ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 10 Şubat 2007 tarihinde güncellenmiştir.)

 

 

NECMETTİN
ERYILMAZ
GÖNÜL VE KÜLTÜR DOSTU

Röportaj : M. Ufuk MİSTEPE
(Araştırmacı - Orman Endüstri Yüksek Mühendisi)

Necmettin ERYILMAZ, F. Saliha MİSTEPE, M. Ufuk MİSTEPE
Aynalı Çarık Ustası Mustafa Ganioğlu Üstünçelik ile Zile Standında


Tokat Etkinlikleri/Ankara - Zafer Çarşısı 25.02.2005 14:26
Fotoğraf :
Mustafa BELDEK

Necmettin ERYILMAZ
(Zile Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü - Gazeteci)
ZİLE SEVDALISI
GÖNÜL VE KÜLTÜR DOSTU

            Mistepe - Sayın Eryılmaz, Zile kültürüne verdiğiniz hizmetleri yakînen takip eden bir ağabeyiniz olarak size, "Zile Sevdanız" adına teşekkürlerimi iletmeyi bir borç telâkki ediyorum. Bu içten duyumun ardından sizi hemşehrilerimizin yakından tanımasına vesile olacak açıklamalarınızı not almak istiyorum.

Zile Bağbozumu Anısı

http://necoeryilmaz.atspace.com

            Eryılmaz - Beni Zile Sevdası perspektifinden anlıyor olmanıza çok teşekkür ediyor ve bu sevinci tüm hemşehrilerimle paylaşıyorum. 16.06.1966 yılında Zile'nin Hacı Mehmet Mahallesi, Bayram Sokağı'ndaki evimizde Dünya'ya gelmişim. Ailem Hindoğulları olarak tanınır. Annem de Ağcaoğulları sülâlesinden gelmektedir.

Necmettin ERYILMAZ - M. Ufuk MİSTEPE
Mustafa BELDEK 26.02.2005 Cumartesi

Tokat Etkinlikleri/Ankara - Zafer Çarşısı

            Mistepe - Eğitiminizi nerelerden ve hangi okullarda aldınız Necmettin Bey?

            Eryılmaz - 1972 eğitim ve öğretim yılında Altınyurt İlkokulu'nda okula başladım ve 1977 yılında mezun oldum. 1977 - 1980 tedrisat dönemlerinde Fevzi Çakmak Ortaokulu'na devam ettim. 1982 yılında Zile Endüstri Meslek Lisesi Ağaç İşleri Bölümü'nü bitirdim. Tokat Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İnşaat Bölümü'nden 1985 yılında İnşaat Teknikeri olarak mezun oldum.

         
Necmettin ERYILMAZ Fotoğraf Arşivi

            Mistepe - Zile Belediyesi'ne giriş öykünüzü anlatır mısınız?

            Eryılmaz - 1985 yılında Zile Belediyesi'ne İnşaat Teknikeri olarak girdim. Zamanın Belediye Başkanı Nurettin TÜRKYILMAZ Basın Bürosu kurdu. 10 gün VHS çantalı kamera kursuna gittim. Ali Doğan (Foto Gamze) ile birlikte çekimlere başladık. Tokat Vâlileri Recep Yazıcıoğlu ve Ayhan Çevik dönemlerinde onlarla yakın irtibat kurarak, müşterek çalışmalar gerçekleştirdim.

            Mistepe - Basınla çok yakın temas halinde olduğunuzu biliyorum. Basın Arşivi'nizdeki dosyaları tetkik ettiğimde "BASINDA ZİLE" adlı bir kitap muhtevası oluşturacak önem ve kapsamda haber zenginliğinize şahit oldum. Bu itibarla basınla ilişkilerinizde hangi gazetelerde yoğun haberleriniz çıkmaktaydı?

Neco Gazetecilik Yıllarında

Fotoğraf : Mustafa Beldek

            Eryılmaz - 1986 yılından bugüne kadar muhtelif yerel ve ulusal gazetede yüzlerce Zile ve ülke konularıyla ilgili haberlerim yayımlandı. Bugün, Cumhuriyet, Güneş, Hürriyet, Sabah, Tercüman ve Zaman gibi ulusal gazetelerde yoğun bir haber yayımlanma sürecini gerçekleştirdim. Kısmet olursa bu birikimlerimi gelecekte arşivlerimden çıkarıp bir kitap halinde yayımlamayı düşünüyorum.

            Mistepe - Geniş bir fotoğraf ve haber arşiviniz olduğunu biliyorum. Çalışmalarınızı sergilerde değerlendirme şansınız oldu mu?

