ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 08 Mart 2006 tarihinde güncellenmiştir.)

.

 

HİZMET YAYINCILIK
VE
ÖZDEN SARIKAYA

Makale : Yüksel ŞEN
(Araştırmacı - Emekli Bankacı - Gazeteci - Şâir)


Özden SARIKAYA

HİZMET YAYINCILIK VE
ÖZDEN SARIKAYA
(Hizmet Gazetesi - Yıl : 4, Sayı : 48, 31.12.1994 tarihli nüshası 4. sahifede yayımlandı.)


Ünye Belediyesi Tanıtım Broşürü'nden Alınmıştır.

            Güzel Ünye'mizde ilk mahallî gazete, bundan 40 yıl evvel 1954 Genel Seçimleri öncesinde, Sayın Mahir KOCAOĞLU ve Sayın Abdullah TONYALI tarafından "GENÇ DEMOKRATLAR ÜNYE" serlevhasıyla yayımlanmıştı.

            Bu hususu, 730 - 731 - 733 sayılı "ÇAĞRI" Gazeteleri'nde yayımlanan "İL OLMASINI ARZULADIĞIMIZ ÜNYE'NİN BASIN TARİHİNE BİR BAKIŞ" başlıklı yazımla ÜNYE kamuoyuna duyurmuştum.

            Efendim; şöyle bir tetkik ediyorum da geçen 40 yıl içerisinde kentimizde değişik isimlerle ne çok gazete yayına girmiş bilseniz.

            Belge toplama tutkumdan ötürü, bunları "ÜNYE'DE YAYIMLANAN GAZETELER" başlığı altında bir ciltte topladım ve kütüphanemde saklıyorum.

            Bu cümleden olarak, sizlere şu anda ÜNYE mahallî basınının çok değerli gazeteleri arasında yer alan "MEMLEKETE HİZMET" Gazetesi'nden söz etmek istiyorum.

Şakir GÜREL, Yaşar OKUYANLA Bir Röportajda

Hizmet Yayıncılık A.Ş. Fotoğraf Arşivi

            Bu gazetenin değerli Genel yayın Yönetmeni Sayın Şakir GÜREL'i 1992 yılı içerisinde ÜNYE'ye yaptığım bir haftalık ziyâretim esnasında o zamanki bürosunun bulunduğu Niksar Caddesi Karaduman İşhanı, 4/1 numaradaki işyerinde ziyâret etmiş, gazete ve Ünye üzerine bir hayli söyleşide bulunmuştum. Söyelşimiz sonunda, arkadaşımızın bu mesleği çok iyi bilen yapıcı ve atılımcı, aktif bir kişiliğe sahip olduğu yargısına varmış ve takdir hislerimi bildirmiştim.

            Seyahatimi tamamlayıp ANKARA'ya döndüğümde, Kendisine ÜNYE ile ilgili iki yazımı gönderdim. Bu yazının biri 01.03.1993 tarih ve 36 sayılı "HİZMET"te yayımlandı. "İLİ ÜNYE" başlıklı yazımdı, ikincisi ise 12 Mayıs 1993 tarih ve 38 sayılı "HİZMET"te çıktı ve "ÜNYE NEDEN İL OLMALIDIR" başlığını taşıyordu.

            Sayın GÜREL; yurt genelinde hitap eden, bir İstanbul gazetesi kadar görkemli, münderecatı çok zengin olan bu gazetesi ile sadece ÜNYE'mizin değil, komşu ilçeler, ÇAYBAŞI ve İKİZCE'nin de sorunlarını sayfalarında dil getiriyor.

            Değerli kardeşimiz özenle çıkarttığı bu eserini, istisnasız her ay adresime muntazam postalamakta ve yakın ilgisiyle beni ziyâdesiyle mutlu kılmaktadır.

            Efendim; gazeteyi şöyle bir tetkik ettiğimde, her sayfanın her satırında ÜNYE'yi yaşıyorum. Hep tanıdık isimler, aşina çehreler, kentin ihyasına dönük haberler.

            Arkadaşımızın gazeteciliğin yanı sıra, oluşturduğu çok zengin bir kadro ile Radyo ve Televizyon Haberciliği'ne de yöneldiğini 20.01.1994 tarih ve 43 sayılı "HİZMET" Gazetesi'nden öğreniyoruz.

