ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 05 Ekim 2006 tarihinde güncellenmiştir.)

 

 

KOMANA PONTİKA
ARKEOLOJİK ARAŞTIRMA
PROJESİ

Proje Direktörü ve Yürütücüsü :
Assistant Professor Dr. Deniz Burcu ERCİYAS
http://www.komana.org/


Hamamtepe - http://www.komana.org/

            Komana Pontika Arkeolojik Araştırma Projesi, Orta Karadeniz Bölgesi, (Pontus) Klasik Çağ kenti Komana Pontika’nın lokasyonunu belirlemek ve kentsel dokusunu anlamak amacı ile 2004 yılında başlamıştır. Komana Pontika, Mitridat Krallığı’nın idaresinde önemli bir kült merkezi olmuş, Roma İmparatorluk Dönemi’nde de özerkliğini korumuştur.

            Anadolu Tanrısı Ma’ya adanmış olan kutsal alan, aynı zamanda çevre bölgeler için bir ticaret merkezi ve olasılıkla Pontus Krallığı için banka görevi görmüştür. Kutsal alanda düzenlenen festivaller, zengin pazar yeri, kutsal fahişeleri ve kenti çevreleyen verimli arazisi ile Anadolu’nun tüm bölgelerinden ziyaretçi akınına uğramış olmalıdır.

            Komana ilk olarak 19. yüzyılda Avrupalı gezginler tarafından ziyaret edilmiş ve Tokat’ın 9km kuzeydoğusunda, İris Nehri (Yeşilırmak) yanında bulunan Hamamtepe Höyüğü antik kentin merkezi olarak tespit edilmiştir.


http://www.komana.org/h.html

            Komana Pontika Arkeolojik Araştırma Projesi çok çeşitli yöntemleri kapsamaktadır. Geniş çaplı yüzey araştırmasında Hamamtepe çevresinde yer alan yerleşmeler ve yazıtlar tespit edilmekte, seramikler toplanmakta, ve jeofizik araştırma yapılmaktadır. Bu web sayfası ile araştırma sonuçları ve toplanan verilerin daha geniş bir çevreyle paylaşılması amaçlanmıştır.

            Proje, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve TÜBİTAK tarafından desteklenmektedir.

            Bu web sayfasında yer alan bilgiler kişisel veya eğitim amaçlı kullanıma açık olup, yayınlanması ve dağıtımı yazarların iznine bağlı olup, proje hakkında bilgi edinmek isteyenler http://www.komana.org/ linkinden ilgili bilgilere ulaşabilirler.


http://www.komana.org/sv4.html
 

Zile Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

YAZDIR