ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 21 Aralık 2008 tarihinde güncellenmiştir.)

 

 

ZİLE'NİN SORUNLARI
VE ÇÖZÜMLERİ

Makale : Mehmet BAYRAKTAR
Beden Eğitimi Öğretmeni
ymcbayraktar@yahoo.com

Hüseyin Gazi Tepesi'nde Mehmet BAYRAKTAR ve Yamaç Paraşütçüleri Uçuşa Hazırlanmakta.

Fotoğraf : Mustafa BELDEK

ZİLE'NİN SORUNLARI
VE ÇÖZÜMLERİ


Fotoğraf : Mustafa BELDEK

            Merhaba,

            Ben, Öğretmen Mehmet Bayraktar. Âşina olmayanlar için kendimi tanıtayım. 50 yaşındayım ve 27 yıllık Beden Eğitimi Öğretmeni'yim. Sporla ilgili pek çok çalışmalarım vardır. Her yeni spora ilgi göstermiş pek çok sporcu yetiştirmişimdir.. son 4 yıldan bu yana.

            1958 yılının 3 Nisan'ında babam, dedem ve onun dedesi gibi ben de Hacımehmet Mahallesi, Yozgat Caddesi'nde Bayraktar Ailesi'nin ilk evlâdı olarak Dünya'ya gelmişim. İlkokulu Altınyurt İlkokulu'nda, ortaokulu Fevzi Çakmak Ortaokulu'nda, liseyi de Endüstri Meslek Lisesi'nde tamamladıktan sonra bir yıl Alpullu Şeker Fabrikası'nda kadrolu işçi olarak çalıştım ve okumaya karar vererek 1977 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Bölümü'ne kayıt oldum. 1981 yılında Zile İmam Hatip Lisesi'nde öğretmenlik görevine başladım.

Hüseyin Gazi Tepesi'nden Zile Ovası'na Süzülen Bir Yamaç Paraşütçüsü.

Fotoğraf : Mustafa BELDEK

            Öğretmenliğim döneminde pek çok başarılı faaliyetlerde bulundum. Bunun karşılığında üç defa derece terfii, bir defa maaşla ödüllendirme pek çok da Taktir ve Teşekkür Belgesi ile taltif edildim. Okulumdaki çalışmalarda bayram ve tören organizasyonlarının yanı sıra Güreş, Atletizm, Futbol, İzcilik, Model Uçak vb. yarışmalarda çeşitli İl, Bölge ve Türkiye dereceleri  kazandırdım. 1993 yılında bölgenin en büyük Mehter Takımı'nı kurarak (64 kişi) çeşitli il ve ilçelerde konserler verdik.

Zile Belediyesi Mehteran Takımı Zile kalesi Önünde.

Fotoğraf : Mustafa BELDEK

            Kendim de aktif sporcu olduğum için çeşitli takımlarda futbol ve voleybol oynadıktan sonra Zile’mizdeki amatör takımlarda hakemlik ve antrenörlük görevlerinde bulundum. Şu anda da pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılan bir spor olan Yamaç Paraşütü Sporu'nu yapmakta, beş yıldan bu yana bu sporun ilimizde de gelişmesine önderlik etmekteyim. 2008 yılında T.H.K. Tokat Hava Sporları Kulübü'nü kurduk ve bu kulübün de başkanlığını yapmaktayım. Şenyurt Mercimek Tepesi'ni uluslararası yarışmalar düzenleyerek, Tokat’ı tüm Türkiye’de ve Dünya'da tanıtmak için faaliyetlerde bulunmaktayım.

