ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 09 Mayıs 2009 tarihinde güncellenmiştir.)

 

 

ÜNYE'NİN
BAYAN MUHTARLARI

Makale : Yüksel Şen
(Emekli Bankacı - Gazeteci - Şâir ve Yazar)

Yüksel ŞEN ve M. Ufuk MİSTEPE - Şen Ailesi'ni Ziyâret Sonrası.

Fotoğraf : F. Saliha MİSTEPE - 03.05.2009 Çukurambar / Ankara

ÜNYE'NİN
BAYAN MUHTARLARI


Perihan KOLÇAK ve Seyhan İHTİYAR

            Yerel yönetimlerde muhtarların çok önemli fonksiyonları vardır.

            Aşağıda isimlerini verdiğim 18 mahalleden oluşan Ünye'de şu anda 18 Muhtar görev başındadır.

            Mahalle İsimleri : Atatürk Mahallesi - Bayramca Mahallesi - Burunucu / Çömlekçi Mahalleleri - Çamurlu Mahallesi - Çınarlık Mahallesi - Döşemedibi Mahallesi - Fevzi Çakmak Mahallesi - Gölevi Mahallesi - Gürecülü Mahallesi - Hamidiye Mahallesi - İpekyolu Mahallesi - Kaledere Mahallesi - Karşıyaka Mahallesi - Liseler Mahallesi - Nuriye Mahallesi - Ortayılmazlar Mahallesi - Saca Mahallesi - Saraçlı Mahallesi.

            Bu mahallelerdeki muhtarlardan 2'si bayan, 16'sı ise erkektir. Yakın zamana kadar kentimizde Bayan Muhtarlar'ın iş başına geldigi  görülmemişti. Şimdilerde ÜNYE'mizde iki bayan Muhtar hizmet vermektedir.

            Bu durum : Ulu Önderimiz ATATÜRK'ün yasalaştırdığı, Kadın - Erkek Hakları'na duyulması gereken saygı ve güvenin, her işte Kadınlar'ın da Erkekler kadar başarılı olabileceğinin somut bir kanıtıdır.

            Kimdir bu bayan Muhtarlarımız? Onları, kendi anlatımları ile tanımaya çalışalım.

Perihan KOLÇAK

 BURUNUCU / ÇÖMLEKÇİ MAHALLELERİ MUHTARI

            29 Mart 2009 Seçimleri'nde 3'üncü kez Burunucu / Çömlekci Mahalleleri Muhtarı seçilen Perihan KOLÇAK;   baskıya hazırladığım kitabım için bana ÜNYE'den gönderdiği 20.04.2009 tarihli mektubunda, Özgeçmiş'ini şöyle   anlatıyor :

Araştırmacı - Yazar Yüksel ŞEN'in
Baskı İçin Hazırladığı 1.600 Sayfalık 4 Klâsörlük Ünye Külliyâtı.

Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE - 03.05.2009 Çukurambar /Ankara

            "1941 yılında ÜNYE'de doğdum. Ortaokul mezunuyum. Bir müddet ÜNYE Ziraat Bankası'nda çalıştım, evlendim. Bankadan  ayrıldım. Bir kızım var. Üniversite mezunu, evli; bir kız, bir de erkek torun sahibiyim.

            Eşim Astsubay'dı. Emekli olunca, ÜNYE'ye, memleketimize döndük. Bir ara, Yalıkahvesi'nde eşimle birlikte ticaret yaptık. Bu işi bıraktıktan sonra biraz sıkıntıya düştüm. Aktif bir çalışmam vardı.

            O ara seçimler gündemdeydi. Birkaç büyüğümle konuştum. Bana Muhtarlığı yaparsın deyip, destekte bulundular. Ben çalışmaya başladım, 9 adayın içinden alnımın akıyla çıktım. İnsanları, çevremi seviyorum, mahallemde bir şeyler yapabilmek, insanlara yardımcı olmak, fakire, fukaraya elimden geldiğini yapmak arzusundayım. Muhtarlık 3'üncü devrem oluyor. İnşaallah bir beş sene daha devam ettiririm."


Kaynak : ÜTAG Fotoğraf Arşivi

            Sayın KOLÇAK; Muhtar seçildikten sonra, kendisine güvenen herkese teşekkür ederek "Ben bu zamana kadar olduğu gibi mahallem ve mahallelim için vardım." diyerek seçmenlerine şu mesajı gönderiyor :

            "Değerli Burunucu - Çömlekci Mahallesi, halkımızla birlikte gelecek 3 yıla damgasını vuracak çok önemli bir yerel seçimi hep birlikte geride bıraktık. Belediye Başkanımızı, Belediye Meclis Üyelerimizi, İl Genel Meclis Üyelerimizi, Muhtarlarımızı seçtik. Umarım en doğru tercihleri yattık. Tüm yurttaşlarımıza ve memleketimize hayırlı  olsun.