Zile Kültürünün Resme ve Fotoğrafa Yansıdığı Anlarda Neco

            Eryılmaz - On bin adetlik özel fotoğraf arşivine sahibim. 1989 yılı Eylül ayında bir hafta Ressam İlhan TRAK'la birlikte Tokat'ta sergi açtık. Ben fotoğraflarımı o da yağlıboya resimlerini sergiledi. 21 Haziran 1990'da Zile Kiraz Festivali'nde Cumhuriyet Caddesi'nde bir dükkânda bir hafta süreli Fotoğraf ve Haber Sergisi açtım. Son olarak 1992 yılında Zile Kütüphanesi'nde Zile Haberleri Sergisi etkinliğini gerçekleştirdim.

            Mistepe - Meslekî eğitiminize katkı olmak üzere uluslararası deneyimleriniz de oldu mu?

O Kültürler Bile Yozlaştıramadı Kültürümüzü (!)
Sözde (!) Hz. İsa Çarmıha Gerildi Ama; Kültürümüz Gerilemeyecek Kadar Köklü ve Güçlü
  
Fotoğraflar : Mustafa Beldek

            Eryılmaz - Zaman içerisinde K.K.T.C., Çekoslovakya, Hollanda, Almanya ve Rusya'da kültürel ağırlıklı gezilere katıldım ve oradaki basın ve kültür elçileriyle tanışma şansı yakaladım.

   
http://necoeryilmaz.atspace.com

            Mistepe - Zile Sevdası'nın bir tezahürü olarak geliştirdiğiniz projeleriniz var mı?

            Eryılmaz - Emek verdiğim iki adet uygulanabilirliği olan projem var.

            a) Gaydaroğlu Konağı'nın restore edilip, mahallî yemeklerin satıldığı bir restorana dönüştürülme projesi kurullardan geçti; sonucu bekleniyor.

Gaydaroğlu Konağı

Zile Belediyesi Fotoğraf Arşivi

            b) Amasya Caddesi'ndeki Sarılar Konağı'nın (Kömüş Ahmet'in evi) pansiyon şekline dönüştürülerek, restore edilmesi de projelerim arasında.

Minare-i Kebir Mah. Kömüş Ahmet'in Evi No. 27
Arkada İsmail BAYIR'ın Evi ve Ekmek Fırını

Fot. : M. Ufuk MİSTEPE 18.08.2004 12:51

            Mistepe - Sözlü sohbetlerimizde Zile'de oynanan Mahallî Çocuk Oyunları ile ilgili bir takım çalışmalarınız olduğunu anlatmıştınız. Bu çalışmalarınız eğer tamamlandı ise makale halinde yayınlamaktan mutluluk duyacağımı belirtmek isterim.

Mâzinin Siyah Beyaz Çerçevesinde Bir Yudum Neco

            Eryılmaz - Çocuklara olan aşırı sevgim nedeniyle onların Zile Kültürü'ne damgasını vuran oyun etkinliklerini kaleme almıştım; ama şu an hazır değil. En kısa zamanda tamamlandığında sitenizde yayınlanmak ve gazetelerde de yayımlanmak üzere fotoğraf destekli hemşehrilerimizin tetkiklerine sunmayı düşünüyorum.

            Mistepe - Necmettin ERYILMAZ'ın kültürel sevdası ve Zile kültürünün yaşatılması için vermiş olduğu eforun sevgi odaklı ağırlığında almış olduğu eğitimlerin önemi büyük olmalı.. ne dersiniz bu konuda?

Necmettin ERYILMAZ Meclis Başkanı Bülent ARINÇ'la

Tarihî Kentler Birliği Toplantısı / İst. 2005

            Eryılmaz - Evet, aldığım eğitimlerin verdiğim hizmete katkıdaki payı tabii ki büyük oldu. Haber/Redaksiyon Semineri'ne katıldım. Haber Yazım Teknikleri Semineri'nde eğitildim. Görüntülü Haber Kursu'ndan geçtim. Etkili Sunum Teknikleri'ni öğrendim. Bunlara ilâve olarak Belediye hizmetleriyle ilgili ve Tarihî Kentler Birliği etkinlikleriyle alâkalı olarak çeşitli kurslara ve seminerlere katıldım.. birçok sertifikaya da böylece sahip oldum.

            Mistepe - Basın hayatında hemşehrilerinize aktaracağınız değişik bilgiler olmalı. Ayrıca ciddî çalışmalarınızdan dolayı ödül de almış olmalısınız. Bu konuları açar mısınız?

Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü
Necmettin ERYILMAZ ZİLE TVMuhabiri Mansur'a Demeç Veriyor

Tokat Etkinlikleri/Ankara - Zafer Çarşısı 26.02.2005
Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE
Anadolu Ateşi Programı Birincisi Nilüfer SARITAŞ
Belediye Basın ve Halkla İlşk. Müd. Necmettin ERYILMAZ'la


Tokat Etkinlikleri/Ankara - Zafer Çarşısı 25.02.2005 14:40
Fotoğraf : M
ustafa BELDEK

            Eryılmaz - 1986 yılında Zile Belgeseli hazırladım. Uydudan TRT-2 ilk yayını Zile'ye verildi. Kaçak olarak Zile Kalesi'nden yayın verildi ve yargıya intikal etti konu. Arkada plânda Zile fon müzikleri vardı ve Selahattin Badıllıoğlu'na yaptırmıştım.

            Anadolu Ajansı'nın Türkiye'de ilk görüntülü haberini yapıp, satan ilk ödüllü muhabiriyim. Haberin adı "Çatal ve Kaşık Yutan Çocuk". Görüntülü Zile haberlerim ulusal kanalların yanı sıra Alman ZDF, Dubai TV'de yayınlandı. Haberin adı "Evrenköy'ü Domuzlar Bastı" ve 1997'de ödül aldım.

            Terör yıllarında jandarma ile birlikte Terör Muhabirliği yaptım.

Zile Belediyesi Canlı Yayın Kameralarından İki Ayrı Enstantane 18.01.2004 Salı 16:41
          
.

Zile Sevdalısı

NECO
Gece Kamerasından Belediye Önü Kavşağı
25.01.2005 Salı- 00:14
Zile Sevdalısı

NECO

            Mistepe - San'atçılarla birlikteliğinizde unutamadığınız anektodunuz oldu mu?

Heykeltraş Cahit Koççoban ve Necmettin Eryılmaz

Fotoğraf : Mustafa Beldek - Mayıs 2005/Zile

            Eryılmaz - Zile sokaklarının suluboya resimlerini yaparak Dünya'ya tanıtımında kendi açılarından destek veren Ressam ve Heykeltraş Atanur - Aynur DOĞAN çiftlerle Kanada üzerinden yaptığım telefon söyleşisinde bana söyledikleri şu anlamlı sözleri hiç unutamam : "Sizler Zile'nin kıymetini bilemiyorsunuz. Kanada ve Japonya kültür çevrelerinde Zile, kültürel değerleri ve mimarî güzellikleriyle çok iyi tanınan bir yerleşim birimidir."

Tarihî Kültürel Mirasa Duyarlılık- Neco Kamerasının Sorumluluğunun Bilincinde
    

Sahipsizliğe İsyan (!) - Fotoğraflar : Mustafa Beldek

            Mistepe - Mesleğinize bağlı olarak üyesi olduğunuz ya da temsilciliklerini yaptığınız kurum ve kuruluşların da neler olduğunu bilmek isteriz Necmettin Bey.

            Eryılmaz - Yurt Haber Ajansı (YHA), Anadolu Ajansı (AA), İhlâs Haber Ajansı (İHA), Cihan Haber Ajansı (CHA), Ulusal Basın Ajansı (UBA) ile Tercüman, Cumhuriyet, Güneş, Zaman ve Sabah Gazeteleri'nin Zile ve Tokat temsilciliklerini yaptım. Halen AA temsilcisiyim.

Neco'nun Umutları Zile Kalesi Burçlarında

Fotoğraf : Mustafa Beldek

            Ayrıca ÇEKÜL Vakfı temsilcisiyim. Tarihî Kentler Birliği üyesiyim ve buluşmalarına periyodik olarak giderim.

            Mistepe - Hobileriniz ve medenî durumunuz hakkında da kısa bir açıklama alabilirim umarım?

Zile Belediyesi Orkestrası ve Org Başında Müzik Ritminin Duygusallığında.
   
Fotoğraflar : Mustafa Beldek

            Eryılmaz - Evliyim, Şule adında bir kız ve Selim adında da bir oğlum var. Org ve bağlama çalmak suretiyle duygusal dünyamı sessizliğimde renklendirmeye çalışıyorum.

Meryem Şule ERYILMAZ - Kirazın Zile'de Ruh Güzelliğine Yansıttığı Renkler

Fotoğraf : Necmettin ERYILMAZ - 2003
 

Zile Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

YAZDIR