Yamaç Paraşütü XC Türkiye Şampiyonası - 08.09.2007 09:10

Gönderen : Mehmet BAYRAKTAR

            Ülkemizde yeni yeni gelişmekte olan Yamaç Paraşütü Sporu'nu Zile'de ve Şenyurt Mercimek Tepe'de yapmaya devam etmekteyim. Sadece bölgemizde değil tüm Türkiye'mizde yapılan yarışma ve organizasyonlarda davetli sporcu olarak bulunmaktayım. 2006 yılı Haziran'ında da Zile'miz Hüseyin Gazi Tepesi'nde küçük çaplı bir organizasyon düzenledim. Allah nasip ederse bu Nisan ayı içerisinde de değişik illerden gelen pilotlarla Evrenköy'den Deveci Dağları'nda 30 - 40 kişiyle Mesafe Yarışması plânlamaktayım. Ayrıca 27 - 28 Haziran tarihlerinde de tüm Türkiye'den 200 civarında yarışmacının katılacağı Türkiye Şampiyonası'nın bir ayağını da benim organizasyonumla Şenyurt Mercimek Tepe'de gerçekleştireceğiz.

Şenyurt Mercimek Tepesi - 650 m, Tokat Turhal Karayolu 12. km, güneyden yol kenarından görünüm.

Mehmet BAYRAKTAR Fotoğraf Arşivi

            Bunların yanı sıra baba mesleği olan kasaplık ve celeplik mesleğinin verdiği alt yapı sayesinde boş zamanlarımda ticarî faaliyetlerde bulundum. Kültür mantarı üretimi, triko kazak üretimi ve halı saha işletmeciliği yaptığım faaliyetler arasındadır. Bu sayede esnafın, çiftçinin, memurun durumundan ve halinden çok iyi anlar hale geldim. 28 yıllık hizmetimin ardından 2008 yılı Ağustos ayında emekli odum ve Dinçerler 75. Yıl Anadolu Lisesi arkasına halı saha açtım. Benim gibi emekli sınıf öğretmeni bir eşim, Elektrik Elektronik Mühendisi bir kızım ve Diş Hekimi oğlum var. Doğduğum günden bu yana tahsil için ayrıldığım yılları saymazsak 50 yıldır Zile’de yaşamaktayım.

Yamaç Paraşütü XC Türkiye Şampiyonası - 08.09.2007 09:10
Vâli, Milletvekilimiz Hüseyin GÜLSÜN, İl Genel Meclisi Başkanı, Şenyurt Belediye Başkanı
ile Turhal Kaymakamı ve beraberindekiler uçucuları izlerken.

Gönderen : Mehmet BAYRAKTAR

            Tokat'ın Zile'ye karşı yaptığı haksızlıkların ben de farkındayım ama Amasya ile birleşme fikrine maalesef katılmıyorum. Tokat'tan ne kadar canımız yansa da 'denize düşen yılana sarılır' misali hemen Amasya'ya koşmak çözüm değildir. Amasya'nın ilçeleri arasında Tokat'ın ilçeleri gibi büyük iki ilçesi vardır.. Merzifon ve Suluova. Öncelikle Amasya'nın bu ilçeleriyle görüşmek, Amasya hakkındaki fikirlerini, düsüncelerini dinlemek gerekir diye düşünüyorum. Evet, Tokat'ın savunulacak hiçbir yanı yok. Ben de her plâtform üyesi gibi aynı düşüncedeyim. Son zamanlarda Terziköy yolundan hiç Amasya'ya gittiniz mi bilmiyorum. Bırakın bu mevsimde gitmeyi, yazın bile gitmek sorunlu. 30 - 40 yıldan bu yana yaptıramadığımız 30 km'lik Alaca yolundan sonra dağlık bir bölgeye yol yaptırmak nasıl olur.. siz düşünün. Hayır hayır.. Tokat'a bağlı kalmak kötünün en iyisi. Tokat'a bağlı kalacağız ama yılmadan mücadelemizi de yapacağız. Her zaman Meclis'te mutlaka bir milletvekilimiz olacak ve onun arkasında da sonuna kadar destekçisi olacağız. Zile'den Milletvekilimiz olmadığı sürece Tokat tarafından ezilmeye mahkûmuz. Bu konuda Vekilimiz Sayın Hüseyin Gülsün'e güveniyoruz.

Zile TV Alaca Yolunda Hüseyin GÜLBASAR'la Anlamlı Protesto Gösterisini Yaparken.
Hüseyin GÜLSÜN, Tokatlılar Zafer Çarşısı Etkinliklerinde Kıvırcık Ali ve M. Ufuk MİSTEPE, Bekir AKSOY'la.

