ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 12 Mart 2006 tarihinde güncellenmiştir.)

.

 

SILA
MEKTUPLARI

Makale : Yüksel ŞEN
(Emekli Bankacı - Gazeteci - Şâir - Yazar - Araştırmacı)

Araştırmacı M. Ufuk MİSTEPE Sıla Mektupları'nı Redakte Ederken.

Fotoğraf : E. Nihan MİSTEPE - Ocak 2006/Ankara

Osmancık Mektupları
SELÂM SANA GÜZEL ÜNYE
(Demokrat Ünye Gazetesi'nin Yıl : 2, Sayı : 123, sayfa 1, 05.05.1960 tarihli nüshasında yayımlandı.)

            Aziz ve muhterem okuyucularım.

            Uzun müddettir DEMOKRAT ÜNYE Gazetesi'nin memlekete fazilet ve selâmet getiren bu nurlu sütunlarında sizinle buluşamadık.

            Malûm ya, hayat meselesi; bu mesele bazen insanoğlunu en çok sevdiği ve hattâ meftunu olduğu kişilerden ayırıyor. Ama benim bu ayrılışım bir sevgiliden, anadan, babadan, kardeşten veya bacıdan değil, taşını toprağını delicesine sevdiğim ve hattâ yoluna canımı severek, yılmadan feda edebileceğim memleketimdendir.

Çömlekçi ve Burunucu Mahallesi Sahil Şeridi

Ünye Belediyesi Kurban Bayramı Kartviziti'nden

            DEMOKRAT ÜNYE Gazetesi'nin çok kıymetli okuyucuları, aziz kardeşlerim, memleketimiz hepimizin medar-ı iftiharı olmalıdır. O Cennet beldeyi yurdun bir köşesinde dahi bulamayacağınıza emin olmalısınız.

            Nerede o caddelerin güzelliği, nerede kordon boyu, nerede bütün ihtişamıyla Çakırtepe, nerede dallarının altında çilingir sofrası kurup denizin bütün güzelliğini ve halkı tabiatla haşır neşir seyrettiğimiz Çamlık? Nerede Kırkevler, nerede ruhları bir ananın henüz beşikteki yavrusuna söylediği ninniler gibi avutan dalga sesleri?

Fokfok Kayalıkları ve Havuzunda Dalga Sesleri

http://www.unye.org/foto.htm

            Nerede gökyüzünü, bütün hendesesiyle denizde, gölgelikleri altında seyrettiğimiz park? Nerede o cana yakın görmüş geçirmiş asil memleket çocukları. Ah nerede, nerede bütün ihtişamıyla aziz memleketim?

            Muhterem okuyucularım, bu satırları yazarken o Cennet yurdun sinesinden ayrı düşmenin hüznü içerisindeyim. Ben ki o memleketin gelmişini geçmişini kelime kelime araştıran ve üzerine sayfalarca yazılar yazan ve pek yakın bir gelecekte bütün cepheleriyle efkârı umumîyeye tanıtacak bir kitap hazırlamakta olan memleket çocuğuyum.

Ortayılmazlar Mah., Câmi Sokak, Hacı Osman Ağa Câmii

http://www.unye.org/foto.htm

            Bu satırları, sizlerden ve o Cennet beldeden ayrı kalmanın verdiği hüzünle bir otel odasında yazıyorum. Kaldığım otelin önünden bütün ihtişamıyla Kızılırmak akmakta, onun bulanık, âsi sularına gönlümü kaptırarak, bazen kederlerimi avutuyorum. Denize yollanan sularına kucak kucak selâm savuruyorum.

            Evet sevgili okuyucularım; Anadolu'nun çok yerlerini gezmiş, görmüş bir insan olmam sıfatıyla söylüyorum. Memleketimiz, bizim için paha biçilmez kaftandır. Ona lâyık olduğu mevkiyi vermeliyiz. Ve bilhassa bu hususta ilgililerin yardımını talep etmeliyiz.

            Ey güzel memleketim, her şeyim benim. Şu satırları her halde sana olan sevgimi bir lâhza olsun dile getirmiştir.

            Selâm sana güzel ÜNYE, selâm size sevgili okuyucular...

Karamürsel Mektupları
BİR MEKTUP
(Şirin Ünye Akkuş Sesi Gazetesi'nin Sayı : 303, sayfa 2, 28.08.1965 tarihli nüshasında yayımlandı.)

