ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 12 Mart 2008 tarihinde güncellenmiştir.)

.

 

ŞİRİN ÜNYE
VE
YAZARLARI

Makale : Yüksel ŞEN
(Araştırmacı Yazar, Gazeteci, Emekli Bankacı)

Araştırmacı Yüksel ŞEN Piyasaya Çıkarması Beklenilen Kitabıyla.

Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE - 15.10.2007 TMO Gen. Müd. Ankara

ŞİRİN ÜNYE
VE YAZARLARI

Ali ÖZTÜRK ve Ahmet YENİN Gazetenin Baskı Öncesi Son Çalışmalarında.

Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE - 01.10.2007 Şirin Ünye Gazetesi Basın Bürosu

            Güzel ÜNYE'mizin gören gözü, konuşan dili, duyan kulağı durumunda olan "ŞİRİN ÜNYE GAZETESİ"ni 1964 yılından bugüne okuyor ve takip ediyorum.

            Gazetenin ilk sahibi rahmetli Hayri ALTUNTAŞ'ın 19 Mayıs 1961 tarihinde Orta Cadde'de, şimdilerde Öğretmen Evi olan, o zamanki Anafarta İlkokulu'nun hemen arkasında, Ünye eşrafından rahmetli İsmail CANBULAT'ın evinin altında, bir zamanlar meşhur ÇATALTEPE GAZOZU imalâthanesi olarak kullanılan dükkânda faaliyete geçirdiği matbaasında "ŞİRİN ÜNYE - AKKUŞ SESİ" ismi ile gazete yayımlandığını, Temmuz 1964'te görevli bulunduğum Amasya/Taşova'dan Ünye'ye birkaç günlüğüne gelişimde görmüş ve gazeteyi büyük bir zevkle okumuştum.


Fotoğraf : Yüksel ŞEN Gazete Arşivi

            Hemen matbaanın bulunduğu adrese gitmiş ve gazete sahibi Hayri ALTUNTAŞ ile tanışmış ve Ünye'de böyle bir gazete çıkardığı ve matbaa tesis ettiği için bir Ünyeli olarak mutluluk duyduğumu belirtmiş ve tebriklerimi sunmuştum.

            Rahmetli, bu davranışımdan çok mütehassıs olduğunu vurgulayarak, ilgime teşekkür etmişti. Çaylarımızı içerken yaptığımız söyleşide Ünye üzerine araştırmalar yaptığımı ve bu araştırmalarımı yazıya döktüğümü ve zaman zaman Ünye'de çıkarılan mahallî gazetelerde yayımladığımı kendisine söyleyince.. "Yüksel Bey, bana adresinizi verin, gazetemi her hafta size göndereyim, yazılarınızı beklerim, onları yayımlamaktan mutluluk duyarım" demişti.

            Taşova'ya dönünce O'na devamlı yazılarımı gönderdim. O da bana hiç aksatmadan gazete gönderdi. Yazılarımı sütunlarında gördükçe mutluluk duydum. Araştırmalarım ve amatörce yazdığım makalelerim, artık Ünye kamuoyunun tetkiklerine sunulmak üzere yayımlanıyordu.

            Bu yazılarıma ilgi gösterenlerden aldığım mektuplar ve gazete sütunlarında yazılan teşekkür bildirgeleri bana haz ve kıvanç veriyor, daha çok araştırma yapmama neden oluyordu.

Yüksel ŞEN TMO Genel Müdürlüğü'nde.

Fot. : M. Ufuk MİSTEPE - 15.10.2007 Ankara
Ünye'de İlk Çıkan Gazete Başlıkları

Fotoğraf : Yüksel ŞEN Gazete Arşivi

            Bir defasında, 08.08.1964 tarih ve 195 sayılı gazetede "BİR ÜNYELİ" imzasıyla ve "BİZİM OLGUN" başlıklı bir başmakale çıkmıştı ( http://unyezile.com/olgun.htm ). Bu yazıyı kaleme alan değerli hemşehrim, 15.07.1964 tarih ve 188 sayılı gazetede yayımlanan "BANKACILAR ŞEHRİ" başlıklı yazımdan ötürü ( http://unyezile.com/banka.htm ) hem memleketimizin onuru Avukat Olgun UYUN'dan söz ediyor ve hem de bana şükran duygularını yöneltiyordu.

            Değerli okuyucular :

            Şu anda 47'nci yaş gününü yarılayan gazetemiz, 19.05.2003'de de 43'üncü yayın yılına girecek. Bu süreç her mahallî gazeteye nasip olmaz. Dileriz daha çok uzun yıllar, güzel ÜNYE'mize  hizmet etmek şerefine nail olur. Biz ve bizden sonra gelecek kuşaklar, memleket üzerine olan görüş   ve düşüncelerini sütunlarında yazmak bahtiyarlığına ererler.

