ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 15 Şubat 2012 tarihinde güncellenmiştir.)

 

 

ORTA ÇARŞI

ÇOCUK OYUNLARI

TARİHÇESİ

Araştırma : M. Ufuk MİSTEPE
(Araştırmacı - Yazar - Orman End. Y. Müh.)


Kaynak : Ünye Kent Gazetesi Fotoğraf Arşivi

ORTA ÇARŞI

ÇOCUK OYUNLARI TARİHÇESİ

 

            "Yaşanabilir Bir Ünye ve Zile Projesi" düşüncesiyle başladığım Ünye Sevdası Bolu'da çalışmakta iken 10 Mayıs 1991 tarihinde kıvılcım almıştı. Birikimlerimi hemşehrilerimle paylaşabilmeme imkân sağlayacak olan bilgisayar teknolojisiyle de o yıllarda tanışmıştım.

 

            Yazışmalar yaptıkça insanların ufkunu açmak, onların birikimlerinden faydalanmak ve birikimlerimi kamuoyuyla paylaşmak için internet sitesi açmamın gerekliliğini fark ettim. Bu konuda deneyimli insan çok azdı ve lüks bir uğraştı. Kısa yoldan bu gerekliliği de kullanıma açmak için kendi imkânlarımla FrontPage Programı'nı kullanmayı öğrenip, ücretsiz web site alanı ve adları aldım ve yıllar içerisinde birkaç değişik firmadan web hosting hizmeti de satın alarak kültürel birikimi hemşehrilerimle paylaşmaya başladım.

 

Aydınlık Ufuklar Sitesi
1997'de Bolu'da http://mistepe.8m.com/ ile başlayan,
http://members.lycos.co.uk/unye ile gelişen ve http://unyezile.com ile devleşen
Türkiye'nin EN BÜYÜK ve Ünye'nin İLK Yöresel Kültür Sitesi.

http://unyezile.com/unye.htm

 

 

            Bu uzun proje sürecinde önemli bir karar vermem gerekiyordu. Sonuçlarını görmem için yirmi yıl gibi insan hayatında önemli bir periyodu kullanmayı gerektiren bir proje çalışmasını başarabilmem için makam, mevki gibi saplantılardan uzak durmam ve Ünye / Zile'ye konsantre olmam gerektiğini biliyordum. Azmimde kararlılık gösterip, 21 yıl kimseden bir makam talebinde bulunmadım ve kendi köşemde vakit buldukça araştırma ve derleme çalışmalarımı sessizce sürdürdüm. Yaptığım önemli bir fedakârlıktı.. değeri anlaşılır mı bilemem ama çok az kişi tarafından tasvip edilebilecek bir tercihti!

 


M. Ufuk MİSTEPE / TMO Güvercinlik Lojmanları - Temmuz 2006

 

            Ünye ve Zileli hemşehrilerimle iletişimi kurmak için başlangıçta önce kendi web sitemdeki ve ardından 2004 yılında Ünye ve Zile Belediyeleri'nin internet sitelerindeki Ziyâretçi Defterleri'ni kullanma yolunu tercih ettim. Henüz, internette gruplaşma kültürü yaygınlaşmadığından Belediyelerin Ziyâretçi Defterleri ile sürdürülen yazışma trafiği uzun sürmedi. Belediye Başkanları kendilerinin kritik edilmesinden ve hakaretâmiz sözlere muhatap olmaktan rahatsız olup, Ziyâretçi Defterleri'ni kapatmak zorunda kaldılar. Proje önemli bir çıkmaza girmiş ve iletişim kapıları kapanmıştı. Kısa vadede bir şeyler yapılması gerekiyordu.

 

Ünye Belediyesi Web Sitesi

http://www.unye-bld.gov.tr/

 

 

            Ve Google imdadıma yetişti! Bu sitenin henüz vermeye başlamış olduğu GRUP hizmetinden istifade ederek ÜNZİLE GRUBU'nu kurdum. Sanaldaki İlk Ünye Grubu'nu 08 Aralık 2005 Perşembe günü ÜNZİLE Grubu adıyla kurmuş ve çalışmalara Ünye & Zile odaklı olarak başlamıştık.

 

            Ünye ve Zileli hemşehrilerimi kısaca ÜNZİLE adı altında bir çatıda buluşturup iki yıl kadar mesaj trafiğinde soluklanma imkânı sağlamıştım.

 


Ü-STP Grubu'nun Kapanmadan Az Önceki Son Ekran Görüntüsü - 29 Ağustos 2007 / Saat 14:20 Ankara
Grup, Kapanışla İlgili En Son 5278. Mesajı da Yayınlayarak, 430 Üye ile Sanal Âleme Veda Etti.

 

            Gruba yazdığım ilk mesaj şöyleydi :

 

            Tarih : Thu, 08 Dec 2005 09:35:48 -0000

                        Yerel : Perş 8 Aralık 2005 12:35

                        Konu : Ünzile Grubu, Hemşehrilerimize Hayırlı Olsun

 

                        Değerli Ünyeli ve Zileli Hemşehrilerim,

            Kentlerimizin sorunlarını tartışarak, düzeyli bir plâtformda olgunlaştırmak için iletişim ağında iyi bir haberleşme zemininin oluşturulmasını zorunlu bir ihtiyaç olarak görüyorum. Bir başlangıç olarak ÜNZİLE GRUBU kurup, sizlerle bu grupta hemşehrilerin duygu ve temennilerini paylaşmayı arzuladım.

 

                        Henüz yeni oluşum olduğundan aksaklıkların mâruz görüleceğini ümit ediyor; zamanla oturmasını arzuladığım grup faaliyetlerinin verimli olması kanaatiyle sizleri hizmet bekleyen ilçelerimizin sorunları karşısında duyarlılığa davet ediyor ve birlikteliğimiz için şimdiden kutluyorum. Esenlikle kalınız hemşehrilerim...    M. Ufuk MİSTEPE

 

Mistepe, Sözlü Tarih Programı'nda (2005)

Yapımcı : Aynur ZEREN TAN - Hizmet TV

 

            Bu duruma daha fazla devam edemezdim; çünkü her iki yerleşim birimi kendi içerisinde farklı kültüre sahip insanlardan oluşuyordu. Şahsıma saygıdan olsa gerek pek sert çıkışlı tepkiler gelmiyordu ama bazı sitemli mesajlardan artık grubun Ünye ve Zile ayağının kendi plâtformlarında hizmet verebilmeleri için bölünmesi gerektiğini hissedebiliyordum.

 

                        ÜNZİLE GRUBU içerisinde faaliyet gösteren ZİLELİ hemşehrilerimin ayrı bir grup kurarak ZİLE TOPLUMSAL DİYALOG PLÂTFORMU'nu devreye sokması ardından 11.05.2007 tarihinde tarafımdan Google altyapısında 364 üyeli ÜNYELİLER GRUBU kuruldu.

            Grubun Ana Sayfası : http://groups.google.com/group/unyelilergrubu?hl=tr ve Grubun E-posta Adresi : unyelilergrubu@googlegroups.com idi. Grubun Tanıtım Mesajı : "Ünyeli hemşehrilerimin kentleri hakkında paylaşımda bulunacakları, kültürlerini tanıyacakları, özlem giderecekleri, bilgi aktarabilecekleri, memleket hasretinde nostalji yaşayacakları, dostlara erişebilecekleri, gelişmelerden haberdar olabilecekleri düzeyli bir plâtform." olarak Ana Sayfa'da yer aldı.

Ü-STP'nin Tanıtım Amaçlı Bastırdığı İlk Broşür - Sponsor ve Tasarım : A. Selim TUNCER

ORTA ÇARŞI
ÇOCUK OYUNLARININ ÇIKIŞ SERÜVENİ

            Grup aktiviteleri çok farklı sorunlara eğilim istidadı gösteriyor ise de biz bu çalışmamızda "Ünye Sokak Oyunları"nın günümüze taşınması serüvenini büyüteç altına almayı yeğledik. Şimdi bu olguyu ve gelişimini adım adım izleyelim.

            Mehmet KUŞCU - 19 Mart 2007 / Kime : ÜNYELİLER <unzile@googlegroups.com>

            Konu : [ÜNYELİLER] Biz Eskiden Eskiden

            Sevgili grup üyeleri, hâfızalarımızı biraz tazeliyelim istedim. Aşağıda yazılan eylemleri bir okuyun bakalım ne diyeceksiniz? En son ne zaman çelik - çomak oynayan çocuklar gördünüz? Hanginiz bilirsiniz cevizden fırıldak yapmasını?

            Boya tenekelerinin kapaklarından yapılmış arabayla oynayan, hele hele arabasını kendi yapan bir çocuğu gördünüz mü? Peki bilir misiniz işin püf noktasının bir gazoz kapağında olduğunu? Kav taş nedir çocuklarla alâkası nedir hiç düşündünüz mü? Bir de böğürtlenin bu ikisiyle ilgisini?

Ünyeliler Grubu Çarşıda Halkın Sorunlarına Sohbetle Eğildi.

Kabayel İşhanı Önünde Ünyeliler Mutad Buluşmalarında.
Prof. Dr. Sait KAPICIOĞLU, Mustafa KALAFAT, Fahrettin ERKOÇ

Orta Çarşı Nostaljik Ünye Sohbetleri - 30.07.2007

            Ponguldak nedir,  patlangaç nedir kaçınız bilir? Hele hele geldi - gitti tahtasını biriniz bilsin dişimi kırarım! Siz hiç fındık ışkınlarını koparıp dıgıdık dıgıdık bir hayâl ülkesine gittiniz mi? Parası olanın değil, çakısı olanın fındık - söğüt  çubuğundan düdük yapıp çaldığını duydunuz mu hiç?

            Hatırlayabiliyor musunuz en kaliteli tabanca mantarının hangi marka olduğunu? Düğmeleri dikip pıtık oynayarak, evdeki giysilerde bir tane bile düğme kalmayıncaya kadar kestiniz mi hiç? Ya da cepleriniz başkalarının düğmeleriyle dolu oldu mu?

            Pıtık oynamaktan ellerinizin üstü çatlamadı mı hiç? Bokçuluk oynardık derken aklınıza kötü şeyler mi geliyor? Komeni de unutacak değilsiniz ya, ya da tek bacak oynamayı! Hanginiz her gün gidip günün yarısını Kavaklıoğlu Kırtasiye'nin vitrinindeki pilli - motorlu gemiye bakarak geçirdiniz? Sonra da kendi motorlu geminizi kuru üzüm  kutusunun tahtasından paket lâstiği ile yapmayı keşfettiniz?

