ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 27 Mayıs 2005 tarihinde güncellenmiştir.)

.

 

BİR RESMİN
DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

 

Makale : Yüksel ŞEN
(Araştırmacı, Emekli Bankacı, Gazeteci, Şair)

.

Ünye Panoramik Görünümü - 1962 / Fotoğraf : Hüseyin Öndersev - Yüksel ŞEN Fotoğraf Arşivi

BİR RESMİN
DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

(Şirin Ünye Akkuş Sesi Gazetesi'nin 08.06.1966 tarih, 504 sayılı nüshasında yayımlandı.)

 

KARAMÜRSEL MEKTUPLARI

            Değerli okuyucular;

            Geçen Kurban Bayramı'nda beni unutmayan arkadaş, akraba, dost ve tanıdıktan tebrikler aldım. Sayıları bir hayli tutan bu tebrik kartları beni ziyâdesiyle memnun etti. Her birinin mümtaz hâtırası karşısında manevî ruh zenginliğinin sonsuz enginliklerine daldım.

            Bu kartvizit ve kartpostallar arasında birçok şehrimizin emsalsiz panoramaları da mevcuttu. Bu panoramalardan biri, beni öyle etkiledi ki tarif edemeyeceğim sizlere, tabii ki neresidir diye bu panorama, bir istifham belirmiştir şu anda muhayyilenizde.

            Ama fazla düşünme imkânı bırakmayacağım ben sizlere ve hemen bu panoramanın ve kartpostalın emsalsiz niteliğini anlatmaya koyulacağım.

Ünye Panoramik Görünümü - 1962

Fotoğraf : Hüseyin Öndersev - Yüksel ŞEN Fotoğraf Arşivi

            Değerli okuyucularım, aziz hemşehrilerim; bu panorama Güzel ÜNYE'mizin nadide bir semtinin tatlı görünümünü ihtiva ediyordu. Elime alınca neler düşünmedim neler! Daha evvel güzel memleketimizin sahil görünümünü arzeden 1 metrelik fotoğraf odamın duvarını süslüyordu.

            Şu elimdeki bayram tebriki de bu ortama değişik bir çeşni katmış oldu. Masamın camına yerleştirdiğim bu kartpostal devamlı olarak tarassutum altında bulunuyor.

            İşte Orta Mahalle, işte evimiz; çocukluk günlerimin en tatlı hâtıralarına sahne olan yerler; işte Çakırtepe, uçurtmalarımızı gökyüzünün maviliklerine bıraktığımız ve tatlı görünümlerini dakikalarca temaşa ettiğimiz yer.


http://www.cakirtepe.com

            İşte Cumhuriyet alanı ve sağa sola gezinen değerli hemşehrilerim. İşte park, yemyeşil çamlarıyla karşımda, işte rıhtım boyu, belki de yorgun kafa ve dimağları dinlendirmek için Dünya'nın en güzel istirahat yerlerinden biri burası.

            Neş'e, huzur ve sıhhat kaynağı, işte mükemmel bir koy, harika asfalt caddeler, şahane tretuarlar ve çiçek tarhları, işte güzide misafirlerine en mükemmel şekilde hizmet edebilmek için kapıları ardına kadar açık olan Otel Deniz ve restoranı, işte aynı gaye uğruna hizmet eden Çiçek Palas ve Ünye Palas Otelleri.

Ünye Panoramik Görünümü - 1962

Fotoğraf : Hüseyin Öndersev - Yüksel ŞEN Fotoğraf Arşivi

            İşte memleketimizin iktisadiyatını destekleyen ve açtığı kredilerle köylü ve şehirli vatandaşlarımıza büyük faideler sağlayan Türk Bankacılığı'nın önderi, değerli müessese T.C. Ziraat Bankası.

T.C. Ziraat Bankası Ünye Şubesi

            İşte şehrimiz davalarına en mükemmel şekilde yönelmeyi gaye edinen kişilerin çatısı altında toplandığı Belediye Binası ve şehrimizin mülkî yöneticilerini sinesinde saklayan Hükûmet Konağı.

            İşte senelerce ÜNYE Sancak Beyliği Sarayı'nı bağrına basan ve asırlar evvelinin hâtıralarını bize fısıldayan Paşa Bahçesi. Halâ sapasağlam duran duvarları derin tarihin içtihat dolu özelliklerini yansıtıyor.

Cumhuriyet Meydanı'nda Hükûmet Konağı ve Saray Câmii

Fotoğrafı Günümüze Taşıyanlar : Nazlı Şenalp - Eren Tokgöz

            Böyle güzel bir kentin sakini olduğum için kendimi mutlu sayıyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selâmlıyorum.

                                                              Yüksel ŞEN
 

Ünye Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

 

YAZDIR