Zile Belediyesi ve Zile TV Fotoğraf Arşivi

            Ayrıca şöyle bir özeleştiri de yapmak zorundayım. Biz Zileliler olarak taşın altına elimizi koymazsak başkaları hiç koymaz. İsim vermek istemiyorum.. benim çocukluğumda Zile'nin sermaye sahibi olan aileleri şimdi nerdeler? Üretime yönelmedikleri, fabrikalaşmadıkları için maddî yönden hepsi eriyip kayboldular. Bir kısmı da Zile'yi terk edip, büyük şehirlere gittiler. Oysa bu insanlar vaktinde başkalarının mallarını satmak yerine imalâta yönelselerdi şimdi Zile'miz bir Çorum bir Kayseri kadar olmuştu. Binalaşmada kooperatifleşerek birleştirdiğimiz gücümüzü sanayide de kooperatifleşerek göstermeliyiz. Para sahibi insanlar 15 - 20 dairem var diye övünmek yerine fabrikam var, 40 - 50 kişiye iş veriyorum, yurt dışına ihracat yapıyorum diye övünmelidir. Ne zaman Zile'den para çıkması durur? Zile'ye gelen pazarlamacı araçları biter, Zile'den kamyon kamyon mallar çıkar, Zile'ye para girmeye başlarsa! Zile'miz o zaman gelişmeye başlamış demektir. Bu konuda yazacak çok şey var ama çok uzun olacak, fazla vaktinizi almak istemiyorum. Zile'miz için çaba gösteren böyle değerli insanlar varken aydınlık günler yakındır diyor, herkesi sevgi ve saygıyla selâmlıyorum.

Mehmet BAYRAKTAR ve Yamaç Paraşütçüleri Kültür Evi'nde Ağırlanırlarken.

Fotoğraf : Mustafa BELDEK

            Aklımın erdiğinde ilk hatırladığım Zile Belediye Başkanı 1966 yılında Sayın Osman Çetin’di. O zamandan bu yana sayısını hatırlamadığım başkanlar geldi geçti ama bu başkanlardan hiç biri Zile’de yaşamadı. Sadece Rahmetli Ahmet Vanlı Zile’de yaşadı ve Hak'kın rahmetine kavuştu ama diğer adaylar işleri bitince Zile’yi terk ettiler. Zorunlu nedenler dışında Zile’yi terk edenlere sözüm yok! Ancak aday olurken Zile sevdasıyla, görev aşkıyla aday olduklarını söyleyenler işleri bitince aşkı meşki unuttular ve Zile’yi terk ettiler!

            Zileli, kendisini yönetecek insanın sadece Zileli değil Zile’de yaşıyor olmasını istiyor.

            Zileli, başkanının mutaassıp ama modern görünüşlü ve düşünceli olmasını istiyor.

            Zileli, olgun yaşlarda, vizyon sahibi, karizmatik ve yüksek tahsilli olmasını istiyor.

            Zileli, başkanında liderlik vasıflarının olmasını, olaylara pozitif yaklaşmasını istiyor.

            Zileli, sorunları şikayet etmek yerine çözüm olmasını ve otoriter olmasını istiyor.

            Zileli, başkanının aynı zamanda yumuşak huylu ve demokratik olmasını istiyor.

            Zileli, başkanın geniş ufuklara sahip büyük projeleri olmasını istiyor.

            Zileli, başkanından göçe, işsizliğe, şehrimizin sorunlarına çözüm olmasını istiyor.

BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ - IV

1965 - 1972

Osman Çetin
1972 - 1975

Sabri Ünal Erkol
1975 - 1977

Ahmet Vanlı
1977 - 1980

Nihat Camsoy
1980 - 1984

Nurettin Kocaman

Zile’mizin Sorunları ve Çözümleri

            1. Dışarıya göç vermesi ve işsizlik.

            2. Ulaşım sorunu.

            3. Arsa ve konut fiyatlarındaki pahalılık.

            4. Aşırı kireçli, sağlıksız içme suyu.

            5. Isınma ve hava kirliliği.

            6. Alt yapı ve yollar.

            7. Pazar yeri ve rekreasyon alanları.

            8. Sportif ve kültürel faaliyetler.

            Bu konuların çözümü ile ilgili fikirlerimi sizlerle paylaşacağım, değişik fikirleri olan hemşehrilerimin de fikirlerini okumaktan zevk duyacağım.