            Dikmece denilen oyunda ilk başlamak için hangi harf  çizilirdi yere, iki ya da üç kişi oynarken hangi harf? Darboğazları aşmak için kaç tur yanardınız? En son ne zaman yerdeki uygun taşlara bakıp "tam beş taşlık" diyerek taşı cebinize koydunuz? Peki ya üç taş, dokuz taş, on iki taş oyununu sekmen üstlerinde oynadınız mı hiç?

            Ya evdeki kuzinenin kapağını aparıp çember çevirdiniz mi saatlerce? Saydıklarım sizlere bir şeyler anımsatıyorsa bu grubun doğal üyesisiniz. Yok eğer hepsi size yabancı ise yanlış yerdesiniz Bu grupta olmamanız gerekiyor...

            Hemen Google sitesine gidin... Çünkü yakında kendimizi bulmak için de Google'da  arama yapmak zorunda kalacağız... Sevgi ve saygılarımla... KUŞCU

Recep KORKMAZ'ın Sponsorluğunda Alınan Şapkalar

Tasarım : A. Selim TUNCER - Gönderen : Hüseyin KESKİN
Ahmet BİRBEN ve M. Ufuk MİSTEPE Orta Çarşı Sohbetinde

Fotoğraf : Ali ÖZTÜRK - 29.07.2007

            Bilgin HASDEMİR - 21 Mart 2007

            Bende bi dene CEVÜZLÜ FIRILDAK var... Bıldır, Hacı Kalafat Mustafa Emmim yaptı... Saa, gaç metre önlük verdim, taa bi defa beni geçemedin...

            M. Ufuk MİSTEPE - 21 Mart 2007

            Sen misin "Ahan da Yazdım" diyen! :)))) Guşçu Gardaşıma ahan da bi yıvın oyun ve oyuncak malzemesi.. GUŞCU Kardeşimize bir ön hazırlık yapalım ki boğuntuya gelmesin. Önce 'OYUN ve OYUNCAKLAR'ı sıralamaya çalışalım. Bu listenin olgunlaşması için hemşehrilerimiz bu listede olmayan adları yazıversinler ve biliyorlarsa detaylarını da yazsınlar ve varsa fotoğraf ve resimlerini de göndersinler. Madema ki oyun ve oyuncak kültüründen dem vurdun.. bunları da kültürümüzün yazılı lisanına katıvermek de sana düştü.

            Sevgili hemşehrilerim.. elinde bu tür yazı, anı, makale, fotoğraf olanlar lütfen bu konuda araştırma yapacak olan Grup Üyemiz Müfettiş Mehmet KUŞÇU'nun mrkuscu@gmail.com mail adresine bilgileri aktarıversinler. Bilgin Ağabey.. cevüzlü fıruldaan da fotırafını gönderiver e mi? Guşçu Gardaşım oyunları detaylandurcak.. varsa resümlendürcek ve bittüünde de baa göndersin.. yayunnaruk, anasını satiym!

            Haydi kolay gele Guşçu Gardaşım.. Golay deel Ünyelü olmak.. lâfınan herkeş Ünyelü!

Ü-STP'nin Tanıtım Amaçlı Bastırdığı İlk Broşür - Sponsor ve Tasarım : A. Selim TUNCER

            İbrahim AKKUŞ - 21 Mart 2007 <i.burunucu@gmail.com>

            Birkaç gündür grup üyelerinden bazıları Ünye'de eskiden çocukların oynadıkları oyunlardan Bilgin Abimizin deyimiyle "Cevüzlü Fırıldak"tan bahsediyor. O yazıları okuyunca ben de birden ta çocukluk yıllarıma gidiverdim. Bokuç, tekbacak, guk, tenekeli guk, komen, çelik çomak, yayla çeliği, üçlü, dokuzlu, on ikili, on altılı damayı betonlara çizip de oynadığım günleri hatırladım. Her biri çocuklar tarafından uydurulup kuralları konulmuş anonim kültür değerleri...

            Ya kendi başımıza yaptığımız oyuncaklar?.. Çömlek çamurundan yaptığımız tabancalar, heykeller... Söğüt ağacından düdükler, borazanlar, üstüne binip bir başkası tarafından itilerek yürüttüğümüz arabalar, çemberler ve daha niceleri... Bunların hepsi toparlanıp bir daha unutulmamak üzere yazılıp bir tarafa konulması gereken şeyler... Ama bir daha o günlere dönmenin mümkün olmadığını da bilerek tabi... Bunları bizlere tekrar hatırlatan grup üyelerine teşekkürler.

            Fikri TERZİOĞLU - 21 Mart 2007 <fikri.terzioglu@hotmail.de>

            Ufuk Gardaşım, bi şeyi haturlatmama müsaade edmeni isdim, u da şu sizin fınduklug dahil, fındukluklardan kesdiimiz güzel ışgınlardan gılıç yapar da oynardug, üsdelik el demir bacak demir deyip hışır çıkarurduk. Bi de zavallı fragluları goparıp süngü harbimiz vardı.. hemi de ucuna ısırgan balarduk, sen hiç mam oynamadın mı? U da güzel bi oyundu. Bi de kör ebe vardı. Selâmlar...

            Yusuf TAMTÜRK - 21 Mart 2007 bizim_unzilegrubu@yahoo.com.tr

            Fikri Ağbi, sizin de bayaa oyunlarınız varmış hani. Bugünden beri bu oyun meselesini takip ediim, hiç te bitmii mevzular.. Bahsettiğiniz oyunların bazularını biz de oyniiduk.. Hepinize iyi akşamlar!

            Fikri TERZİOĞLU - 22 Mart 2007 <fikri.terzioglu@hotmail.de>

            Kuşcu Bey Kardeşim madem ki bu iş için görevlendirildiniz, bu yükünüzü hafifletelim diye seni rahatsız edeceğiz. Çocukluk oyunlarımızdan hep karada olanları yazdık. Şimdi de şöyle deniz kenarına gelelim. Bizler bi yerde de denizle iç içe olduğumuz için deniz çocuğuyuz.

            Deniz kenarında uygun taşları bularak su üstünde taşları suya batmadan ne kadar kaydırdığımız bir oyunumuz vardı. Bir de taşları kim daha uzağa fırlatacak oyunu vardı ki oyundan sonra kollarımız omuzdan iki üç gün ağrırdı. Selâm eder, başarılar dilerim.

Alaattin GÜNEŞ Ü-STP Logolu Tişörtünü Gururla Taşıyor

25.07.2007 16:37
Sponsor Alaattin GÜNEŞ - MEGATRANS A.Ş.

Tasarım : A. Selim TUNCER

            Mehmet KUŞCU - 22 Mart 2007 <mrkuscu@gmail.com>  Reply-To : unzile@googlegroups.com

            Subject : [ÜNYELİLER] ÇİÇÖP - (Çöp Gittiğiniz Yerler) - CEVÜZDEN FIRULDAK

            Sevgili Grup Üyeleri, birkaç gün önce eski oyun ve oyuncaklarla ilgili nostaljik bir iki satır yazmıştım. Gruptan hakikaten ciddî ve olumlu tepki aldı. Sonra işler büyüdü. Sağolsun Ufuk Abi beni bu işin derinlemesine araştırmasını yapmak için görevlendirdi. Gruba da bir çağrı yaptı : Eskiden oynadığımız oyun ve oyuncaklarla ilgili bilgilerin mrkuscu@gmail.com adresime gönderilmesi için.

            Bakıyorum adreste halâ bi şey yok. Gruba gönderilenleri ise takip ediyor ve notlarıma ekliyorum. Haydin biraz gayret. Malûm "Cevizden Fırıldak" çocuklarıyız biz!!! Çiçöpppp!!! Sevgi ve saygılar... KUŞCU

            Bilgin HASDEMİR - 22 Mart 2007 bilginhocam@hotmail.com

            Sevgili Kuşcu, size ZAMAN TÜNELİMDE ÜNYE kitabımdaki oyunlarla ilgili bölümden örnekler gönderiyorum...

            Sevgilerimle. Avcı Gadir'in Bilgin

            Grup, misyon olarak Ünye'nin her türlü sorunlarına eğilme istidadında olduğundan kurumsallaşana kadar işlemlerin daha rahat takibi ve yürütülmesini teminen ilk etapta 24 adet olarak tespit edilen İHTİSAS KOMİSYONLARI'nı grubun eleştirisine açtı. Sokak Oyunları'nı 16. sıradaki Folklor İhtisas Komisyonu görevleri içerisinde mütalâa etti.

            M. Ufuk MİSTEPE - 04 Nisan 2007 ufuk.mistepe@tmo.gov.tr

            Konu : [ÜNYELİLER] İHTİSAS KOMİSYONLARI

            16) FOLKLOR İHTİSAS KOMİSYONU : Ünye ve çevresinin folklorik ve etnoğrafik unsurlarını araştırıp ortaya çıkarmak, sergilemek. Dernek olarak halk oyunlarına destek vermek, yöresel oyunlar ve giysilerin tespiti ile geliştirilmesine katkıda bulunmak. Yöredeki otantik oyun ve oyuncak kültürünü tespit etmek; bu kültürü festival ve şenliklere taşımak. Yöresel şivenin kalıcılığı ve yaşatılması için gerekli edebî çalışmaları teşvik etmek. Ozan ve Âşık Kültürü’nü araştırmak ve yaygınlaştırıp yaşatmak.

            Belli düzeyde sanal mesajlaşmanın ardından genel istek üzerine İstanbul'da bir Tanışma ve Kaynaşma Toplantısı yapılması kararı alındı ve toplantıya ben de katıldım. Ünyeliler Grubu'nun İstanbul'daki İlk Toplantısı 09 Haziran 2007'de Beyoğlu Dilek Pera Restaurant / İstanbul'da yapıldı. İlk Sponsor Av. Kadir ÖZDEMİR'di.. sağolsun.

            Yahya Cumhur TAPÇI, 18.06.2007'de gazetede köşe yazısında şu mütevazı cümleleri kullandı : Ancak elektronik ortamda, bütün kişisel menfaat ve zaaflardan uzak, Ünye sevgisi ve sevdasıyla birbiriyle iletişim kurmuş insanların ilerleyen haberleşmelerinde bir Ünye nostaljisi, ardından Ünye için bir şeyler düşünme ve yapma sevdaları depreşmiş, aynı zamanda güzel eserler ortaya çıkarmıştır. Bu eserlerden en güzeli ve belki de en büyüğü İstanbul’da bulunan Ünyeliler Grubu'na dâhil Ünyelileri bir yemekle bir araya getirme arzusudur. Bu arzu gerçekleşmiştir.

