ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 15 Nisan 2007 tarihinde güncellenmiştir.)

 

 

ZİLELİ
SEÇİMDE NE YAPACAK?
- 2 -

Makale : Bekir ALTINDAL
(Araştırmacı, Yazar, Başmüfettiş)

ZİLELİ
SEÇİMDE NE YAPACAK? - 2

(Özhaber Gazetesi'nin 06.04.2007 tarih, Yıl : 9, 1024 sayılı nüshasında yayımlandı.)

            Özhaber Gazetesi'nin 13 Şubat 2007 tarihli nüshasında "Efsane Geri Dönecek mi? Zileli Seçimde Ne Yapacak?" ve sonraki hafta ise "Zile İçin Talihsiz Bir Yıl : 2006" başlıklı yazımız yayımlanmıştı.

 

            2006 yılı içinde kaybettiğimiz değerler İstanbul Zileli'ler Derneği'nin kurucuları arasında ve gurbette hemşehrilerimize kucak açan, Dernek'te kurucu, üye ve başkan olarak görev yapan, hizmet eden ağabeyimiz Tuncer ORAS'ı Mustafa Necati SEPETÇİOĞLU Hocamızın acısı dolmadan kaybettiğimizi aceleyle yazmayı unutmuştum. Bu benim hatam ve affedilir gibi de değil.

 

Araştırmacı Bekir ALTINDAL

İstanbul

 

            14 Ağustos sıcağında kaybettik Tuncer Ağabey'imizi İstanbul'da. Doğduğu topraklardan yüzlerce kilometre uzakta, son nefesine kadar memleketine, Zile'ye, Zileli'lere hizmete devam eden Ağabey'imiz Ataköy Câmii ve avlusunda sevenlerini buluşturdu. Helâllik aldı bizlerden. Nur içinde yatsın!

 

            "Efsane Geri Dönecek mi?" dediğimiz yazımızın yayımlanmasından önce sevgili Hulûsi Ağabey'imizin önderliğinde kurulan ve 1960'lı yılların aydın altın adamlarının yüzünü kara çıkarmayan genç kardeşlerimizin gayretleri ile yola çıkan ZİLE PLÂTFORMU'nun bir - bir buçuk ay geçmeden önemli mesafeler almaya başladığı.. gurbette bile aklı, duyguları Zile'de olan bizleri heyecanlandırmaya başladı.

 

Ferruh KÖKNEL ve Hulûsi SEREZLİ Siyasîlerle Diyalogta (Arka Plânda Ufuk Evler)

Fotoğraf : Foto Uğur ÖZHAMAM

 

            Fikirler ortaya atılıyor, projeler üretiliyor, tartışılıyor. Sepetçioğlu Hocamız'ın deyimiyle güvendiriyor bizleri. Orada arkadaşlar ileride tarihe not düşülen hizmetlere imza attıkça, ben buralarda, İstanbul'larda, şu sıralar görevde bulunduğum Antalya'larda orada olamamanın üzüntüsünü yaşıyorum. Gelmişiz belli bir yaşa. Bundan sonra bizi heyecanlandıracak, hayata bağlayacak azim ve çalışmalar bunlar bizim için.

 

            Gurbetteki Zileli'ler Zile Plâtformu sizin, sizin buluşma adresiniz. Türkiye'nin, Dünya'nın neresinde olursanız olunuz; bulunduğunuz yerin, şehrin mavi zemin üzerine beyaz yazı ile yazılmış karayolları tabelâsı ok işareti gibi size Zile'yi, Zile Plâtformu'nu gösteriyor. Ancak üzgünüm ki pek çok Zileli hemşehrimiz, kardeşimiz, ağabeyimiz plâtforma göz attığı halde iki satır merhaba demiyor gibi geliyor bana. Niye bu vurdumduymazlık veya boşvermişlik?

 

Zile Toplumsal Diyalog Plâtformu Web Sitesi


Zile TDP Sitesi Web Dizaynı : Saz Sanatçısı Bedri ÖZDEMİR

 

            Zile'nin 1995, 1999 ve 2003 Genel Seçimleri'nde Milletvekili çıkaramadığını geçen yazımızda yazmış, araştırmamızı ve tespitlerimizi sizinle paylaşmış, naçizâne görüşlerimizi yazmıştık. Yazımız Zile Plâtformu sütunlarında sanal dünyada, Özhaber Gazetesi'nde yayımlanmış ve Özhaber'in sahibi sevgili Hüseyin AKAY tarafından ilgili yerlere, kişilere dağıtılmıştı.

 

            Zile Plâtformu'nda sağolsun bir iki hemşehrimiz görüşlerini yazdı. Özhaber Gazetesi'nde yayımlandıktan sonra tek bir hemşehrimiz telefonla aradı; Sayın Sami SOLMAZ. Sağolsun, yazıya imzasını attığını söyledi. Başka da ne bir Zileli aradı ne bir ilçe parti yöneticileri... biz sanki bu sevgili hemşehrilerimiz için bir şey dememişiz, bir öneri getirmemişiz! Sanki başka bir ilin ilçesi için yazmışız!