            29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nde yine sizlerden aldığım destek ve güçle tekrar aday oldum. Sevgili mahalle halkım, muhtarına tam anlamıyla sahip çıktı. Hem de çok büyük bir oy desteği ile sahip çıktı. İnanılmaz mutluyum. İnanılmaz gururluyum.

            Ben hep sizler, mahallem ve mahallelim için varım. Beni bu son derece nazik göreve 3 kez lâyık gördüğünüz için hepinize, bana oy veren, vermeyen herkese çok teşekkür eder, minnet ve saygılarımı sunarım."

            KAYNAK :  08 NİSAN 2009 tarih ve 129 sayılı ÜNYE KENT Gazetesi, Sh. 6, ÜNYE Kent Haber Merkezi.

Seyhan İHTİYAR

ORTAYILMAZLAR MAHALLESİ MUHTARI

            Beş yıl önce televizyon seyrederken, birden Muhtar olmaya karar veren ve "Bu iş, gönül işidir" diyerek kolları  sıvayan, Ortayılmazlar Mahallesi Muhtarı Sayın Seyhan İHTİYAR; baskıya hazırladığım kitap için bana ÜNYE'den gönderdiği 16.04.2009 tarihli mektubunda, Özgeçmiş'ini ve nasıl 'Muhtar' olduğunu ve Muhtarlık döneminde yaptıklarını ve yapacaklarını şöyle dile getiriyor :

            "Sayın Yüksel ŞEN Beyefendi, beni çok mutlu ettiniz; bana bu vazifeyi verdiğiniz için çok teşekkür ederim.  Doğma büyüme Ortayılmazlar Mahalleli'yim. Hacı Osman Ağa Câmii Sokak, No. 2'de 20.12.1950 tarihinde doğdum.

            Beş kardeşin ortancasıyım. Ve ÜNYE sevdalısıyım. Anne tarafım KÖK, baba tarafından ŞİMŞEK'lerin kızıyım. İHTİYAROĞULLARI'nın da gelini oluyorum. İlkokulu Anafarta İlkokulu'nda okudum. Eskiden babalar kızlarını biliyorsunuz okutmazdı; ben de Akşam Sanat'ın bütün branşlarından Diploma aldım. Evlendikten sonra da orta eğitimi  bitirdim. 14.07.1974'te Seyit Bilal İHTİYAROĞLU'yla evlendim; ev hanımıyım.

Festival Boyunca Pazarlama Aktivitesiyle, Seyhan Muhtar Gene Ünyeliler'in Yanında.

Ünye Uluslararası Festivali ÜGG Orta Çarşı Etkinlikleri - 2008

            1997'de ilk İnternet Kafe'yi yeğenimle eski Canik Dersanesi'nin birinci katında açtık. 4 yıl çalıştık. 2004 yılında 1 ay Muhtarlık çalışması yaptıktan sonra 5 kişinin arasından 17 oy farkla Muhtar oldum. Muhtarlık çalışmasında beraber çalıştığım Nazmiye KENANOĞLU da âzam oldu. Sonra oturum dosyalarını bilgisayara taşıyarak düzenimi kurdum. Çünkü Muhtarlık bilgim yoktu, ama her şey öğreniliyor.

            30 sokak, 1044 hane ve 4300 nüfustan oluşan mahallemizde, akabinde Yardım Kampanyası başlattık. Sadece mahallemizle yetinmeyip, diğer mahallelere de hizmet götürdük.

            Halk Eğitim'de bayanlara Okuma - Yazma Kursu açıldı. Yaşlı ve gençler için de Spor Kursları açtık. Hacı Osman Ağa Câmisi'nin tuvaleti, dış minare restorasyonu, eski Meçhulasker İlkokulu'nun yerinin projesi çizildi.

Meçhul Asker İlkokulu Sarnıç Çeşmesi Mimarîsi
 
Sağdaki Fotoğraf : Ahmet Derya VARİLCİ

            İnşaallah hemşehrimiz hayırsever bir işadamı bu inşaatları kendi olanakları ile yapacak. Eski ortaokulumuz, şimdi Meçhulasker Okulu'muz Millî Eğitim kararıyla 2010 veya 2011 yılları içinde programa alındı. 34 sınıflık yeni bir okul binası yapılacak.

            Tarihî mezar taşlarını Hacı Osman Ağa Câmii bahçesinde sergiliyoruz.

Hacı Osman Ağa Câmîi - Ortayılmazlar Mah., Câmi Sokak

http://www.unye.org/foto.htm
Hacı Osman Ağa Câmii Bahçesinde Sergilenen Mezar Taşları

Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE - 26.07.2007

            Tarihî Karılar Pazarı'nı Cuma Pazarı olarak açtık. Belediye Başkanımız Sayın Ahmet ARPACIOĞLU'nun  destekleriyle."