            Beni, sevincin ve mutluluğun doruğuna yükselten bu haber aynen şöyle;

            "HİZMET TV, PROGRAMLARI, KONU VE KONUKLARI İLE KARADENİZ'DE BİR NUMARA" Kutlarım sizi, hem de canı gönülden kutlarım değerli hemşehrilerim.

            Ünye'nin asırlar ötesinden gelen şöhretini ve o kendine has geleneksel kültürünü yarınlara taşımak için genç kuşaklara ve tecessüs meyli olanlara öğretebilmek için bundan daha başarılı daha etkin bir çalışma olamazdı.

            Şimdi çevir radyonun düğmesini, ÜNYE'yi dinle.

            Aç televizyonu, diğer radyonun görsel haber ve görüntüler meyanında, o müstesna şehir ÜNYE'nin güzelliklerini seyret.

            Al eline"HİZMET" Gazetesi'ni, en güncel en ilginç yöresel memleket haberlerini oku; bundan daha etkin bir çaba olabilir mi?

            Efendim; Sayın GÜREL gerek gazetesi, gerek radyosu ve gerekse televizyonu için, şehrimizin en seçkin kalemlerini, bu işe gönül vermiş en cevval elemanları bünyesinde toplamış.

            01 Ağustos 1994 tarih ve 46, keza 15 Kasım 1994 tarih ve 47 sayılı "HİZMET" Gazeteleri'ni tetkik ediyorum da kimler yok ki bu câmiada?

            İşte : Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İbrahim ŞENGÜL,
            İşte : Genel Yayın Yönetmeni Sayın Şakir GÜREL,
            İşte : Genel Koordinatör Sayın
ÖZDEN SARIKAYA,
            İşte : Yayın Danışmanı Sayın Mehmet KARTAL,
            İşte : Hukuk Müşaviri Avukat Sayın Orhan ÇOLAKOĞLU,
            İşte : Yayın Kurulu Üyeleri Sayın Ahmet KABAYEL, Sayın M. Özgür KIROĞLU, Sayın Yakup HALICI ve Sayın Durmuş ZOR.
            İşte :
HİZMET YAYINCILIK A.Ş.'ne emekleri geçen ve kendilerini "BİZ BİR AİLEYİZ" diye nitelendiren, isimlerini ayrı ayrı sayamayacağım diğer çalışanlar.

            Bakıyorum da hepsi de pırlanta gibi gençler, kızlarımız, oğullarımız bu kentin paha biçilmez evlâtları.

            Gazetede çıkan fotoğraflarına şöyle bir nazar ediyorum, her birinin gözleri ışıl ışıl parlıyor, yüzleri ise nur deryası, tek amaçları "HİZMET YAYINCILIĞIN" birimlerine en taze, en güncel haberleri toplamak, onları yayına hazırlamak için gece gündüz tefrik etmeden çalışmak.

            Efendim; ben bu yazımda sizlere "HİZMET YAYINCILIĞIN" her biri ayrı bir kıymet olan bu zengin ve çok değerli kadrosunun sadece bir elemanından, Sayın Özden SARIKAYA'dan söz etmek istiyorum.

            Ben, bu değerli kardeşimizin çocukluk yıllarını bilirim. Yılmazlar Mahallesi'nde, Yalıkahvesi mevkiinde, Terme Caddesi üzerindeki sahile paralel evlerinde ikamet ederlerdi. Karadeniz'in masmavi sularına bakan o güzelim evlerinin silûeti şimdi bile gözlerimin önünde canlanıyor.

Yalıkahvesi ve Mimarî Katliama Uğrayan Sahil Evleri - Sağda Kalebozuğu Sokak'taki Kalabuzu Evleri (1960'lı Yıllar)

            Babası rahmetli HACI Ağabey, ÜNYE Özel İdaresi'nde memurdu. 1939'da ölen rahmetli dayımın da arkadaşı olurdu. İyi sevişirlerdi. Birlikte çektirdikleri pek çok fotoğrafı halen aile albümlerimizde hâtıra olarak saklıdır.