Güzel bir hedef için güzelliklerin kucaklanması dileğiyle...

Zile Belediyesi Fotoğraf Arşivi

            Göçün önlenmesi :

            Öncelikle Zileli neden göçüyor.. bunun nedenini hepimiz biliyoruz; işsizlik!! Gençlerimiz Zile'de iş bulamadığı için başka illere göçüyor. Bu sorun, tek başına Belediye'nin çözeceği bir sorun değildir. Bu durumun çözülmesi için Sayın Milletvekillerimizin, müteşebbislerin, Zilelilerin ve sivil toplum kuruluşlarının da desteğine ihtiyaç vardır. Burada Belediye'nin yapması gereken; Proje üretmek, Liderlik yapmak ve Koordinasyonu sağlamaktır. Göçün ve işsizliğin önlenmesi için istihdamı yani imalâtı ve üretimi artırmalıyız. Dışarıdaki Zileli iş adamlarımıza cazip imkânlar sunarak, Zile'de yatırım yapmaya teşvik etmeliyiz. Onların ihtiyaç duyacağı kalifiye eleman için Meslek Edindirme Kursları açmalı, insanlarımızı kalifiye hale getirmeliyiz.

Markalaşma Sürecinde Zile ve Zile Batı'nın Gurme Merkezi'ndeki Önemi.

Zile Belediyesi Fotoğraf Arşivi - Mustafa BELDEK ve Necmettin ERYILMAZ

            Bunun yanında Zile'mizin de kendine göre avantajları bulunmaktadır. Zile şu haliyle bir tarım ilçesidir. Dünya'da insanlar en çok gıdaya ihtiyaç duymaktadır. Küresel ısınmanın ve Dünya nüfusunun hızla arttığı bu dönemde tarım büyük önem taşımaktadır. İlçe Tarım Müdürlükleri ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'yla işbirliğine giderek, özellikle çiftçilerimizi eğitmeli, organik tarım yapmayı teşvik etmeli ve ürettiklerimizi pazarlamalıyız; ayrıca ürettiğimiz ürünleri dışarı göndermek yerine Zile'de işlemek üzere yatırım yapacak müteşebbisleri Zile'mize yatırım yapmaya teşvik etmeliyiz.

Kiraz Festivali - 16.06.2007 Festival I.'si Hüseyin TEKCAN
Bodur Meyvecilik Konferansı'nda Hüseyin GÜLSÜN ve Murat AYVALIOĞLU Konuşma Yaptı.

Zile Belediyesi Fotoğraf Arşivi

            Zile'miz bölgenin en büyük saman borsasıdır. Samanın bol olması ve yanında Türkiye'nin en büyük şeker fabrikalarından biri bulunması, bu fabrikada bol miktarda küspe ve melas üretilmesi Zile'nin besicilik maliyetinde avantajlı duruma geçmesini sağlamaktadır. Besicilikle üretilecek et, süt ve et ürünleri ile derileri ilçemizde değerlendirilerek yurt dışına ve yurt içine pazarlanabilir.

            Bunun yanında tavukçuluk, yumurtacılık, hindi yetiştiriciliği, arıcılık, meyvecilik, seracılık gibi pek çok konuda üretim yapmak üzere halkımız desteklenmeli, teşvik edilmeli ve cesaretlendirilmelidir. Üretilen ürünlerde Zile bir marka haline getirilerek pazara sunulmalıdır. Bunun için de eğitim şart olmalı, İlçe Tarım Müdürlüğümüz köy köy dolaşarak kış günlerinde geceleri kurslar düzenlemeli, çiftçimizi bilinçlendirmelidir.

Turizm Kursiyerlerine Sertifika Töreninde Mehmet ERİŞ, Murat AYVALIOĞLU ve Yrd. Doç. Dr. Teoman DUMAN.