            Sayın Seyhan İHTİYAR; ikinci kez Muhtar seçildiğinde, seçmenlerine iletilmek üzere ÜNYE KENT Gazetesi'ne verdiği demeçte diyor ki :

            "Mahallelimle, omuz omuza verdik, çalıştık. Hizmet verdik. 29 Mart'ta ikinci dönem için de adayım. Sağolsun Mahallelim de ikinci bir adayı çıkarmayarak, bana verdikleri desteği tam göstermiş oldu." dedi. "Muhtarlığa geldikten sonra, kayıtları bilgisayar ortamına taşıyarak düzene soktum. Düzenin olduğu yerde devamlılık rahat sağlanır." diye konuştu.

            "Muhtar olduğumda kadından muhtar olur mu? diyenler de oldu. Destek verenler de..." diyerek, yaşadığı süreci anlatan Seyhan Muhtar, "Mahalle halkından destek çok oldu. Kadın Muhtar olduğum için, sadece kendi mahallemden değil, diğer mahallelerden de kadınlar benimle görüşmeye geliyorlar.

            Herkese yardım etmeye çalışıyorum. Bize gelen yardımlarla, yardıma ihtiyacı olanlara ulaşmaya çalışıyoruz. Ancak krizden dolayı insanlara yardım edemiyoruz. Muhtarlığın hiçbir geliri yok. 290 TL Muhtarlara ödenen para var. Bu para büronun masraflarına ancak yetiyor. Muhtarlık zaten para kazanma işi değil, gönül işidir. Zaman istiyor. Ben de en iyi şekilde görevimi yapmaya çalışıyorum." dedi.


Kaynak : ÜTAG Fotoğraf Arşivi

            Seyhan İHTİYAR, 5 yıllık Muhtarlık döneminde yaptığı hizmetlere ilişkin şu bilgiyi verdi (Bu işler Sayın Seyhan İHTİYAR'ın yukarıda Özgeçmiş'ini ve yaptığı işleri bildirdiğimiz metinde belirtildiği için buraya ayrıca alınmamıştır.) :

            "Merkez Ortaokulu'nun geleneksel hale getirdiği Pilav Günleri tertipliyoruz. ÜNYE, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali'nde mahallemizdeki kadınların bir araya gelerek yaptığı yöresel yemeklerimizin satışını yaparak, buradan elde edilen gelirle öğrencilerimize burs veriyoruz. Cuma günleri el sanatlarının sergilendiği pazarımız var."

Seyhan İHTİYAR Mahallî Yemekleri Pazarlayarak Öğrencilere Burs Temin Etmekte.

Ünye Festivali Ü-STP Orta Çarşı Etkinlikleri - 28.07.2007

            Muhtar Seyhan İhtiyar, ÜNYE Belediyesi'ne görev süresinde 1.000'e yakın dilekçeyle Belediye'ye en çok dilekçe veren muhtar olduğunu söyleyerek, "Mahallemizdeki en sık dile getirilen sorunlarımız, ara yollarımız var yapılmayan, ara yerlere merdivenler yapılması ihtiyacı söz konusu. Sanırım Belediye'ye en çok dilekçe veren Muhtar Ünye'de benimdir?" dedi.

            "Bu dönem karşınıza aday çıkmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye sorduğumuz soruya ise Muhtar Hanım.. "Sağolsun, mahallemin sevgisini kazanmışım ki, kimse karşıma rakip olarak çıkmadı, çıkarmadılar. Bu mahallelimle bir dayanışmadır. Hepsine teşekkür ederim." diye konuştu.

Muhtarımız Irmak Sokak'ta İmar İşlerinde Belediye Başkanı'yla.

            Yeni Muhtarlık Dönemi'ne ilişkin ise hedeflerini Seyhan İHTİYAR şu şekilde sıraladı : "İlk olarak bayanlara iş  imkânı yaratabilecek el becerilerini geliştirmek istiyoruz. Cumhuriyet Caddesi'ne Pazar kurmak istiyorum. Mahallemizdeki eski evlerin ve Rum evlerinin restore edilmesi için girişimlerde bulunacağım.

            Mahallemizde bir dernek kurup, gelir elde etmek istiyoruz. Yalıya özel, yalı sporlarının yapılması için irtibatlarımız olacak. Halkı, özellikle kadınları bilinçlendirmek için konferanslar düzenledik, düzenlemeye devam edeceğiz.

            Hacı Osman Ağa Câmii ile Türbe Caddesi arasında ağaçlandırma yaparak bir düzenleme plânlıyoruz. Kerim Düğün Salonu'nun önündeki merdivenler restore edilecek."

            KAYNAK : 23 Mart 2009 tarih ve 115 sayılı ÜNYE KENT Gazetesi, Sh. 1 - 6, Ünye Kent Haber Merkezi.

Yüksel ŞEN'in Özgecan Apartmanı'ndaki Ünye Belgeselleri Arşivi.

Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE - 03.05.2009 Çukurambar /Ankara

 

Ünye Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

 

YAZDIR