ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 11 Haziran 2005 tarihinde güncellenmiştir.)

 

 

ÜNYESPOR

ÜNYESPOR DERGİSİ
Ünyespor Yönetim Kurulu Adına Sahibi :
İsmail Hakkı KARA
(Yıl : 1 - 2; Sayı : 1 - 2, Aralık - 1986, Nisan 1987)

    
Yüksel ŞEN'in Ünye Neşriyatı Arşivi'nden Alınmıştır.

(Sorumlu Yazı İşleri Müdürü : M. Hasan ÖZ, Malî Koordinatör : Hüseyin ERDEM,
Hukuk Danışmanı : Av. Ersoy SAĞLAM, Yayın Koordinatörü : Basri GÖRGÜLÜ, Yazı - Mizanpaj :
Özler Matbaacılık ve Gazetecilik / Yeni Doğuş Gazetecilik Samsun, Pikaj - Montaj : Ajans
G, Baskı : Özler Matbaacılık ve Gazetecilik Ünye / ER TU Matbaası İstanbul)

ÜNYESPOR'UN
DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Araştırma : M. Hasan ÖZ - Zeki Şahin


M. Hasan ÖZ - Gazeteci
Ünyespor Yönetim Kurulu Üyesi

            1930 yılında neşredilmiş olan Resimli Ünye Rehberi adlı eserde, Umumî Malûmat bölümünde şu cümle yer almaktadır.

            «Ünye'de esefle kaydedelim ki spora ait bir iz bile yoktur.» İlçemizde spor faaliyetleri bu yıllardan sonra başlamış ve özellikle amatör futbol takımları kurulmuştur.

            Bu takımlar komşu il ve ilçelerle müsabakalar yapmışlardır.

Ünye Gençlerbirliği Futbol Takımı
Tokat Spor Maçı Öncesi Tokat'ta (1948)

http://ibogurkan.sitemynet.com/yeni/id2.htm

            O yıllarda futbol oynayanların, hâtıralarında bir güzel olay vardır. Deniz Kuvvetleri'ne bağlı Hamidiye Zırhlısı Karadeniz'e açılır, sahil şehirlerine uğrar, futbol takımı ile her uğradığı yerde maçlar yapardı.


Hamidiye Kruvazörü - Fot. : Erol Mütercimler Arşivi

            Bu futbol takımı Karadeniz'de oynadığı her takımı yenerdi. İşte bu ünlü Hamidiye Zırhlısı bir gün de Ünye'ye uğramıştı. Ünye'de de Ünyeli gençlerden oluşan futbol takımı ile maç yapmıştı.

            Gel gör ki Ünyeli gençler bu zırhlının futbol takımını 6 - 0 gibi bir skorla yenmiş ve ilçeden öylece göndermiştir. Karadeniz'de aldığı tek mağlubiyeti unutmayacak olan zırhlının ilçeden ayrılışı oldukça buruk olmuştu. Bu maç dilden dile günümüze kadar gelmiştir.

            1938 yılında Ünye ilçemizde Ünye Gençlik ve Spor Kulübü adı altında bir kulüp kurulmuş ve ilk spor faaliyetleri teşkilâtlı olarak başlatılmıştır.

.Ünyespor Kulübü Oyuncuları

http://ibogurkan.sitemynet.com/yeni/id2.htm
Ünyespor Kulübü ve Yöneticileri

 

            Bu kulübün ilk başkanı, o yıllarda Ünye'de doktorluk yapan Dr. Hadi Sevgen olmuştur. Kulübün futbol takımının rengi ise  sarı - lâcivert  olarak belirlenmiştir. Daha sonra kulübe Mustafa Altun başkanlık etmistir.

            Futbol takımının rengi de değişmiş ve  sarı - kırmızı  olmuştur. O yıllarda başka bir spor kulübü daha kurulmuştur. Halkspor Gençlik Kulübü. Bu takımın da rengi  siyah - beyaz  idi.


Almanya'da Karlsrube Şehrinde Ünyespor'u Konuk Eden Gençlerbirliğispor

            Bu takımlarda daha sonra çok değişiklikler, birleşmeler olmuş renkler, başkanlar değişmiştir.

            1950'li yıllarda Ünye'de Ünyespor kurulmuş, takımın rengini sarı - lâcivert almıştır. Yine başka bir takım daha kurulmuş, adını Ünye Gençlerbirliği almış ve rengini de  yeşil - beyaz  olarak belirlemiştir. Bu kulübün kurucusu Yaşar Aydınlık'tır (Rabbım Yaşar).

Ünye Gençlerbirliği Futbol Takımı (1945 - 1948) ?

http://ibogurkan.sitemynet.com/yeni/id2.htm

            Ve 1957 yılı gelmiştir.

            Ünyespor Kulübü feshedilmiş, Ünye Gençlerbirliği ile birleştirilmiştir. 1957 yılında tescil edilen Ünye Gençlerbirliği Spor Kulübü'nün futbol takımı rengini .sarı - yeşil  olarak belirlemiştir.

            Türkiye'de İkinci Lig yeni kurulduğu yıl Ünye Gençlerbirliği müracaat etmiş, ancak tesis yetersizliği gerekçe gösterilerek lige alınmamıştır.