            Kütüphanemde, gözüm gibi koruduğum, gazete ciltlerine zaman zaman bakıyorum. Ve geçmişi anımsamaktan mutluluk duyuyorum, sütunlarında ÜNYE ile ilgili ne çok haberler var.

            Hele hele köşe yazarları, ÜNYE'nin bilinen ve her biri ayrı bir değer olan kişileri. Bu kişiler,   şu anda Yüce Allah'ın rahmetine kavuşmuş iseler de hâtıraları ve bıraktıkları izler, belleklerimizden kolay kolay silinmeyecek ve her zaman her plâtformda anımsanacaklar.

            Evet : Bu değerli araştırmacılarımız ve kalem sahiplerimizi şöyle bir derhatır edelim.

            İşte : Hepimizin pîri, Ömer ÇAM hocamız.

            İşte : Değerli Eğitimci Orhan BORA hocamız.

            İşte : ÜNYE araştırmaları ve kısa İngilizce öyküleri ile gazeteye renk katan Hasan Tahsin SAY (sonradan soyadını KADlOĞLU olarak değiştirdi) Hocamız.

Ömer ÇAM - Orhan BORA - Hasan Tahsin KADIOĞLU
 
 

            İşte : Gazetemizin kurucusu ve ilk sahibi Hayri ALTUNTAŞ.

            Bu bilge insanlara, tüm Ünyeliler şükran borçludur. Geçmişimizi onların çok değerli  araştırmaları ve bu araştırmalar sonucu yazdıkları ve bu gazetede yayımladıkları makalelerden  öğrendik.

            Makamları Cennet, Allah'ın rahmeti üzerlerine olsun.

            Gazetemizin o günkü yazarlarını şöyle bir anımsayalım.

            İşte : "İFLAS BANK" ve değişik mizahî şiirleri ve "HALK ŞİİRİMİZDEN ÖRNEKLER" köşesi ile M. KÖKTENER.

            İşte : ÜNYE araştırmaları ve her konudaki eğitsel yazıları ile İlköğretim Müfettişi Rasim ONAY.

            İşte : Sırrı İNAL - Dr. Muammer BİLGE - Cemalettin ŞENOCAK - Mustafa MOLLA.

Yazı İşleri Müdürü Aysun AY Sarı Basın Kartı'nı Alırken.

http://www.sirinunye.com/detay.asp?hid=4597

            İşte : "Köylü Gözüyle" köşesinde Anadolu ve İstanbul basınını irdeleyen, Yunus Emre üzerine yazdığı makalelerle Özgül ÖZ.

            İşte : Gençlerin Beden Eğitimi'nde dikkat etmesi gerekenleri anlatan Öğretmen Ali KAYADELEN.

            İşte : Şiirleriyle, şâir Rıza Polat AKKOYUNLU.

            İşte : "Ev Kadınının" köşesinde yayımladığı çeşitli yazılarla, Süheylâ ALTUNTAŞ.

            İşte : "EĞÎTÎM SORUNUMUZ VE ÖTESİ" ile Leyla ONURSAL.

   

            İşte : İnci  UZUN.

            İşte : Tarihî araştırmaları ile rahmetli Prof. Dr. İ. Kılıç KÖKTEN.

            İşte : "SÜT ÇOCUKLARININ BAKIMI ve VİTAMİNLER NASIL ALINMALIDIR?" ve  diğer değişik sağlık yazıları ile Prof. Dr. Sait KAPICIOĞLU.

            İşte : Hasan MAYDA - A. MURAT - Tuğrul TUNA - Ö. ALTUNTAŞ.

            İşte : Alireza FATEMİ.

            Ve daha nice kalemler bu gazetede duygu ve düşüncelerini dile getirmişler.

Haber Müdürü Araştırmacı Gazeteci Ahmet YENİN

Fot. : M. Ufuk MİSTEPE - 30.07.2007 Şirin Ünye Gazetesi Basın Bürosu

            Orta Mahalle, tarih boyunca meğer ne değerler yetiştirmiş ve bundan sonra da ne değerler yetiştirecek kim bilir? Biz bu olasılığın şu anda farkında değiliz. Başarılarınız daim olsun değerli  kardeşim.

            Sınıf ve sıra arkadaşın, benim dayı kızı FERİDE için yazdığın makaleyi de diğer makalelerin meyanında saklıyorum. Halen derleyip yazmakta olduğum  "ŞÂİR VE YAZARLARIMIZA İLHAM VEREN KENT - ÜNYE" ismini verdiğim çalışmama pek çok ÜNYE araştırmanı büyük bir zevkle   aldım. Sizi bu değerli hizmetlerinizden yana en içten duygularla kutluyor, yaşı 72'ye merdiven dayayan bir hemşehriniz ve bir mahalle komşun olarak yanaklarından öpüyorum.