            Sadece İstanbul’daki bu gruba dâhil Ünyelilerin davetli olduğu yemeğe, özellikle grubun kurucusu ve yöneticisi, M. Ufuk Mistepe, Ünye ağzı ile yazıp konuşanların üstadı Bilgin Hasdemir ve yerel gazete sahipleri Ali Öztürk ile Hamza Alp dışarıdan davet edilenler arasındadır. Özellikle yönetici M. Ufuk Mistepe’nin böyle bir yemekte bulunmaması zaten düşünülemezdi ki bu durumda grubun yemeği sadece bir yemek yemiş olmaktan öte gidemezdi.

Ünyeliler Grubu'na Ü-STP'nin Gelişim Süreci Anlatılıyor.

Dilek Pera Restaurant - 09.06.2007 İstanbul
Bilgin HASDEMİR İstanbul'da özel bir pıtık atış stilini tarif etmekte.

Adını İsmet KÜÇÜKOĞLU telâffuz edince uşaklar o anda kopar :))

            O günkü toplantıya gelirken Bilgin Abimiz ve Alparslan Abimiz ceplerinde ve yanlarında nostalji olsun diye PITIK ve TENTÜRÜK de getirmişlerdi. Çocuk Oyunları bahsine odaklanmamıza vesile olanlardan Sayın Mehmet KUŞCU'nun o günkü anılarından bir paragraf :

                        "Bilgin Abi için ne diyebilirim ki? Helâl olsun valla öperim ellerinden hısımımı! Bu arada biri büyük üç pıtığı da kaptım çaktırmadan. Gecenin manâ ve ehemmiyetine binaen saklamak üzere.

                        Ufuk Abi ne kadar itiraz ederse etsin gayet başkan gayet moderator şeklinde idi, tespitleri ve tavsiyeleri çok seviyeliydi. En çok geyiğe sahip çıkmasını tuttum. İyi ki ordaydın abi."

Ünyeliler Grubu'nun İstanbul'daki İlk Toplantısı - 09 Haziran 2007

Beyoğlu Dilek Pera Restaurant / İstanbul - Sponsor Av. Kadir ÖZDEMİR

    

            Hemşehrilerim, yemeğin akabinde "Yaşanabilir Bir Ünye Projesi" tanıtımlarımı yaptığım açıklama sonrasında Ünye Sokak Oyunları ve Oyuncakları’na da odaklanalım düşüncesini ortaya atmışlardı. Cevaben : "Eğer bu PROJE içerisinde alt proje olarak Çocuk Oyun ve Oyuncakları vb. alt projeler de uygulamaya koyalım denilirse hedef saptırılmadan ve genel kabul görürse her türlü fikrin uygulamaya geçirilmesi imkân dahilindedir." demiştim. Ve Sayın Mehmet KUŞCU'ya bu konuda bir kitapçık hazırlamaya başlamasını salık vererek destek olma bâbında birçok belge ve bilgiyi ona aktardık.

            M. Ufuk MİSTEPE - 11 Haziran 2007 Kime : ÜNYELİLER <unzile@googlegroups.com>

            İlk İstanbul Tanışma Toplantısı ardından 11.06.2007'de 10 İntiba ve 15 Temenni ile seri mesajlarla toplantıyı değerlendirmiştim. İki ay içerisinde o denli yazışma trafiğine yoğunluk vermiştim ki mesajın dozunu biraz fazla kaçırmış olacağımdan sınıf arkadaşım Abdulkadir TOKGÖZ Gardaşımdan fırçayı yemişdük ! (Bu mesajın ardından Ü-STP'de olumsuzluklar art arda gelmeye başladı ve hep birlikte yağdırdığımız sağanak yağmurlar Ü-STP Grubu kapanıncaya dek sürmeye devam etti! Ve grup 29 Ağustos 2007 tarihinde kapandı!)

            Subject : [Ü-STP] yeteeeeeeeeeeeeeeeeeeeer :)))) "2007/08/01, <kadirdokgoz@gmail.com> :*

            * UFUUUUUUUUUUUUK, *
            * LA BİRADERİM, ARGADAŞIM, GARDAŞIM YETER YAHU*

                 
* BİRAZ ARA VER; İŞİ GÜCÜ BIRAKTIK SENİ TAKİP ETMEKTEN HELÂK OLDUM BİRAZ NEFES ALDU.  SELÂMLAR."* Kadir DOKGÖZ


Kaynak : Hacer COŞKUN Fotoğraf Arşivi - 15 Temmuz 2007 / Yüzüncü Yıl Parkı - Ünye

            Recai TERZİ - 11 Haziran 2007 recait@ozak.com.tr KİME : ÜNYELİLER

            Değerli Ünyeliler Grubuma,

            09 Haziran günü büyük bir coşku ile Sn. İsmet Küçükoğlu ile kurduğum iletişim sonunda yemeğe katıldım. Her geçen dakika sonrasında geçmişimde anısı olan kişileri restaurant merdivenlerinden çıkarken izledim. Kimisi göbeklenmiş kimisinin saçları beyazlamış. Jenerasyon farklılığı nedeni ile tanıyamadıklarım da vardı. Beni en çok şaşırtan hiç değişmeyen Sn. Cemal Gemici oldu. Bir ara tereddüt ettiğim, acaba o mu diye duraksadığım biri geldi yanıma hafifçe dizime dokundu. Kardeşim, Zekai Terzi'yi sorunca anımsadım. Nihat Şen idi. Gurur duydum Ünyeli olmaktan.

            Yemek hoş bir ortamda idi. Sıcak konuşmalar, güleç insanlar, espiriler derken Alparslan Öz Abim tentürük salladı restoranın zeminine. Anafarta İlkokulu'nun arkasındaki oyunlarımız geldi aklıma.. çivili ya da kabaralı olurdu tentürüklerimiz. Pıtık oynardık arkasında şu anda hilkat garibesi gibi duran Hükûmet Binası'nın. Muharrem Canbolat abimizin ürettiği gazoz kapakları ile. Teşekkürler Alparslan Abi.

            Sonra Bilgin Abimizin sunumu vardı. İnanın restaurantın üst katına çıkarken merdiven başında durup seyrediyordu müşteriler. Bir ara oyuncu Sn. Mustafa Şimşek'in alıntılar yapacağına dair konuştuğunu gördüm.

            İsmail CANBULAT - 11 Haziran 2007 ismailcanbulat@gmail.com Kime: ÜNYELİLER

            Recai Abimin yazdıklarını tüylerim diken diken olarak okudum.. ne güzel ne içten yazmış, sağolsun... vee bir kez daha bakamadığım maillerinin kurbanı olup kaçırdığım o toplantıda olmadığıma yandım.. hele hele Bilgin HASDEMİR Abimizin muhteşem performansını, istisnasız herkes ballandıra ballandıra büyük bir heyecanla anlatınca...

            Bu arada; benim ilkokuldan ve sanat câmiasından arkadaşım "kankuş" Mustafa ŞİMŞEK kardeşim de madeni görmüş...:)) Fotoğraflarda gördüm, Bilgin Abi'ye gözleri parlayarak ve "bu skeçlerden ne süper senaryo olur ama..." der gibi bakıyordu..:)) Olur, olur her şey olur.. senaryoları da yazarız, filmleri de çekeriz, Bilgin Abimizi de oynatırız inşallah... bu dostluktan çoook güzel "üretimler" ve "projeler" çıkacak gibi hissediyorum... selâm ve muhabbetle..

            M. Ufuk MİSTEPE - 12 Haziran 2007 ufuk.mistepe@tmo.gov.tr [ÜNYELİLER] İntibalar 10 / Son Temenniler

            TEMENNİ 15 - Ünye Çocuk Oyunları ve Oyuncakları konusu makale halinde hazırlanmak üzere Sayın Mehmet KUŞCU Kardeşimize verilmişti. Bu çalışmanın ne yolda geliştiği hususunda bilgi verebilir misiniz?

            CEVAP : Sayın Mehmet Bey bu konunun bir makale çerçevesini aştığını ve bir kitaba dönüştürülmesinin gerekliliğini vurguladılar. Ben de GATILİYM! :)) (Alparslan Gardaşım.. sen sus tamam annaduk.. sen zaten KATILİYN! :)))

            Bu çalışmanın yıl sonuna dek tamamlanmasını arzuluyoruz. Fotoğraf desteği olmamakla birlikte Sayın KUŞCU kendisinin bu konuyu aşabileceklerini bana sözlü olarak ilettiler. Konunun can alıcı tarafı, kitabın basımı akabinde Uluslararası Bir Çocuk Oyun ve Oyuncakları Festivali tertiplenemez mi sorusunu gündeme getirdi. Neden olmasın? Büyük bir organizasyon ama ses getireceği kuşkusuz. İleride bu projenin de gündeme alınmasından yana bir tavır sergiliyorum. Ünye eğer bir çıkış yapmak istiyorsa alt yapısı ve değerlerini ortaya koymak zorundadır.


Müfettiş Mehmet KUŞCU Fotoğraf Arşivi

            Mehmet KUŞCU - 11 Temmuz 2007 mrkuscu@gmail.com  Kime : ÜNYELİLER

            Fikri Bey, çalışmalarımız devam ediyor ama iş büyüdü biraz.. makale boyutunu aştı. O nedenle daha büyük bir çalışma ile kitap olarak hazırlamayı düşünüyorum. İstanbul buluşmasında Ufuk Bey'le bu konuyu konuştuk. Biraz sabır istiyorum ben sizden. Bu arada Süt Pişti Oyunu'nu bir anlat bakalım.. bizim bildiğimiz gibi miymiş?

            Sevgiyle kalın... Kuşcu

            Fikri TERZİOĞLU - 11 Temmuz 2007 <fikri.terzioglu@hotmail.de>

            Merhaba Sevgili Grup Üyeleri, KUŞCU kardeşimiz tarafından toparlanan Ünyeli Çocuk Oyunları ne âlemde? Festivalde sadece tentürük ve pıtık mı oynancak? Gecenin bu saatinde aklıma geldi bi sorim dedim.

            Yeni bir oyun : Süt Pişti

            Nasıl oynandığını her halde bilirsiniz? 4 kişi kafa kafaya gelir. Kollar omuz başından bağlanır, kafalar yere doğru kısılır. Diğer oyuncular SÜT PİŞTİ diye üzerlerine sıçrayıp tutunmaya çalışırlar. Diğerleri dönerek sıçrayanı düşürmeye çalışırlar. Düşen, kimin sırtından düşerse onunla yer değiştirir. Bu şekilde oyun bıkıncaya kadar devam eder. Sevgi ve selâmlarımla...

