin insan, seyrine doyamaz. Gerek memuriyet icabı ve gerekse gezmek için gelenler bu beldeden hiç ayrılmak istemezler. Zira güzel Ünye'miz turistik değerini Türkiye'de her mevsim muhafaza edebilen nadide kentlerimizdendir.

  

            Koş aziz kardeşim.

            Emsalsiz plâjlarında Yaz'ın zevkini çıkarttığın bu Turistler Cenneti şehre koş. Zira Kış'ın zevkini de aynı nefasette çıkaracağından emin olmalısın.

            Modern eğlence yerleriyle ve her çeşit ihtiyacını karşılayabileceğin imkânlarıyla, bu şehir seni, Yaz mevsiminde olduğu gibi, Kış mevsiminde de sînesine basacak ve memnun edecektir.

  

Esenlik dileklerimle efendim.

Yüksel ŞEN

                                           

Ünye Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

 

YAZDIR