            Sarı Lâcivertler, Sarı Kırmızılar, Siyah Beyazlar, Sarı Yeşiller.. derken Ünye Gençlerbirliği Spor Kulübü son olarak Ünye'yi temsil edebilecek şekilde yeşil - beyaz rengini bulmuştur. O yıllarda ilçemizde Ünye Gücü adı altında .kırmızı - beyaz  renklerle bir kulüp daha kurulmuş ve Ordu Mahallî Ligi'nde mücadeleler vermiştir. Daha sonra bu kulüp kendiliğinden, ilgisizlikten feshedilmiştir.

Ünye Gençlerbirliği Futbol Takımı (1945 - 1948) ?

http://ibogurkan.sitemynet.com/yeni/id2.htm

            Bahsettiğimiz bu dönemler içinde kurulan spor kulüplerine bir çok başkan gelip geçmiştir. Bunlar ilçemiz sporuna katkıda bulunan Ahmet Ayla, Sedat Günal, Avni Çelik, Faruk Soysal, Sami Soysal, İsmail Kocaoğlu'dur.

            Ünye Gençlerbirliği Futbol Takımı 1979 - 80 sezonunda Ordu Birinci Amatör Küme Şampiyonu olmuştur. Bu dönemde başkan Sami Soysal'dı.

Sami SOYSAL

            Ünye Gençlerbirliği 1984 yılında bir çok uğraş vererek Üçüncü Türkiye Millî Ligi'ne katılmıştır. 1984 - 85 futbol sezonunda Yılmaz Sanioğlu başkanlığında kulübün futbol takımı ilk profesyonel yılını yaşamıştır.

            Kulüp Genel Kurul kararı ile adını değiştirmiş ve  Ünyespor Kulübü  yapmıştır.


Hizmet Gazetesi 2005 Yılı Duvar Takvimi'nden Alınmıştır.

            1984 - 85 sezonunda Üçüncü Lig Dokuzuncu Grup'ta mücadele veren futbol takımı yaptığı transferlerle ligi beşinci sırada bitirmiştir. Bu dönemde takımın antrenörü Adem Aksoy olmuştur.

            Aynı sezonda Ünyespor Genç Takımı Ordu Ligi'nde şampiyon olmuştur. Bu dönemlerde kulübün basketbol takımı da başarılı mücadeleler vermiştir.

            Profesyonel Lig'e girişten bir yıl sonra kulüp Olağanüstü Genel Kurul toplantısı yaparak Yönetim Kurulu'nu değiştirmiştir. Yeni yönetim Eczacı İsmail Hakkı Kara başkanlığında oluşturulmuştur.


Ünyespor Yönetim Kurulu Başkanı Eczacı İsmail Hakkı Kara

            Ünyespor Futbol Takımı profesyonelliğinin ikinci yılında başarı grafiğini biraz daha yükseltmiş, yeni ekibiyle 1985 - 86 sezonunda şampiyonluğu kıl payı kaybederek ligi üçüncü sırada bitirmiştir.

            Bu dönemde futbol takımını Adem Aksoy ve peşinden Yusuf Şimşek çalıştırmıştır. Yönetim Kurulu görevini bir yıl daha yapma kararı alarak 1986 - 87 sezonuna yeni transferlerle hazırlanmış ve takımın başına Teknik Menajer Cemalettin Akçay'ı getirmiştir. Ünyespor'da top oynamış olan Orhan İhtiyaroğlu da Yardımcı Antrenörlüğü'nü yapmıştır.Ünyespor Yardımcı Antrenörü Orhan İhtiyaroğlu


Ünyespor Teknik Menajeri Cemalettin AKÇAY

            Futbol takımı bu dönemde oldukça başarı göstermiş, uzun maratonun yarısında devreyi lider olarak bitirmiştir. İkinci yarıda da başarılar gösteren takımın lig sıralamasında oynamalar olmuş, liderlikten düşmüş, fakat azimle yoluna devam etmiştir.

            Ünyespor'un güçlü ekibi tam mutlu sona ulaşacakken son Sivasdemirspor maçında büyük bir komplo ile karşı karşıya kalmıştır. Tam Ünyespor şampiyon oldu derken, diğer sahifelerde anlattığımız gibi başına türlü oyunlar gelmiş ve şampiyonluğu ilân edilmemiştir.

            Ünyespor'un uğradığı bu haksızlık olayı Türk Spor Tarihi'ne  kara bir leke  olarak geçmiştir. Tam bu dönemde Yönetim Kurulu'nun görev süresi dolmuş ve Olağan Genel Kurul toplantısı yapılmıştır. Yapılan Genel Kurul toplantısında nöbet değişikliği olmuş ve yeni Yönetim Recai Dinçer başkanlığında işbaşına getirilmiştir.

            Ünyespor yeni ekibiyle yeni sezona hazırlanmaya başlamıştır.

Kazanma Hırsıyla Dolu Ünyespor Onbiri

Ayaktakiler : Ergün, Ömer, Kemal, Hasan, Metin;
Oturanlar : Sabri, İsmail, Akın, Bülent ve Başaran

 

Ünye Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

 

YAZDIR