Ünyeliler Grubu'nun 100. Yıl Parkı'nda Ünye'de Yaptıkları İlk Toplantı - 15 Temmuz 2007

Ünyeliler Grubu'nun
100. Yıl Parkı'nda Ünye'de Yaptıkları İlk Toplantı

            Hacer COŞKUN - 15 Temmuz 2007 hacercoskun@hotmail.com Kime : unyelilergrubu

            TMO'da APK Uzmanı olan Ünyeli M. Ufuk MİSTEPE tarafından internette bir araya gelen Ünyeliler Grubu üyeleri, 15. Ünye Kültür Sanat ve Turizm Festivali öncesinde Yüzüncü Yıl Parkı'nda ön toplantı yaparak, festival için neler yapabileceklerini görüştü. Açılış konuşmasında Ahmet Derya Varilci tarafından değinilen konulara ilâve olarak, Grup Moderatörümüz Sayın M. Ufuk MİSTEPE'nin çabaları ve öncülüğünün bu plâtformun oluşumunda esas etken olarak nasıl ortaya çıktığı ifade edilmiştir.

Ünyeliler Grubu II. Toplantısı Yüzüncü Yıl Parkı'nda Yapıldı.

Hamza ALP Fotoğraf Arşivi - 15 Temmuz 2007 Ünye
Grup Üyeleri Festival Öncesi Yapılabilecekleri Konuşuyor.

Hacer COŞKUN Fotoğraf Arşivi - 15 Temmuz 2007 Ünye

            Ali ÖZTÜRK - 15 Temmuz 2007 sirinunyegazetesi@mynet.com Kime : unyelilergrubu

            Merhabalar, Şirin ÜNYE'den herkese kucak dolusu sevgiler. Ünyeliler Grubu 100. Yıl Parkı'nda buluştu. Ünyeliler Grubu Merkezi Ünye’de Festival öncesi buluştu.

            Toplantıya Katılan Değerli Üyeler; Ahmet Derya Varilci 0 505 272 22 52, Hacer Coşkun 0 543 399 34 52, Yusuf Parlak 0 533 332 85 47, Ali Öztürk 0 542 346 09 29, Racih Tokaç 0 533 460 77 96, İsmet Küçükoğlu 0 532 364 28 04, Musa Kıroğlu 0 533 553 11 60, Abdurrahman Sarıkaya 0 532 742 88 31, İbrahim Gürkan 0 546 246 27 17, Yunus Zor 0 544 490 39 73, Mustafa Çakmakcı 0 544 803 65 24, Nevzat Ege 0 542 830 98 83, Halis Palavar 0 546 415 10 89, Bilgin Hasdemir 0 533 714 38 67, Ahmet Kabayel 0 536 949 46 94, Oğuz Güven 0 532 772 84 74, Abdulkadir Dokgöz 0 452 323 10 60, Erkan Bulat 0 505 771 40 30, Hasan Şimşek 0 544 296 61 87, Erkan Gürkan 0 505 547 90 01, Celal Dikci 0 535 795 63 13, Hasan Yıldırım 0 452 323 30 30.

            Ahmet Derya VARİLCİ - Çağ, İletişim Çağı. İnsanlar çok hızlı iletişim kuruyor. Şu anda bir yazı yazsam, bir resim çeksem anında Amerika'da. Bu grubun önderliğini M. Ufuk MİSTEPE yapıyor. Ona çok teşekkür ediyorum. Böyle bir hizmete imza attığı için. Şu anda Ünye Körfezi can çekişiyor. Ünye’de yapılan güzelliklerin yanında haksızlıkları görmek ve paylaşmak durumundayız. Grupta her görüşten kişiler var. Farklı düşünceler nasıl hangi konuda bir araya geliyor, her gelen insanın tek amacı nedir, tabi ki tek amaç Ünye Sevgisi, Ünye Sevdası'dır. Bu gruptan her kim olursa olsun sakın bir rant düşünmesin, sakın burayı bir merdiven gibi düşünmesin. Herkes Ünye’nin menfaatini düşünsün.

100. Yıl Parkı'nda Grubun Ünye Ayağı Bir Tanışma Toplantısı Tertipledi. 15.07.2007

            İsmet KÜÇÜKOĞLU - Bu yıl Grubu tanıtalım, gelecek yıl dernekleşelim.

            Oğuz GÜVEN - Bu grup resmî bir kimlik kazansın. Bu konuda ısrar ediyorum. Harcamalarımız açılan hesaptan çıksın. Bir an önce muhatap alınabilmek ve ciddî olduğumuzu göstermek için dernek kuralım.

            Racih TOKAÇ - Kurulan dernekleri bir araya getirmeli. Bu derneklerin Ünye'den kurumsal destek görmesi sağlanmalı.

Grup Üyeleri 100. Yıl Parkı'nda Festival Öncesi Yapılabilecekleri Konuşuyor ve Kararlar Alıyor.

Eray ÖZTÜRK / Şirin Ünye Gazetesi Fotoğraf Arşivi - 15 Temmuz 2007 Ünye

            M. Ufuk MİSTEPE - 28 Temmuz 2007

            FESTİVAL İZLENİMLERİ - İstanbul Ayağı'nda TENTÜRÜK TURNUVASI şaka ile karışık Alparslan ÖZ Abimiz tarafından gündeme getirilmiş ve sohbetin tam ortasında grubun tam ortasına vınnıyarakdan PATTT! diye bir şey düşüvermişti. - U da ne lan! - Anaaaaaaaaaaaa.. Tentürük bu.. kim attı lan bunu buruya? - Essahdan da tentürükmüş.. nasıl da dönii.:)) Lan Alpaslan sen nerden buldun oolum bunu? - Ünyelüler fıruldak çevürmesini seveller oolum!

Alparslan ÖZ, Sürpriz Bir Şekilde Tentürük Çevürmeye Başladı.

Dilek Pera Restaurant - 09.06.2007 İstanbul
XV. Ünye Festivali İlk Tentürük Turnuvası'nda Alparslan ÖZ

M. Ufuk MİSTEPE Fotoğraf Arşivi - 28.07.2007

            Guşcu'nun Çocuk Oyun ve Oyuncakları önerisi doğrultusunda ilk atılan fiilî adım TENTÜRÜK Oyunu oldu. Guşcu Gardaşım, hazırlamakta olduğun "Ünye'de Çocuk Oyunları ve Oyuncakları" adlı kitabı Ü-STP adına yayımlamak ve gelirini de grubumuz etkinliklerinde kullanmayı düşünüyoruz. Yapacağın masraflar için de bir Huzur Hakkı doğal bir olgu. Eğer bu konuda senin de muvafakatini alabilirsek bu kitabı gelecek yıl Festival'de grubumuz adına hemşehrilerimize standımızda pazarlamayı düşünüyoruz.

            - Sen bu işe ne diyn? Baa sööle he mi düşünceyin? Gendü paramızı gendümüz gazanmak zorundayuk.. sponsorluk müessesesini de devreye sokana gadar bir takım çözümler gelüşdürmek zorundayuk gaymaam! Yerel gazetelerimiz olayı farklı boyutlarıyla kamuoyuna lânse ettiler ve SHOW TV de detaylı olarak haberi uluslararası câmiaya taşıdı. Yani eylemimiz beynelmilel beğeni kazandı. Gelecek turnuvada mahalleler arası elemelerden sonra FİNAL'i Orta Çarşı'da yapmanın daha uygun olacağını düşünüyorum.

            Gısaca; Ünye Ayaa artuk İhtisas Gomisyonları'nı gurmak zorunda ve arkadaşlarımız grup içerisinde yavaş yavaş ben şu İhtisas Gomisyonu'nda görev almak istiym demeli.. gönüllülerin ardından METAZORİ olarakdan biz de üye tespitleri yapcayuk anasını satiym!

 

            Derkene TENTÜRÜK Oyunları geldi çattı. Milletde bi heyecan var ki sorma gitsin.. zaten bi gün evvelinden antreman yapduyduk.. bilii mun? Halk merakla toplanmış bakii! Gençler ilk kez görcekleri bir oyuna şahit olmanın heyecanında, yaşlılar da ulan bi de ben çaksam şindi de görseler nasıl tentürük oynanii guruntusunda. Annıycanız her bi folluk urda.. annii misuz?Alparslan dört dönii ortada.. Faruk ÖZ'nen barabar dimi hazırladılar. Hakan KORKMAZ da urdaydı.. yardım ediidu. Bi yandan da yanda gine antrenman yapiidu uşaklar!

            Ama en güzel anı da Bakanımızın gelip, mütevazi standımızda oturup biz Ü-STP grubuynan tentürük ve pıtık oynamasıydı. Şu yukarıdaki fotoğraf Ü-STP üyelerinin bürokratlarımızla, halkımızla ve siyasîlerimizle kaynaşmasının en can alıcı resmidir. Bu coşku Ü-STP Tarihi'nde ileride özlemle ve buruk iç çekişleriyle, tebessüm çeşnisinde anılacaktır.

Sayın Bakanımız Mehmet Hilmi GÜLER Ü-STP Standını Şereflendirdiler
Kaymakam Dr. Osman GÜNAYDIN, Belediye Bşk. Ahmet ARPACIOĞLU, Milletvekili Mustafa HAMARAT

            Başfolluklardan İsmet Güçcükoğlu "Civciv Çıkacak, Guş Çıkacak" deyip Bakan'ımızı gandurup hemencecük bi fotırafını aldı.. şıppadanak! İnsanlardaki mutluluğu yüzlerinden okuyabiliyor musunuz? Biz, Ü-STP Üyeleri Ünyeli hemşehrilerimizi daima mutlu kılmak için varız. Bizler kavga etmeye, dalaşmaya, dövüşe gelmedük. Amacımız istişareynen melmeketimizi daha eyi yaşanur, göç vermeyen, gendi yavıynan gavrulur bi kent haline getürmek.. annii misuz? Ve Bakan'ımız eski bir tentürükçü olduunu bizlere urda gösterdi. Ordu'da buna FIRULDAK denii ama biz ÜNYELÜLER'in fıruldak işlernen işimiz olmaz dedi.

Ünyeliler Grubu Tanışma Toplantısı'nda Festival Öncesi İçin Bir Toplantıya Daha Karar Verilir.

Fotoğraf : Hacer COŞKUN

            Evet sevgili hemşehrilerim, kısıtlı imkânlar içerisinde ortaya çıkan sevda yüklü manzara bu. İşin esprisi de bu zaten! ÜNYE SEVDALISI OLMAK! Bu sevda olmasaydı, eğerim gönüller dolmasaydı bugün ne Ü-STP ne de M. U. MİSTEPE olurdu! (Folluk gine gendüne pay çıkarii!)

            Ve Tentürük Yarışması için hazırlıklar tamamlandı. Saat 15:00, Yer : Orta Çarşı, Orta Câmi Havlisi.