Fotoğraflar : Mustafa BELDEK

            Turizm geliştirilmeli :

            İnsanlar bir yere giderken sadece o yerin kültürünü görmek için değil yiyeceklerini tatmak ve doğal güzelliklerini de görmek, eğlenmek, macera yaşamak isterler. Diyeceksiniz ki Zile'de doğal güzellik yok; hayır!!! var. Doğa sporları yapan bir insan olarak Zile'mizin ve Tokat'ımızın tüm civar dağlarının zirvelerinde dolaşmış bir insanım. Özellikle Deveci Dağı'mız bir tabiat harikasıdır. Silis'ten Maşat'a kadar ormanları, vahşi hayvanları, dereleri ve gölleriyle kürek, yelken, su kayağı, dağcılık, trekking, kampçılık, yayla konaklaması ve kışın da kayak yapmaya uygun olduğunu düşünmekteyim. Aralık ve Mart aylarında dört ay Deveci Dağı'ndan kar eksik olmamaktadır. Yeterli tesis yapıldığı taktirde kışın kayak turizmi yapılabilir.

Taksim'de Zelveyle Zile Pekmezi Çalınması ve Gelin Hamamı Canlandırması.

Zile Belediyesi Fotoğraf Arşivi

            Zile, tarihî hamamlarıyla, kalesiyle, eski evleriyle, Maşat Höyük kalıntılarıyla, dağ ve yayla turizmiyle, yerel yemekleriyle, Urfa'nın sıra geceleri gibi düzenlenecek gelin hamamı ve bindallı kına geceleriyle, paket programla turizmdeki yerini almalıdır.

            Zile'miz maden yönünden de zengindir. Özellikle mermer ocaklarından çıkan kaliteli mermer ve Derebaşınlı Köyü'ndeki seramik yapımına uygun kaliteli kil ve bunun gibi pek çok madenimiz mevcuttur.

Zile topraklarından çıkarılan ama Zile'ye ekonomik getirisi olmayan Zile Beji Mermeri'nin Nakliyesi

Fotoğraflar : Necmettin ERYILMAZ

            Tarım, Hayvancılık, Madencilik ve Turizmi geliştirmek suretiyle ile göç eden nüfus Zile'ye çekilecek. Yabancı sermayeyle Zile'mizin verdiği göç önlenebilir hattâ tersine göç gerçekleştirilebilir.

            Ulaşım sorunu :

            Yıllardan beri en büyük sıkıntıların başında gelen ulaşım sorunu Alaca yolunun yapılmasıyla biraz hafifleyecektir, ancak Zile'nin en önemli yolu aslında Çekerek yoludur. Bu yol Amasya, Samsun, Sinop, Ordu, Turhal ve Zile'yi İç Anadolu ve Akdeniz'e bağlayan en kısa güzergâhtır. Her gün pek çok sebze kamyonu, yazın da tatilciler bu yolu kullanmaktadır. Bu yolun ıslah edilmesinin yanı sıra Alaca yolunun da Sungurlu'ya kadar olan kısmının yapılması gerekmektedir. Yine Zile - Amasya yolu da çok önemlidir; çünkü Ballıca Mağarası'ndan dönen Turlar Zile'ye uğradıktan sonra Amasya'ya geçerken bu yolu kullanmak istemektedirler.

Yrd. Doç. Dr. Doğan KAYA, Prof. Dr. Şerif Ali BOZKAPLAN ve M. Ufuk MİSTEPE Sarkıt ve Dikitler Arasında.

Soldaki Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE - 12.10.2008 Ballıca Mağarası

            Bu konu da Sayın Milletvekillerimizin de yardımıyla 2009 Yılı Yatırım Programı'na alınabilir. Zile -Turhal arasında çalışan araçlara bir çeki düzen verilmeli, hat sahipleri bir araya getirilerek son model halk otobüsleri almaları sağlanmalı, seferler en az 30 dk arayla yapılmalıdır. Özellikle geceleri Zile - Turhal arasında 1,5 saat araç beklenmekte olup, geceleri saat başı araç konmalıdır.