            Merhaba aziz okuyucular. Bugün de bir mektubum var sizlere. Kıymetli dakikalarınızın birkaçını şu anda bana tahsis ettiğiniz için teşekkürlerimi bildiririm.

            Bu güzel şehrin basın hayatına hiçbir şeyden yılmadan ve beş senedir faziletle ve azimle hizmet eden "Şirin Ünye Akkuş Sesi" Gazetesi bir yılı aşkın bir zamanı müteakip adresime muntazaman gelir. Ben onun her satırında Ünye'yi yaşar, Ünye'yi teneffüs ederim ve sıla hasretimi bir nebzecik olsun onunla gideririm.

            Bir de memleket mevzularındaki yazılarımı bu sütunlarda, gazetemizin değerli sahibi Sayın Hayri ALTUNTAŞ'ın kıymetli alâkaları ile sizlere sununca, kıvanç ve hazzım tarifi kabil olmayan bir hal alır.

            Her insanın bir zaafı vardır. Benim de zaafım, şöyle kütüphanemin karşısına geçip meslekî çalışmaları müteakip memleket üzerine yazılar yazmaktır.

            Ben bu yazıları yazarken sonsuz bir haz duyar, neş'enin zirvesine ulaşırım.. hiçbir eğlence dalı beni bu kadar etkilemez.

            Bunda bir çıkarım da yok, en büyük emelim çok sevdiğim memleketimin nitelik ve özelliklerini genç kuşaklara yansıtmak ve onlara her bakımdan müzahir olmaktır.

            Malûm bugün şehrimiz kültür sahasında hatırı sayılır bir terakki kaydetmiş durumdadır. Gençlerimiz okul hayatında bilhassa Tarih, Coğrafya ve Türkçe derslerinde benim işlediğim konulara değinirler ve ders mevzuu yapabilirler. Bu sebeple bu yazılarım onlara bir nebzecik ışık tutar kanısındayım. Böyle mütemmim malûmatlar toplamak üzere herhangi bir kitabı karıştırmak külfetinden kurtulurlar düşüncesindeyim. Belki ileride memleketimizin bütün hususiyetlerini derleyip toplayarak kitap halinde neşretmek bahtiyârlığına erecek kabiliyetler çıkar zannındayım.

            Ama heyhat bakıyorum bu sütunlarda memleketimizin özellikleri ile yakından ilgilenen ve şehrimiz niteliklerini bütün cepheleri ile yansıtmaya çalışan birkaç imzadan başka hiçbir isim yok!

Kadılar Yokuşu'nda Türk ve Rum Mimarîsi
     
Fotoğraflar : Aynur Zeren TAN

            Oysa ki bu on beş bini aşkın şehirde ne cevherler var. Yarının diplomatları olmaya namzet ne gençler var. Bu değerli gençler değindiğim konuda bir iki kalem denemesi yapsalar acaba bir şey mi kaybederler zamanlarından? Asla! Bilâkis kazanırlar, memlekete kazandırırlar kendilerini.

            Evet genç arkadaşlar haddim olmayarak bu hususta sizlere sesleniyorum. Sıvayın kolları, alın kalemi elinize, gazetemiz sizlerin kıymetli yazılarını bekliyor. Bir şehir kültürü o memlekette ne kadar çok aydın olursa, ne kadar çok mahallî yazar ve yol gösteren kişiler bulunursa o kadar çok gelişir.

            Değerli kardeşlerim, sesimizi etrafa yansıtmak için, duyurmak için bir imkân da mevcut olduğuna göre niçin çekimser davranalım? Gücümüz, kudretimiz ve zekâmız çerçevesinde görüşlerimizi neşretmek hevesi duyalım.

Ünye Yerel Tarih Grubu Arazide

Ahmet KABAYEL - Ahmet VARİLCİ Fotoğraf Arşivi

            Haydi aziz kardeşlerim. Bu güzel memleketin körpe fidanları alın kalemi elinize.. gayret sizden, kuvvet yüce Tanrı'dan...

            Not : Karamürsel'e naklim dolayısı ile kısa bir süre bu sütunlardan ayrı kalacağım. Tekrar buluşmak ümidiyle şimdilik veda ediyorum.

                                                                                                         Yüksel ŞEN


Yüksel Şen

Ünye Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

 

YAZDIR