İlk Tentürük Turnuvası ve Ünyeliler Grubu Üyeleri

Ali ÖZTÜRK ve Hacer COŞKUN Fotoğraf Arşivi - 28.07.2007 Ünye Orta Câmi Avlusu

Ünyeliler Grubu Yahya Cumhur TAPÇI'nın
Belediye'miz Desteğiyle Tertiplediği Festival Öncesi Yûnus Emre Etkinlikleri'ne İştirak Etti.

Mevlid-i Şerîf Öncesi Yahya Cumhur TAPCI Yûnus'u Anlatıyor.

Ünye Medyası Her Zaman Olması Gereken Yerde - 26.07.2007 11:21
Ünyeliler Ü-STP Grubu Yûnus Emre (Şehnuz) Türbesi Önünde.

Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE - 26.07.2007 11:46

Ünyeliler Grubu Ü-STP Oluşumu 3. Toplantısında Ünye Ticaret Borsası Konferans Salonu'nda

Fotoğraf : Hacer COŞKUN - 25 Temmuz 2007 Ünye

SABAH KAHVALTISI


Fotoğraf : Ali ÖZTÜRK - 29.07.2007

Ü-STP Orta Çarşı Kahvaltısı Sohbet Ortamında Geçti.

Fotoğraf : Ali ÖZTÜRK - 29.07.2007
Kahvaltı Sonrası Yapılan Konuşmalarda Dilek ve Temenniler Not Alındı.

Fotoğraf : Ali ÖZTÜRK - 29.07.2007

            Abdulkadir DOKGÖZ - 30 Temmuz 2007 [Ü-STP] Festival hk. kadirdokgoz@gmail.com

            Kime : unyelilergrubu, unyeSTP

            Değerli grup üyeleri, 15.'si düzenlenen Ünye Festivali'nde 7. yılını dolduran Orta Çarşı Kültür ve Sanat Arastası yüz akıyla çıkmıştır. Katılımınızla Orta Çarşı'yı onurlandırdığınız için teşekkürlerimi arz ederim. 16. Festivalimizde Grup üyelerimizin etkinlik çerçevesinde yapılan sünnet şölenine çocukların hediyelerini, fakir çocukları giydirmek veya okul ihtiyaçlarını şimdiden hazırlamalarını süt pişti, uzun eşşek, İstanbul taklası oyunlarını oynamak için Abdulkadir ÖZDEMİR'in ve Baba Yavaş'ın yennikleşmelerinin şart olduğu; Alparslan'ın tendürük ve pıtık oyun kurallarını yumuşatmasının; İsmet Küçükoğlu'nun şarkı sözlerini daha iyi ezberlemesinin 16. Festival'deki etkinliğimize daha fazla katkı sağlayacağı kanaatindeyim.

SÜT PİŞTİ Oyunu'nda Alparslan ÖZ, Ahmet Erkan BİRBEN, İbrahim GÜRKAN ve Av. Kadir ÖZDEMİR.

Kaynak : M. Ufuk MİSTEPE Fotoğraf Arşivi -29.07.2007 Orta Câmi Avlusu / Ünye

            Değerli üyelerimiz, Orta Çarşı Kültür ve Sanat Arastası.. festivalin olmazsa olmazı oldu. Bunu sizlerin katkılarıyla daha sağlamlaştıracağımızı umuyor, esenlikler diliyorum. UNUTMAYINIZ!!!!!!!!! ÜNYELİ OLMAK, ÜNYE'DE YAŞAMAK BİR AYRICALIKTIR. Selâmlar... Abdulkadir Dokgöz

            Ali ÖZTÜRK - 01 Ağustos 2007 Kaynak : http://www.sirinunye.com/detay.asp?hid=2847 Kime : unyeSTP

            I. Tentürük ve Pıtık Turnuvası Heyecan Yarattı

            Bu yıl ilk kez düzenlenen I. Çocuk Oyunları Tentürük Çevirme ve Pıtık Oynama Turnuvası izleyen herkeste heyecan yarattı. Ünye Festivali kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen Ünye I. Çocuk Oyunları Tentürük Çevirme ve Pıtık Oynama Turnuvası'nı 7'den 70'e herkes merakla izledi. 25 - 30 yıl önce oynanan, bugün artık unutulmaya yüz tutan çocuk oyunlarımızı yaşatmak üzere İnternetteki Ünyeliler Grubu'nun (Ü-STP) organizasyonuyla gerçekleşen I. Tentürük Çevirme ve Pıtık Oynama Turnuvası Kültür Sanat Arastası Orta Çarşı'daki Orta Câmi Avlusu zemininde gerçekleştirildi.

28 Temmuz 2007 İLK FESTİVAL
TENTÜRÜK AĞASI VE TENTÜRÜK TURNUVASI ŞAMPİYONU SEÇİLDİ.

            28 Temmuz 2007'de 50 YTL arttırmayla İlk Festival Tentürük Ağası Rasim ÖNDERSEV oldu. 28 Temmuz 2007'de Festival Tentürük Turnuvası İlk Şampiyonu Kore Gazisi Yalçın TAŞÇIOĞLU idi.

50 YTL Arttırmayla İlk Festival Tentürük Ağası Rasim ÖNDERSEV

Jüri Başkanı M. Ufuk MİSTEPE veYarışmacı İsmet KÜÇÜKOĞLU
Festival Tentürük Turnuvası Şampiyonu Kore Gazisi Yalçın TAŞÇIOĞLU

Jüri Bşk. M. Ufuk MİSTEPE ve Pıtık Ağası Rasim ÖNDERSEV

            Ü-STP mensubu Alparslan ÖZ gözetiminde düzenlenen Turnuva'da müsabakalar, yarışmalara katılanların çok olması üzerine gruplar halinde yapıldı. Yerli - yabancı çok sayıda izleyicinin heyecanla izlediği Tentürük Çevirme ve Pıtık Turnuvası'yla ilgili olarak bir açıklama yapan Grup Moderatörü Orm. End. Yük. Müh. M. Ufuk MİSTEPE, bu Turnuva'yı düzenlemekteki amaçlarının hem eğlendirmek hem de geçmişin değerlerine sahip çıkmak, onları ölümden geri döndürmek ve yaşatmak olduğunu belirterek şöyle dedi :

            "Bu Turnuva, biz Ünye Sevdalısı İnternetteki Ünye Sivil Toplum Plâtformu mensuplarının, internet ortamında birbirleriyle yazışmaları sırasında ortaya çıkan Geçmişteki Ünye Çocuk Oyunları'yla ilgili olarak onları yeniden canlandırma fikri sonucunda gerçekleşmiştir. Bu kadarı umulmadı, ancak daha birincisi olmasına rağmen her iki yarışma da çok mükemmel oldu. Oyuncu ve izleyici katılımının yüksek olması bizlerin bundan sonraki Turnuvalar için de umutlarını arttırdı."

            Mistepe, açıklamasında; bu yıl düzenlenen Tentürük Çevirme ve Pıtık Oynama Yarışması'na önümüzdeki yıllarda yeni çocuk oyunlarının da ekleneceğini belirterek, "Bu oyunlarımızı öldürmeyecek, yaşatacağız. Bunlar bizim korunması gereken hazinelerimizdir" dedi.  1 Ağustos 2007 - 01:43:28 - Ekleyen editör : wampa

Tentürük (Topaç) Turnuvası'nda Tentürüğün Kabak Atılışında Ender Bir Enstantane :))

Uluslararası Ünye Festivali Orta Çarşı Ü-STP Etkinlikleri - 28.07.2007

            Ali ÖZTÜRK - 01 Ağustos 2007 Kaynak : http://www.sirinunye.com/detay.asp?hid=2847 Kime : [Ü-STP]

            I. Pıtık Turnuvası’​nın Şampiyonu Hacer COŞKUN

            Ü-STP'nin organizesiyle bu yıl ilki düzenlenen Pıtık Oyunu Müsabakaları'nın final karşılaşmasında rakibini yenerek birinciliği alan Gazeteci Hacer COŞKUN, aynı zamanda I. Pıtık Oynama Turnuvası Şampiyonu oldu. Ünye Sivil Toplum Plâtformu'nun (Ü-STP) organizesiyle Ünye Festivali Kültür Sanat Arastası Orta Çarşı Orta Câmi Avlusu'nda 29 Temmuz Pazar Festival'in son günü saat 16'da düzenlenen Ünye I. Pıtık Oynama Turnuvası Pıtık Ağası'nın seçimiyle start aldı. Dört kişinin yarıştığı ağalık yarışmasını 55 milyon lira ile Almanya'da yaşayan Fikri TERZİOĞLU kazandı.

            Düzenlenen Pıtık Turnuvası'nın jürisine M. Ufuk Mistepe, Kadir Özdemir, Rasim Öndersev ve İbrahim Gürkan seçildiler. Alparslan ÖZ'ün hakem olduğu Turnuva 5 grup halinde yapıldı. Turnuva'ya Kenan Kalaycı, Faruk Öz, İsmet Küçükoğlu, Ali Öztürk, Erdal Kilci, Kamil Halıcı, Şakir Kalaycı, Mustafa Çakmakçı, Faruk Keskin, İbrahim Civanbay, Fatih Akyol, Mehmet Cücür, Ömer Ocaktan ve Hacer Çoşkun katıldı.

29 Temmuz 2007 İLK FESTİVAL
PITIK AĞASI VE PITIK TURNUVASI ŞAMPİYONU SEÇİLDİ.

            29 Temmuz 2007'de 55 YTL arttırmayla İlk Festival Pıtık Ağası Fikri TERZİOĞLU oldu. 29 Temmuz 2007'de Pıtık Turnuvası İlk Şampiyonu Gazete Editörü Hacer COŞKUN oldu. Jüri Üyesi M. Ufuk MİSTEPE, Hakem Alparslan ÖZ idi.

55 YTL Arttırmayla İlk Festival Pıtık Ağası Fikri TERZİOĞLU

Jüri Üyesi M. Ufuk MİSTEPE
Pıtık Turnuvası Şampiyonu Gazete Editörü Hacer COŞKUN

Hakem Alparslan ÖZ ve Finalist İbrahim Ümit CİVANBAY

            Pıtık yarışmasına katılan yarışmacılar yere dikilen 6 adet gopcayı pıtıklarıyla vurup, kazanmak için kıyasıya mücadele ettiler. Düzenlenen yarışma 1,5 saat sürdü. Gruplarından yarı finale çıkan İbrahim Ümit CİVANBAY, Kamil HALICI ve Kenan KALAYCI arasındaki mücadeleden finale katılma hakkını elde eden emekli İbrahim Ümit CİVANBAY finalde Gazeteci Hacer COŞKUN'la karşılaştı.