            Sözün Özü : Rahmetli, yakinen tanıdığım, eşraftan bir ÜNYELİ'ydi.

            Şimdi, HİZMET YAYINCILIĞIN Genel Koordinatörlüğü'nü yapan Sayın Özden SARIKAYA kardeşimiz, bu değerli ağabeyimizin oğludur.

            Öğretmen emeklisi olan bu aziz hemşehrimizin yazı yazma tutkusunu ilk defa 30.09.2964 tarih ve 210 sayılı "ŞİRİN ÜNYE AKKUŞ SESİ" Gazetesi'nde yayımlanan "EĞİTİM SOHBETLERİ - 3000 KÜÇÜK İNSAN - Özden SARIKAYA" başlıklı nakalesiyle öğrenmiştim.

            ÜNYE'deki ilkokulları ve bu okullarda okuyan yavrularımızın eğitim durumlarını konu alan bu makale beni çok etkilemişti. Orada kullandığı kelimeler ve nefis cümleler karşısında kendi kendime, ÜNYE’de istikbal vadeden iyi bir kalem erbabı yetişiyor diye söylenmiştim.

            Sonra arkadaşımızın 12 Aralık 1964 tarih ve 231 sayılı “ŞİRİN ÜNYE AKKUŞ SESİ” Gazetesi’nde “YALNIZLIK VE ÖTESİ” başlıklı bir deneme yazısı yayımlandı. Bu makale, görüşlerimde hiç yanılmadığımı teyit etmişti. Nasıl mutlu olmuştum bilseniz?

            Arkadaşımız bu yazısında değerli okurlarına Doğu Anadolu’dan selâmlar gönderiyor, okuttuğu öğrencilerden ve mesleğe olan tutkusundan söz ediyordu. Bu yazıları kütüphanemde özenle saklıyorum.

            Sonra yıllar yılları kovaladı. Özden SARIKAYA kardeşimizi, Sayın Şakir GÜREL’in öncülüğünü yaptığı ve diğer müteşebbis Ünyeliler’in de destekleriyle oluşturdukları “HİZMET YAYINCILIK”ın Genel Koordinatörü olarak gördük.


Şakir GÜREL

            O güzel kalemi gene, okuyucularını mutlu eden, birbirinden ilginç, fikir dolu yazılar yazıyor. İşte; 15 Kasım 1994 tarih ve 47 sayılı “HİZMET” ve aynı köşede bir başka makale. O ne güzel ifade, o ne zengin kelime dağarcığı, o ne güzel üslûp!

            Sayın SARIKAYA, bundan sonra her ay “HİZMET” sütunlarında sizi okumaktan haz duyacağım ve adıma göndermek nezaketini gösterdiğiniz bu değerli gazetenin, sabırsızlıkla yolunu bekleyeceğim.

            Kutlarım seni Sayın SARIKAYA, kendini çok güzel yetiştirmişsin. Okulda, öğretmenlerinin verdiklerini iyi algılamışsın. Çok okuduğun her halinden belli. Senin yetiştirdiğin öğrencileri görmedim ama, ne denli başarılı olduklarını sezer gibi oluyorum.

            Benim de tek arzum öğretmen olup, Millî Eğitim Câmiası’na, İrfan Ordusu’na hizmet etmekti, ama gel gör ki kader bizi Bankacı yaptı. Tam 35 sene güzel Anadolu’muzun çok değerli, çok çalışkan kadirbilir halkına hizmet ettim memur ve idareci olarak.

            Ama Öğretmenlik, halâ içimde bir ukdedir.

            Sevdim seni SARIKAYA… Hem de çok sevdim…

            Dilerim Tanrı’dan, kalemin elinden hiç eksik olmasın. Bana göre; YAZILI – SÖZLÜ ve GÖRSEL YAYINLARINIZLA, Cennet şehir ÜNYE ve çevresine, hizmetlerin en güzelini veriyorsunuz.

            Bu vesile ile “HİZMET YAYINCILIK A.Ş.”nin değerli yöneticilerini ve muhterem çalışanlarını en samimi hislerimle tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

            Esenlik dileklerimle efendim…

Hizmet Yayıncılık A.Ş. Ailesi

Hizmet TV Fotoğraf Arşivi

Ünye Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

 

YAZDIR