            Sen, Orta Mahalle'nin TÜRBE Sokağı'ndan, ben KEŞAPLI Sokak'tan.

            Ortaokul'da okurken top oynadığınız, tarihî KİLİSE TEPESİ, bizim evimizin önü idi. Sizin  evlerin arkasında, TÜRBE KABRİSTANI'nda da benim Babaannem ve birçok aile büyüklerim yatıyor. Ruhları şâd olsun.

   

            Değerli okuyucular :

            Gazetemizin ünlü yazarlarından biri de şimdilerde Prof. Dr. olarak İstanbul "Dünya GASTRO MED" Hastanesi'nde görevini sürdüren ve Telli Kavak Sokak, İzler Apt., No. 14/12 Erenköy / İST. adresinde oturan, değerli bilim adamımız  Sayın Sait KAPICIOĞLU'dur.

            ÜNYE'mizin onuru bu değerli dostumuz.. doktorluk mesleğinin yanı sıra sanatçı ruhuyla da toplumun sempatisini ve takdirini kazanmış. Gazete sütunlarında çıkan, kitaplarda yayımlanan bilimsel yazıları meyanında, Karikatür Sanatı'na da eğilmiş ve bu uğraşını büyük bir başarı ile  sürdürüyor.

Prof. Dr. Sait KAPICIOĞLU Festivalde Ü-STP'nin Kültürel Etkinliklerinde.

Orta Çarşı Nostaljik Ünye Sohbetleri - 30.07.2007

            Değerli dostumuz, "AFRİKA - PASSION - SEVDASI" isimli yapıtını 01.06.2007 tarihinde  adıma ve adresime göndermek nezaketini göstermişler, kendisine burada bu nazik davranışından ötürü teşekkürlerimi bildiriyorum.

            İlk çıktığı yıllarda ismi "ŞİRİN ÜNYE - AKKUŞ  SESİ" olan gazetemiz şimdilerde "ŞİRİN ÜNYE" olarak ÜNYE Basın Hayatı'na hizmet veriyor.

            Yukarıda da vurguladığım gibi gazetemizin Kurucusu ve Sahibi Hayri ALTUNTAŞ ve Ömer ALTUNTAŞ'tı. Hayri ALTUNTAŞ, en verimli çağında aramızdan ayrılınca, Ömer ALTUNTAŞ bu değerli eserlerini uzun süre yayımlamış, sonra da bugünkü sahibi Ali ÖZTÜRK'e  devretmiştir.

            "ŞİRİN ÜNYE" Ali ÖZTÜRK yönetiminde yayınına büyük bir şevkle devam ediyor. Dileriz   bu yayın süreci çok uzun soluklu olur.

   

            Gazetenin, şu anda Genel Koordinatörü İsmail ÖZTÜRK, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aysun AY, Genel Yayın Yönetmeni ise Musa Özgür KIROĞLU'dur. Haber Müdürü Ahmet YENİN, Spor Müdürü Ahmet YILDIRAN, Ege Bölge Müdürü Tayfun TURAN,  Hukuk Sorumlusu Avukat İrfan YILDIZ - Hukuk Danışmanı Adem PİLAV'dır.

            Bugünkü yazarları   arasında kentimizin güzide insanları Sayın Bilgin HASDEMİR ve İrfan IŞIK Beyefendi'yi de  görmekten mutluluk duyuyoruz.

            Gazetemizin devamlı köşe yazarları ise Sayın Saadet GÜLER, Sayın Arif TAKICI ve Sayın Mustafa Kemal BABACAN'dır.

            Abdullah TAPÇI, Satış ve Dağıtım işlemlerini; Davut BAŞ, Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nü; Sedayil KANIK ise Baskı Operatörü olarak görevlerini sürdürmektedirler. Bu değerli idarî kadroya ve tüm hizmetlilere çalışmalarında başarılar diliyorum.

            Değerli okuyucular :

            Gazete sütunlarına şöyle bir bakıyorum da, 4 - 7 yıl evvelki yazarlardan sadece üç ismin yazılarını devam ettirmekte olduğunu görüyorum.

Prof. Dr. Sait KAPICIOĞLU - Yüksel ŞEN
   

            İşte : Prof. Dr. Sait KAPICIOĞLU,

            İşte : Yüksel ŞEN.

            Dileğim odur ki; Allah hepimize uzun ömürler versin ve ŞİRİN ÜNYE'nin sütunlarında yazı yazmaya devam edelim.

            Sevgili Ali ÖZTÜRK :

            Seni ve tüm emeği geçenleri ayrıca kutluyorum. Bu gazeteyi böyle görkemli ve son derece içerikli hale getirdiğiniz için.

                                                                                                                                    Yüksel ŞEN
 

Ünye Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

 

YAZDIR