            5 tur boyunca rakiplerine göz açtırmayan İbrahim Ümit CİVANBAY, finalde karşı karşıya geldiği Hacer COŞKUN'a karşı zorlandı. Çok kısa sürede kazandığı gopçalarla oyunu lehine çeviren Hacer COŞKUN, ilerleyen dakikalarda da rakibine karşı oynadığı üstün oyunuyla diğer gopçaları da vurdu ve Turnuva Şampiyonu oldu. Aynı yarışmada İbrahim Ümit CİVANBAY ikinci, Kamil HALICI da üçüncü oldu. 01.08.2007 - Ekleyen editör : wampa

XV. ULUSLARARASI ÜNYE FESTİVALİ'NDE
RESMÎ KAYITLARA GEÇMEYEN İLGİNÇ İKİ AĞA DAHA SEÇİLDİ!

Musa Ö. KIROĞLU Ağalığına Yakışır İkramında :)))

Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE - 29.07.2007
Eyyyy benim güzelliğinde yeşil kokan!!!
Domatisnen hıyar tadımsılığındaki gardaşlarım
Sizleri öylesine görememek vardı ya masamda!
Sensizlikte koparılıp ısırılmayı da özlemek heyy!


Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE - 29.07.2007

            M. Ufuk MİSTEPE - 01 Ağustos 2007 ufuk.mistepe@tmo.gov.tr Kime : unyeSTP

            FESTİVAL İZLENİMLERİ - 8

            Şirin Ünye Gazetesi'nin gruba gönderdiğim haberlerinde gördüğünüz üzere grubumuz Ünye'yi olumlu esintilerde sallamıştır. Bu salınımı periyodik olarak gelecekte de yaşatabilmek için yeni festivale şimdiden hazırlığa başlamanın uygun olacağını söyleyebilirim.

            Orta Çarşı Câmii önünü komple Ü-STP olarak Sayın Abdulkadir TOKGÖZ Bey'den şimdiden grubumuza tahsis etmesini talep ediyoruz. Festivalde gündeme getirilecek ÇOCUK OYUNLARI hakkında önerilerinizi ve diğer ne gibi etkinlik yapabileceğimiz hususlarının şimdiden belirlenerek hazırlık yapmak üzere İHTİSAS KOMİSYONLARI'nı gayrı resmî devreye sokmayı düşünüyorum. MAYA TUTMUŞ; Ünyeli hemşehrilerimiz bizleri desteklemişlerdir. Artık "SÖZÜMÜZ VAR!" diyen Ü-STP Üyeleri suskunluğa paydos!

 

            Ve grubumuz konvoy halinde neş'e içerisinde Uçurtma Şenliği'ne katılmak üzere Yalı Mevkii'ne geldi ve Askerlik Şubesi binası karşısında mütevazi uçurtmaların gökte süzülüşünü anıların coşkusunda seyretmenin güzelliğini yaşadı. grubumuz Orta Çarşı'ya dönerek TENTÜRÜK OYUNLARI'na katılmak üzere hareket etti. Tantana Kemal'in esprileri eşliğinde Tentürük Turnuvası hazırlıkları başladı. Alparslan acayip goşdurii.. ne de olsa ilk imtaanı olcak.. annii misun? :))

 

Tantana Kemal ve Cemal İHTİYAROĞLU Kırdı Geçirdi.:))

İşte Ünye Halkının Espritüel Doğaçlamalı Mizacı
Orta Çarşı Câmii Avlusu Ü-STP'nin Vazgeçilmez Mekânı Oldu.

Skeçler, Fıkralar, Anılar Birbirini Takip Etti Güzelliğinde...

 

            Mustafa HAMARAT - 01 Ağustos 2007 Ekleyen Editör : wampa Kaynak : http://www.sirinunye.com/detay.asp?hid=2808

 

            Toplantıya katılan ve Ünyeliler Grubu'nda misyon ve vizyon tarifini kararlı bir şekilde belirlenmiş olarak gördüğünü ifade eden AK Parti Ordu Milletvekili Mustafa HAMARAT, "Sahipli bir yere vekil olduk. Felsefemizi gözden geçirmeliyiz. Misyon ve vizyon tarif edemeyenlerin yol alması zordur. Kendinizi tanımlayacak ve tanıtacaksınız. Bu topluluğun amacı belirlenmiş. Beni de kabul ederseniz, ben de bir üyeniz olmayı isterim. Hep birlikte büyük düşüneceğiz. Ünye'ye dışarıdan bakacağız. Ünye için ne yapabilirizi sorarak, çözüm getireceğiz." dedi.

 

Sayın Milletvekilimiz Mustafa HAMARAT Kahvaltı Sonrası Duygularını Bizimle Paylaştı.

Fotoğraf : Ali ÖZTÜRK - 29.07.2007

 

Düşünce.. OYUNPİYAT olarak genel kabul gördü ve Sayın A. Selim TUNCER Kardeşimiz bu konuda güzel fikirler sundu. O sunumun ardından şu fikri grup üyeleriyle paylaşmıştım : "Gelelim OYUNPİYAT’lara.. Bu güzel öneri malî portresi ve kadro gereksinimi dikkate alındığında A. Selim TUNCER Kardeşimizin de belirttiği gibi profesyonel bir organizasyondur.

                        Ü-STP.. çizgisinde belirttiği gibi bu oluşumun fikir babası olarak her zaman yanında ve destekçisi olmak durumundadır. Ayrı bir festival yerine mevcut festivalin önemli bir parçası olarak ve gene Belediye’mizin organizasyonunda yapılmasının doğru olacağını düşünüyorum. Temel espri.. Ünye’mizin festivalini daha canlı kılacak etkinliklerin yanında olmak ve destek vermek şeklinde tezahür etmelidir diye düşünüyorum. Sayın Bakanımız, Parlamenterimiz, Belediye Başkanımızın TENTÜRÜK ve PITIK Oyunlarımıza gösterdiği rağbet bu oluşumu uluslararası arenaya taşıyabilir ve beyin cimnastiğine artık başlamamız olasıdır.

            Sayın A. Selim TUNCER'in 03.08.2007 tarihli önerisi şöyleydi :

A. Selim TUNCER, İsmet KÜÇÜKOĞLU ve Cemal İHTİYAROĞLU Kahvaltı Sonrasında

            A. Selim TUNCER - 03.08.2007 [Ü-STP] Re_ OYUNPİYAT.eml

            Çocuk oyunları konusuna gelince... isim ve logo işi cözülür Ufuk Abi, merak etme... Yine temel konsepti iyi belirlemek gerekiyor. Öncelikle bu önerinin çok iyi bir fikir olduğunu söyleyeyim. Dünya'da örnekleri var mı, bir araştırma yapmak lâzım. Bu tür organizasyonlar benim uzmanlık alanıma girmiyor, ama bir iletişimci olarak bazı noktaları hatırlatmak istiyorum :

              1. İsim altı açılımının “1. TÜRKİYE ÇOCUK OYUNLARI VE OYUNCAKLARI ŞENLİĞİ, ÜNYE” şeklinde, yani ÜNYE’nin arkada olması doğru olur. Şenlik ulusal, ama lokasyon Ünye şeklinde... Ünye’yi başa koyarsak Ünye oyunları gibi anlaşılma ihtimali yüksek.

              2. Bu şenliğin uluslararası olma şansı var mıdır? Eğer Dünya'da başka örneği yoksa denenebilir, ama işin boyutları büyüyeceği için altından kalkılabilir mi, bilmem. O zaman da isim şöyle olur : “1. ULUSLARARASI ÇOCUK OYUNLARI VE OYUNCAKLARI ŞENLİĞİ, ÜNYE”

              3. Eğer uluslararası nitelik kazandırılabilirse, bunu Ünye Festivali’ne bağlamak yerine 23 Nisan şenlikleriyle bütünleştirmek daha rasyonel olur. 23 Nisan’ın uluslararası niteliğinden de belki istifade edilebilir.

              4. Bu şenlik, yarışmalar şeklinde mi, yoksa folklorik derleme çalışmalarının sergilenmesi şeklinde mi olacak?

              5. Bence yarışmalar şeklinde olmalı. Bu durumda da bir heyetin yarışmalara esas teşkil edecek oyunları belirlemesi, kurallarını sabitlemesi ve katılımcıların oyunla ilgili eğitimlerini sağlayacak ortamları oluşturması gerekecektir.

              6. Bu durumda şenliğin bir ayağı da oyun derleme ve yarışmalara esas teşkil etmesini önerme şeklinde oluşturulabilir. Yani ekipler, oyunun tanıtımını ve demosunu, belirlenecek yöntemlerle (canlı performans, video gösterimi vb.) yaparlar ve bu oyunla da müsabakaların düzenlenmesini önerirler. Kurulacak bir jüri de bu konuda kararını verir, eğer kabul edilirse gelecek yılın şenliğinde resmî oyun haline dönüşür.

              7. Eğer Belediye yardımcı olur ve gerekli desteği verirse şenliğin bir fuar ayağı bile olabilir. Şişme çadırlarla fuar alanı oluşturulabilir ve oyuncak üretici ve ithalâtçıları yeni sezonun ürünlerini sergileyebilirler. Ah, keşke uluslararası olabilse!

              8. Bir çocuk TV kanalı sponsor yapılmalı. Bunun dışında çocuklara yönelik ürünleri olan firmalardan sponsorlar tedarik edilebilir / edilmelidir.

              9. Yanımıza ulusal bir uzman kuruluş almalıyız. Çocuk Vakfı vb. gibi.

            10. İsmi, konsepti belirledikten sonra aramalıyız. Meselâ, şenlik uluslararası bir nitelik kazanırsa başka arayışlara girmek gerekebilir.

            11. Bu tür organizasyonların bir şekilde maddî kaynak bağlantılarının kurulması gerektiğine inanıyorum. Belediye’nin veya Kültür Bakanlığı’nın sağlayacağı küçük desteklerle olmaz. Olursa da cılız bir şey olur ve devamı gelmez. O durumda da bunu Festival’in küçük bir ayağı olarak düşünmek yerinde olur.

            İlk aklıma gelenler bunlar... Valla, bu çok iyi fikir. Ortaya atanların aklına sağlık.

            Selâmlar, A. Selim Tuncer


https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150469464396988&set=a.10150466533581988.393458.649311987&type=3&theater

            M. Ufuk MİSTEPE - 6 Ağustos 2007, <mistepe@gmail.com>

            *ÜNYE ÇOCUK OYUNLARI VE OYUNCAKLARI*
           
*OYUNPİYAT ARAŞTIRMA RAPORU*

            Değerli Hemşehrilerim, servisle işyerime gidip gelirken vakti boşa geçirmemek için Bilgin Ağabey'in bana hediye ettiği kitapları okuyorum. KELİMELERDE ÜNYELÜ kitabının 52. sayfasına geldim.. zevkle okuyorum. Bittiğinde makale halinde yayımlayacağım. Kitap içerisinde UFKÎNİN ANAANESİNE MEKTUPLARI'nı göreceğimi umuyordum ama folluk gomayı unutmuş zaar! :))) Konusunda bir ilki yansıtan bu eserleri mutlaka kütüphanenizde bulundurun ve çocuklarınıza okumalarını tavsiye edin.