Bu Mimarî Kültür Korunmaz mı?

Zile Belediyesi Fotoğraf Arşivi

            Arsa Konut :

            Zile'miz yapılan İmar Plânı'yla batıya doğru genişlenmeye zorlanmıştır; bu nedenle bölgedeki arsalar fazlasıyla değerlenmiş, bu durum daire maliyetlerine yansıyarak ev fiyatlarının yükselmesine sebep olmuştur. Ayrıca şehrin diğer taraflarında yaşayanların modern İmar Plânı dışında kalmalarına da sebep olmuştur

            Diğer semt ve mahallelerde oturan insanların da modern imar hizmetlerinden faydalanabilmesi için düzenlemeler yapılmalıdır. Özellikle Zile'miz bağlarıyla ünlüdür. Hemen her Zileli'nin bağı vardır. Son yıllarda bağlarda imarsız, plânsız bir yapılaşma mevcuttur. Betonarme bağ evleri ile yüzme havuzlu evler yapılmaktadır.. bu da çarpık bir yapılaşmaya neden olmaktadır.


Fotoğraflar : Necmettin ERYILMAZ - Mustafa BELDEK

            Arsa üretimine ve bağlardaki çarpık yapılaşmaya çözüm bağların % 20'sinin imara açılmasıdır. Bu durumda % 20 - 30 eğime sahip bu bölgemiz kanalizasyon akıntısı açısından şanslıdır. Güneye bakması ve verimsiz bir alan üzerinde bulunması bu bölgemizin imara açılması için bence bir avantaj sağlamaktadır. Bu bölgemizin imara açılması arsa fiyatlarının da düşmesine neden olacaktır.

            Bütün şehirlerde TOKİ yatırımları bulunmasına rağmen ilçemizde maalesef TOKİ projesine dayalı evler bulunmamaktadır. İlk fırsatta TOKİ'ye arsa tahsis edilmesi için gereken yapılmalıdır.

Uçuş Öncesi Hazırlıklar Yapılırken Yamaç Paraşütçüleri Bir Arada.

Gönderen : Mehmet BAYRAKTAR - 23.12.2007 15:12

            Sağlıksız içme suyu :

            Şehrimizin içme suyunun sertlik derecesi çok yüksektir. Oysa iyi bir içme suyunun kireç oranı düşük ve sertlik derecesi 9'u geçmemelidir. Zile'nin suyu kireç taşının altından derin kuyu pompalarıyla 150 - 200 m derinlikten çekilmekte ve evlere, su depolarına pompalanmaktadır. Bunun için de pompalar devamlı elektrik tüketerek çalışmak zorundadır. Oysa Belpınar Sulama Barajı Deveci Dağı'ndan, Silis Boğazı'ndan gelen yağmur ve kar sularından, derelerden beslenmektedir. Bu suların daha tatlı ve az kireçli, sertlik derecesinin daha düşük olacağını tahmin etmekteyim.

Zile Belediyesi Sondaj Çalışmaları ve Başkan Murat AYVALIOĞLU Su Kaynağı Başında Medyaya Poz Verirken.

Zile Belediyesi Fotoğraf Arşivi

            Çevresinde büyük yerleşim yerleri bulunmadığı için kanalizasyon ya da fabrika atığı gibi kirlilik kaynaklarından uzak bu havzada toplanan sular Derbent Köyü'nde kurulacak bir arıtma istasyonunda arıtılarak, cazibeyle Zile'ye kadar ulaşabilir diye düşünmekteyim. Bu durumda Belediyemiz de büyük bir elektrik tasarrufu yapmış olacaktır, ayrıca yeraltı sularımızın seviyesi düşmeyecek, yeraltı kuyuları da sıkışıldığında kullanılmak üzere elimizin altında olacaktır. D.S.İ. ile yapılacak bir protokolle bu proje uygulanabilir diye düşünmekteyim.

Avrupa Birliği Destekli Meslekî Eğitim Kursları Zile'de Sürdürülüyor

Zile Belediyesi Fotoğraf Arşivi

Zile Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

YAZDIR