 

            Dedim ki kendi kendime "Ey Altındal! Bir araştırmacı olarak Zile'yi, Zile ile ilgili gazeteleri, belgeleri didik didik ettin. Yazları tatillerde sokak sokak, arşiv arşiv, köy köy gezdin. Eski gazetelerde böyle bir yazı yazdığında Zileli ağabeylerimiz, ilgililer, yetkililer, il yöneticileri cevap yazar, ses gelirdi.

 

            Sen Zile ile ilgili tespitler yazıyorsun da ne oluyor? Hangi ilgili, yetkili, il yönetimi yazını takip ediyor da haksızsın diyor? Veya doğrudur, yapacağız diyor? Sen yazmışsın kimin umurunda, kendi çalar kendi söyler demişler ya bizimkisi de aynen öyle. Koskoca Mustafa Necati SEPETÇİOĞLU Hoca'mız gazetelerde haftalık yazılarında her hafta Zile'yi, eski Zile'yi anlattı da kaç Zileli aradı, takdir etti, ilgilendi de sen yazın ses getirsin diyorsun? Git işine...

 

Ferruh KÖKNEL

 

            Bir de sevgili Ferruh KÖKNEL kardeşim aradı. Hakkını teslim ediyorum. Zile ekonomisine, ileriye, yatırımlara yönelik yazmamı haklı olarak talep etti. Arzu ettiği hususlarda Kızılcahamam Zileli'ler Kurultayı'na sunduğumuz tebliğlerimiz Özhaber Gazetesi'nde geçen yılın sonbaharında yayımlandı. Ama yine de yazmamız gerekiyor. Yazacağız. Hem de çarpıcı araştırma sonuçlarına göre.

 

            Gelelim seçimlerde ne yapacağız hususundaki asıl konumuza. Bugünlerde ülke gündemi Cumhurbaşkanlığı Seçimi'ne odaklanmış durumda. Bu seçim sonrasında memleketimizin siyasî hayatında önemli gelişmeler olabilir. Bu bağlamda bir erken seçim gündeme gelebilecektir.

 

            Zileli olarak, Zileli sorumlu seçmenler olarak dikkat edin lütfen! Zileli seçmenler demiyorum. Zile'yi seven sorumlu seçmenler olarak tavrımız ne olacak? Zile'mizi mi ön plâna alacağız yoksa duygularımızı mı? Tabii ki herkesin bir görüşü var. Herkes demokratik hukuk devletinde birbirine saygılı olmak zorunda.

 

Ressam - Karikatürist Mehmet SEZEN - 1994 Yerel Seçimleri Güven'li Geçti

Vatandaşın Güven Mührü'ne Karşılık Devlet'in Güvensizlik Mührü

 

            Ancak ekonomik yönde atılım üzerine atılım yapan il ve ilçelerin siyasî parti yöneticileri ve seçmen profilini yakalayacak mıyız?

 

            Önceki yazımızda tespitimizi ve görüşlerimizi yazmıştık. Demiştik ki her parti yöneticileri hemşehrilerimiz kendi parti yöneticilerine Zile'nin üç seçimde tek bir Milletvekili çıkaramadığını, bu dönem mutlaka bir veya birkaç hemşehrimizi Ankara'da görmek istediğini belirtsin, iletsin seçmenin isteğine tercüman olsun...

 

            Ufukta görünen seçimle ilgili olarak kamuoyu yoklamaları 2 ilâ 4 partinin seçim barajı üstünde Milletvekili çıkaracağını gösteriyor. Tabi önümüzdeki günlerde ne olur bilinmez bu yoklamalar.

 

Şeffaf Seçim Sandığı

http://www.kayserigundem.com/haber_detaylari.asp?id=2070

 

            Benim diyeceğim şu : Zile'deki siyasî parti yöneticileri, sivil toplum kuruluşları, dernek yöneticileri.. Ankara, İstanbul başta olmak üzere ülkemize dağılan işadamlarımız, bürokratlarımızla bir araya gelinebilir. Önümüzdeki seçimde partilerimizden Milletvekili seçilebilecek sıradan Zileli adaylara yer verilmesi için Ankara'da parti liderleri ve yöneticileri ile görüşülebilir. Bu görüşmeleri de görüşülecek partilerin Zile ilçe yönetimleri sağlayabilir.

 

            Bu teklif ve görüşümüze bazıları dudak bükecek, bazıları ütopya olarak görecektir! O zaman başka alternatifler, öneriler koysunlar hemşehrilerimiz.

 

Bir Zamanlar Zile'nin Yeşil Örtüyle Bezeli Cadde ve Sokakları

Fotoğrafı Gönderen : Ahmet KÂĞIZMAN

 

            Artık Zile'yi sevenler olarak ya bunları başaracağız ya da tarihiyle, kültürüyle övündüğümüz Zile'nin kaderine terkedilmiş bir yer haline gelmesindeki sorumluluğumuzu çocuklarımıza, torunlarımıza anlatacağız... O zaman hayr dua mı alacağız beddua mı?...

 

            Bilmiyorum...

 

                                                                                               İstanbul -  04 Nisan 2007

 

Zile Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

YAZDIR