KİTAP STANDIMIZ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
(Ünye Aazuynan Yazulan Hikâyeler Beyeni Gazandı.)

Bilgin HASDEMİR Ünyeli Bürokratlara ve Halka Yayınlarını Tanıtıyor.

Fotoğraf : Ali ÖZTÜRK - Temmuz 2007

            Mesajın ekinde ÇOCUK OYUN VE OYUNCAKLARI'na ilişkin ÇOCUK OYUNLARI İHTİSAS  KOMİSYONU'nun hazırlayacağı OYUNPİYAT ARAŞTIRMA RAPORU var. Bu rapora bugünden itibaren başlıyoruz ve 2 ay içerisinde tamamlayarak, kısmet olursa Belediye Başkanlığımıza sunuyoruz.

Süleyman KÖSECİOĞLU 71 Yıldır İpçilik Zanaatini Göğüslemekte (Mart 2008)
 
Hizmet Gazetesi Fotoğraf Arşivi - Ünye Uluslararası Festivali Orta Çarşı Etkinlikleri - 30.07.2007

              1) Sevdal Bey Çocuk Oyun ve Oyuncakları Turnuvası ile ilgili ön bilgiler ve detayları giriş olarak bizlere aktarıversin.
             
2) Sayın Guşcu Gardaşım Oyun ve Oyuncakların Sınıflandırılması'nı yapıp açıklama yapmadan sadece klâse halinde bizlere iletsin.
              3) Alparslan Abimiz Tentürük Turnuvası oyun ve kuralları hakkında detayları yazılı olarak bize aktarsın.
              4) Bilgin Ağabey Pıtık Turnuvası oyun ve kuralları hakkında detayları yazılı olarak bize aktarsın.
              5) İhtisas Komisyonu'nda GÖNÜLLÜ ÜYE olmak isteyenler lütfen adlarını yazdırsınlar.
              6) DART (Çivili Füze Atma) Turnuvası oyun ve kurallarını M. Ufuk MİSTEPE rapora yazacak. Bu oyunun yerel adını bilmiyorum. Bilen varsa söylesin. Ucu çivili silindirik bir çomağın arkası + şeklinde kesilip karton geçirilir ve kanatları yapılır. Numaralı dairesel bir tahtaya belirli mesafeden atılarak fazla sayı alanın kazanması sağlanır.
              7) İstop Turnuvası oyun ve kurallarını Bilgin Ağabey bize aktarsın.
              8) Bokuç Turnuvası oyun ve kurallarını İsmet Ağabey bize aktarsın.
              9) Turnuva mahallerinin tespitini Abdulkadir Gardaşımnan Alparslan Gardaşım ve Sevdal Bey tespit ediversinler.
            10) Medyamız da gerekli tanıtım ve reklâmı haber ve makale olarak yapıversin.

Ünyelüce Gonuşup Anlaşmaya Çaluşan İki Ünyelü - Ufuk ve Bilgin

M. Ufuk MİSTEPE Fotoğraf Arşivi - 28.07.2007
Sanatçı Hemşehrilerimiz Tamer KARAN ve Mustafa ŞİMŞEK

Toplantı hakkında yaşadıkları duyguları anlatırlarken.

            Zaman içerisinde gerekli revizeler her an yapılabilir. Şimdi lâf değil iş zamanı.. Yeterünce lâf etdük!

Çocuk Oyun ve Oyuncakları - Ü-STP Raporu

            Grubun 2 numaralı 2007/2 Raporu şunları ihtiva ediyordu :

                        İÇİNDEKİLER

• ÇOCUK SOKAK OYUN VE OYUNCAKLARI TURNUVASI 4
• ÜNYE ÇOCUK SOKAK OYUNLARININ SINIFLANDIRILMASI 6
• ÜNYE ÇOCUK OYUNCAKLARININ SINIFLANDIRILMASI 8
• TENTÜRÜK TURNUVASI 10
• PITIK TURNUVASI 11
• İSTOP VE BOKUÇ TURNUVASI 13
• DART (ÇİVİLİ FÜZE FIRLATMA) TURNUVASI 23

Canbulat Gazozcusu'nun Sünnet Töreni'nde Tentürük Çevrüldü.

Fotoğraf : Ali ÖZTÜRK - Temmuz 2007

Ü-STP Standı'nı Ünyeli Siyasî ve Bürokratların Ziyâreti

Fotoğraf : Ali ÖZTÜRK - Temmuz 2007

             İsmail CANBULAT - 07 Ağustos 2007 <ismailcanbulat@gmail.com> yazmış :

             Harika bir yere gidiyor bu fikir... "Hayâl" iyi kurulduğu için "uygulama" mükemmel olacak gibi. İş, plânlamaya, paraya ve organizasyona kalıyor.. yazılanların hepsi birbirini tamamlayan ifadeler olmuş, yakında bir dosyaya dönüşecek gibiler ve işte o andan itibaren bir master plân, tahminî bütçe ve sponsor arayışı başlayabilir...

            Biliyorsunuz, ben İstanbul'da ve Selim Abi'me yakın bir konumdayım, onun emirlerini beklerim :)) Yalnııız.... Bilgin Abi'yle pişirmemiz gereken bir FİLM FESTİVALİ, KISA FİLM YARIŞMASI projesi var ki o da başka bir faaliyet... :))

            Bilgin HASDEMİR - 08 Ağustos 2007 bilginhocam@hotmail.com [Ü-STP] Bi daa Kime : unyeSTP

            Gıymetlü arkadaşlarım,
            Ünye ne kenti olsun diye düşünip, duriiuk... Yok turizm kenti; yok Orta Anadolu'nun liman kenti, yok sanayi kenti... Ben de diim ki unlarda olsun da Ünye bi kültür kenti olsun... Şindi gözüyüzün önüne bi getürün bakalım : Göz göz yapılmış portatif dükkanlar... Dükkanlarda Çin işi, fabrika işi deil; başta takta olmak üzere pek çok malzemeden elle yapılmış oyuncaklar sergilenmekte, satılmakta...

            Oyuncak üreticileri ile baalantu vilayetlerin kültür müdürlüklerinen saalanabülür... Geniş bi alan... Karslı çocuklar oyunlarını suniilar... Herkes izlii... Cippan cippan üstüne gidii... Unların oyunları bitii; Mersünlüler başlii... Millet dikkat kesilmiş...Bi cippan da unlara... Gatılan vilayetlerin temsilcileri gösterilerine sıra ile devam edii.. Akşam tüm gatılanlarnan böyük bi eylence yapılii... Mesela, en farklu oyuna puan, en iyi gösterime puan gibi deyerler var ortada... Bi başga zamanda, tek perdelik komedi oyunları şenlii... Yine amatör gısa filmler festivali... Dova şiirleri ve şâirleri... Amatör karikatüristler bineali... Daa ne bilim, neler yapılabülür...

            Gelin önce size okarda sunduum, Çocuk Sokak Oyunları ve Oyuncakları Şenliini 2008 yılında ulusal yapalım.... 2009'da da uluslararası... Ne diisuuz? Bi düşünün... Bununla ilgili olarak Eylül başlarında İstanbul'da bi toplantu ayarliicam... Soona atlayıp Ünye'ye gelcem... Urda da çalışcaayuk... Goyulalım yola! Ünye bi de Kültür kenti olsun! Zararı var mı? Avcı Gadir'in Bilgin

            Kadir DOKGÖZ - 08 Ağustos 2007  kadirdokgoz@gmail.com Kime : unyeSTP

            Domuzcu Abi, bööön de benim yazasım geldi. Eyi söölin, eyi söölin da Orta Çarşu'da ilk festivale başladuumuz gün gibi Ünyelüler bize bi tarafınan gülmesin.. yannış annama Bilgin Abi, ben ÜNYE'ye çakulan her çivinin altına elimi koyarım. Selâmlar.

Orta Câmi Havlisi Uşakları Poz Verürkene - 11 Şubat 2012 Ünye

Kaynak : https://www.facebook.com/photo.php?fbid=230406693717057&set=oa.381093118585513&type=1&theater

            Racih TOKAÇ - 08 Ağustos 2007 To: <unyeSTP@googlegroups.com>

            Çocuk Odaklı Bir Ünye - Şehrin ortak alanlarının neredeyse tümü çocuklar için düzenlenmiş gibi.. yapalım bir şeyler.. önce isteyelim ve hemen başlayalım, gerisi gelir... Bu işin de peşini bırakmayalım. Elinden bir şey gelen, aklı eren herkes bir şey yapsın. Ben boş zamanlarımda internette TAHTA OYUNCAK MODELLER'i araştıracağım.

            M. Ufuk MİSTEPE - Bu mesajda verilen örnek, aklı eren herkesin bir şeyler yapması yönünde anlamlı bir mesajdır. Grubumuzun başarılı olabilmesi için sorunların peşinin bırakılmaması ve vakit buldukça Ünye adına odaklanıp fikir üretilmesi ve birikimlerin paylaşılması doğru bir yaklaşımdır.. gatıliym!

            Yahya Cumhur TAPÇI - 08 Ağustos 2007 yahyacumhur@gmail.com Kime : unyeSTP

            Bilgin abi, çok güzel. Ben de bir yarışma ilâve edeyim : Oyuncak Yapma Yarışması; yaş gruplarına göre. Çoog güzel olur hepsi. Ancak; işte bu ancaklar olmasa işler ne kadar güzel olur. Bunun için mekân, organizasyon için ekip ve ödüller için sponsor gerekecek. Diyorsan ki bunlar halledilir. Tabi ki hepsi ya da bir kısmı yapılır. Önce inanmak, sonra çalışmak gerekir. Bu da bizde var nasıl olsa. İnşallah gerçekleştiririz. Y. Cumhur TAPÇI

            Vahap HELVACIOĞLU - 09 Ağustos 2007 < unyelilergrubu@googlegroups.com>

            Sunay AKIN geldi.. kendisi oyuncak sevdalısı ve Türkiye'de Oyuncak Müzesi olan tek kişi.. kendisinden yardım istersek, onun da bize destek olacağına inanıyorum. Sunay Bey de 12 Ağustos'ta İzmir'de olacak. Eğer uygun bir zaman bulursam kendisine bu etkinliğimizi anlatabilirim.. ne dersiniz?

            M. Ufuk MİSTEPE - Vahap Kardeşim, Ünye'ye hizmet verecek olan her kim ise onu bulup hizmetinden ücret karşılığı ya da fahrî istifade etme yollarını tabi ki araştıracağız. Mesajlaşmanın akabinde oluşacak sağduyulu yaklaşıma göre konu hakkında tavır almanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Yani grup bâki kalır da devam kararı çıkarsa fikriniz olumludur. Şahsım olmadan bir oluşumla devam kararı çıkarsa o zaman yeni oluşacak yönetimin alacağı kararlar çerçevesinde gereğini yaparsınız diye düşünüyorum.

            Çiğdem KAVAKLIOĞLU - 09 Ağustos 2007 To: <unyeSTP@googlegroups.com>,

            Ufuk Bey merhabalar, Ünye için bu kadar uğraşmaya, yazışmalar yapmaya ve bizleri bilgilendirmeye ciddî bir zaman ayırmanızı takdirle karşılıyor, bu grubun Ünye için çok güzel şeyler yapacağına yürekten inanıyor ve grup içinde yer almaktan gurur ve huzur duyuyorum. Kolay gelsin.

            Mustafa ÇAKMAKCI - 09 Ağustos 2007 < unyelilergrubu@googlegroups.com>

            Saygıdeğer Grup... Sami Soysal Çocuk Parkı kamuya açık çocuk parkına kavuştu... Bu konuda tepki gösterenlere teşekkür ediyorum... İşletmeciye de teşekkür ediyorum... En büyük zenginlik kamunun paylaştığı ortamlarda doğar.. Allah kendisine bol kazanç versin... Sağlıcakla kalın...

            M. Ufuk MİSTEPE - Bu mesajın özelliği üyemizin önyargılı olmadığını belirler yapı sergilemesi açısından dikkate değerdir. İşletmeci ile kişisel bir sorunu olmadığını ve olumlu gelişmeler karşısındaki yapıcı tavrını göstermesi bakımından teşvik edicidir. Kendisini kutlarım. Ü-STP Grubu sorunları masaya yatırırken öte yandan da çözüm getirenleri kucaklamasını bilen bir grup olduğunu kamuoyuna lânse etmelidir.. diye düşünüyorum.

ÜNYE ÇOCUK OYUNLARI
http://unyezile.com/oyuncak.htm

ÜNYE ÇOCUK OYUNCAKLARI
http://unyezile.com/oyunlar.htm

            Zaman içerisinde Ünye Çocuk Oyun ve Oyuncakları kitap haline getirilemedi ve M. Ufuk MİSTEPE tarafından yukarıda linkleri verilen internet adreslerinde yayınlanan derleme çalışmaları ile bu ihtiyacın önemli ölçüde giderilmesine çalışıldı. Ve bu çalışmalar yerel Ünye gazetelerinde yayımlandı.

            Google'da yaşanan ve arzu edilmeyen olaylar nedeni ile 430 üyesi ile kapatılan ÜNYELİLER GRUBU yerine daha güncel bir etkinlik olmak üzere Mistepe tarafından 10 Nisan 2010 tarihinde Facebook ÜNYE - اونيه - Οινόη - Ււնիյէ - უნიე Grubu kuruldu. Bu grubun kamuoyunda beğeni kazanması ile 11 Şubat 2012 tarihi itibariyle iki yılda üye sayısı 2.238'e ulaştı. Grup, ortaya koyduğu etkinlikler ve ciddî kültürel katkıları ile Ünye'yi temsil kabiliyetine sahip olduğunu kamuoyuna gösterdi.

ÜNYE - اونيه - Οινόη - Ււնիյէ - უნიე Grubu

(Mistepe 5 Kasım 2007'de Facebook'a Katıldı)

            İbrahim GÜRKAN - 8 Temmuz 2008 ibogurkan@gmail.com

            Ünye dışından festivale kimler gelecek?

            * Alparslan Abi, sen yoksan tentürük ve pıtık da yok habarın olsun. Baş hakem olmadan bu işler olmaz. Hem organizasyonu daha iyi yapmamız gerekiyor. Kenan Ağabey, sesin soluğun çıkmıyor. Av. Gadir napin ne edin? Bilgin hocam .... Faruk Abi hafta sonu gelmişin. :))) Festivale gelcen mi? Sayın Küçükoğlu yaşin mu sesin seleen çıkmiiii. :)))))) Selim Abim logomuzlan beraber gelecek :))) Fikri Emmiiiiiiiii geliiiiin muuuuuuuuuuuuu :))))))) Canbula İsmail Abiiiiiiiii? Melih Duygun senin de sesin çıkmi ne zamandır. :))) Adını unuttuğum dostlar kusura bakmayın.  Unutturmayın. Ünye dışından kimler gelecek? Herkesin cevabını bekliyorum. Hazırlık ve düzenlemeler ona göre yapılacak.*

            Saygıdeğer Grup üyeleri,

            *Malumlarınız olduğu üzere 16-17-18 19-20 Temmuz tarihlerinde 16. Ünye Festivali yapılacaktır. Ünye dışından festivale kimler katılıyor, kimler gelemiyor. Festivaldeki Orta Çarşı Etkinlikleri'ni Grubumuz (ÜGG) düzenliyor. Bu yıl da Belediyemiz üzerimize büyük bir yük attı. 24 adet etkinlik yapılacak Orta Çarşı'da. Geçen yaşadığımız güzel günleri yaşayanlar yakinen biliyorlar. Bu yıl daha da organize olabilmemiz için gelecek dostlarımızı üç aşşa beş yukarı :))) bilmemiz gerekmekte. Yoksam ayakta galabülürsüüüz. Benden sölemesi. İbrahim Gürkan Babayavaş*

            ÖZETLE : Facebook Grubumuzun ilk sanal nüvesini teşkil eden ÜNYELİLER GRUBU (Ü-STP)'nin samimi girişimleri ile ÜNYE ORTA ÇARŞI ÇOCUK OYUNLARI'nın TEMELİ ATILDI. O gün bu gündür Orta Çarşı Etkinlikleri Ünye Festivalleri'nde aynı canlılıkla ve daha da çeşitlenerek varlığını sürdürmektedir.

Orta Câmi Havlisi Çocukları
Orta Çarşı Grubu

            Orhan KÖSEOĞLU - 15 Şubat 2012 ORTA CAMİ HAVLİSİ ÇOCUKLARI

            Sadece bizlerle değil, kişisel egoların harabeleri üzerine değil, mahallede çocukların oyun kurar gibi bizlerden çok önceki Orta Çarşı insanları ile atılacak temel, gelecek Orta Çarşılılar için bir rehber olacaktır.

            11 Kasım 2010 tarihinde 'Orta Câmi Havlisi Çocukları' adlı Facebook Grubu'nun ilk fotoğrafı sanal âlemle tanıştı. Kuruluş gerekçesini bilmediğim bu grubun 07 Şubat 2012 tarihi itibariyle 363 üyesi var ve grup yöneticileri : Orhan KÖSEOĞLU, Bilgin HASDEMİR, Alparslan ÖZ, İsmet KÜÇÜKOĞLU, İbrahim GÜRKAN, Ayhan KÖSEOĞLU, Civan İKİNCİ, Neşe SANİOĞLU, Serkan KURU, Hürmüz ARSLANTÜRK, Ömer BAŞBAY, Arif ERGÜN, Halis PALAVAR, Osman SARIKAYA, Ufuk ÇİLOĞLU, Oğulcan ÇİLOĞLU.


Kaynak : Hüseyin Faruk ÖZ Fotoğraf Arşivi

            Faruk ÖZ - 03 Ocak 2012 Ünye Kent Gazetesi http://www.unyekent.com/koseyazi/3116/unye-de-fatsa-arasinda-son-matine

            İstanbul’da yapılacak etkinliklerin programı tespit edilerek hazırlıklar tamamlandı. Bütün bu çalışmalar, Orta Çarşı - Orta Câmi Havlisi Uşaklarından başta Alparslan Öz olmak üzere Ahmet Erkan Birben, Abdülkadir Tokgöz, Civan ve Sait İkinci, Enes Felek, bendeniz Faruk Öz, Osman Nuri Öz, Orhan Köseoğlu, Orhan Bodancı, Kamil Halıcı, Şakir Turhan Kalaycı, Ömer Başbay, Ömer Ocakdan (Cin Ömer), Bizim Ahmet Altun ve Bekir Şimşek tarafından yapıldı. Hazırlıklar tamamlanınca 19 Aralık 2011 Pazartesi günü malzemeler otobüse yüklendi ve akşam ekip İstanbul’a hareket etti. İstanbul’daki gala öncesi ve sonrası yapılan etkinlikleri, gerek mahallî ve gerekse ulusal basından izledik ve İstanbul’a gidip gelen ekipten dinledik.

Orta Çarşı Grubu Ünye Belediyesi Sponsorluğunda Taksim Meydanı Etkinlikleri'nde

            Bi daa sööliim: 22 Nisan günü Cumhuriyet...Bilgin HASDEMİR - 02 Şubat 2012 notification+oihlzrd1@facebookmail.com Bilgin Hasdemir Orhan Köseoğlu'nun ORTA CAMİ HAVLİSİ ÇOCUKLARI grubundaki gönderisi hakkında yorum yaptı.

            Bi daa sööliim : 22 Nisan günü Cumhuriyet Meydanı'nda DÜNKÜ VE BUGÜNKÜ ÜNYE ÇOCUKLARI Ünye Çocuk Oyunları'nı sergüllicek... 23 Nisan'da törene gatılcayuk ve de u akşam bir salonda 23 Nisan Balomuz var... Bu balo da nerden çıktı demeyin.. Ünye'de millî bayramların akşamlarında balolar yapıliidu... Hadi 'balo' lâfı günümüz Türkiye'sine uymazsa ve de işi bozarsa, 'balo' yerine şenlüklü eylence var diyelim... Geliisaaz gelin; gelmiisaz program şööle olsun diye bol bol fikir verin. Olu mu? Böölece hep beraber harika bir Millî Bayram daa yaşaruk...

BU GÜZELLİĞİ BOZMAK İSTEYENLERE PRİM VERMEYELİM!!!
ÜNYELİLER BİR ARADA OLABİLMENİN COŞKUSUNU İLK KEZ ORTA ÇARŞI ETKİNLİKLERİNDE YAŞADI!

SEVGİLİ ÜNYELİLER,
BU ÖVÜNÇ VE BU BAŞARI HEPİMİZİN...

Şu ödüller de Ünye Sevdası'yla sizler adına alındı.. bunları hakettiniz!

  M. Ufuk MİSTEPE Hizmet Yy. A.Ş. Bşk. Şakir GÜREL'den Ödül Alırken.

Fotoğraf : Ali ÖZTÜRK - 29.07.2007 14:55

Ünye Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

 

YAZDIR