ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 04 Mart 2004 tarihinde güncellenmiştir.)

.

 

BURASI
ÜNYE SOKAĞI

Makale : Yüksel ŞEN
(Emekli Bankacı - Gazeteci - Şâir ve Yazar)


Yüksel Şen

.

BURASI
ÜNYE SOKAĞI
Aylık Ünye Ticaret ve Sanayi Gazetesi'nin Yıl : 2, Sayı : 20, Ekim/1996 ve Haftalık ÇAĞRI Gazetesi'nin
Yıl : 11, Sayı : 458, 08.05.1987 tarihli
nüshasında yayımlanmıştır.

Ünye Sokağı - Küçükesat/Ankara - Reşit Galip Cad. Çıkışı

Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE - 04.03.2004 Perşembe 12:45

            Efendim. Hepinizin malûmu olduğu üzere kentler çeşitli mahalle ve semtlerden oluşur. Bu birikimleri birbirine bağlayan sokak, cadde ve bulvarlar vardır.

            İnsan hayatı için vücudumuzdaki kan damarları ne kadar önemli ise, bir kent için de cadde ve sokaklar o denli önemlidir. Ve bunlar mahallî Belediye'lerin gözetimi altında şehircilik uzmanlarınca bir plân dahilinde yapılır. Maksat, kenti daha gösterişli hale getirmek ve çağdaş şehircilik anlayışına uyumlu görünüm kazandırmaktır.

            Bu güzel yurdumuzun neresine giderseniz gidiniz, tüm yerleşim yerlerindeki cadde ve sokaklara değişik isimler verilmiştir. Bu isimler genellikle o yöredeki ünlü bir kişinin adını veya komşu il ve ilçelerin isimlerini taşır.

            Örneğin; güzel Ünye'mizdeki Terme, Fatsa ve Niksar Caddeleri gibi.

            Geçenlerde kütüphanemi karıştırırken elime bir Ankara haritası geçti. Haritayı tetkik ettiğimde başkentin pek çok bulvar, cadde ve sokaklarına ünlü Türk büyüklerinin, dost ülke isimleri ile başkentlerinin ve Devlet Başkanları'nın, ayrıca güzel yurdumuzun pek çok il ve ilçelerinin adlarının verildiğini gördüm.

Ünye Sokağı - Küçükesat/Ankara - Nene Hatun Cad. Girişi

Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE - 04.03.2004 Perşembe 12:43

            Bu arada gözüme ÜNYE SOKAĞI ilişti. 1/18500 ölçekli bu turistik Ankara haritasında şehrimizin de ismiyle karşılaşınca ne denli sevinç ve kıvanç duydum anlatamam.

            Havanın yağmurlu olmasına karşın, hemen haritada gösterilen adrese gittim.

            Ankara'yı tanıyanlar Gaziosmanpaşa Semti'ni iyi bilirler. Bu semt Türkiye'nin ve Başkent'in kalbi Çankaya'nın eteklerinde oldukça lüks bir yerleşim yeridir. Reşit Galip, Nene Hatun da bu semtin gözde caddeleridir.

            İşte yazımın başlığını oluşturan ÜNYE SOKAĞI da, bu iki caddeyi birbirine bağlayan yaklaşık 100 - 150 metre uzunluğunda bir sokaktır.

            Ankara Belediye Meclisi'nin çok nazik ve yerinde bir kararı ile bu şipşirin sokağa ÜNYE ismi verilmiştir. Yol tamamen asfalt, tretuarlar ise kırmızı renkli parkelerle döşenmiştir. İki yanında yükselen lüks apartmanların bahçeleri renk renk mevsim çiçekleriyle doludur.

            Yeşeren ağaçların hoş görüntüleri harikulâde güzeldir. Apartman sakinleri bahçelerini bilinçli bir şekilde düzenlemişlerdir. Çevre oldukça temiz ve nefis bir görünüm arz etmektedir. Sanki bu küçük sokak, ismini aldığı güzel Ünye'mizin tüm özelliklerini üzerinde taşıyor.

            İşte görkemli Feza Apartmanı, işte Şafak ve diğerleri, hele hele 6 no.'lu ÜNYE APARTMANI gerçekten görülmeye değer.

ÜNYE APARTMANI (Ünye Sokağı - Küçükesat/Ankara)

Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE - 04.03.2004 Perşembe 12:46

            Sokağı bir iki kez, boydan boya dolaştıktan sonra çevredeki işyeri sakinlerine ve bazı yaşlılara buraya neden bu ismin verildiğini sordum. Fakat olumlu hiçbir yanıt alamadım.

            Şahsi görüşüm, sokağın ilk tanziminde, buraya gelip yerleşen ve Ünye'mizi iyi tanıyan şehrin müstesna özellik ve güzelliklerine hayran ve seveninin kadirşinaslığı neticesi olsa gerektir.

            Sokağın Nene Hatun Caddesi'ne bakan cephesine Belediye'ce yerleştirilen 1,5 metre boyundaki galvaniz boruya takılı emaye isim levhasının altında, yaklaşık yarım saat durup güzel Ünye'miz kadar güzel, ÜNYE SOKAĞI'nı şöyle gönlümce doya doya temaşa ettim.

            Ve buradan ayrılırken bu ismin sokağa verilmesine öncülük edenlere gıyaben de olsa, memleketimiz hesabına şükran duygularımı ilettim.

            Engin bir turizm potansiyeline sahip olan kentimizin ismi, şimdilerde yurt sathında biliniyor. Pek yakın bir gelecekte ise Dünya'nın bileceğinden hiç şüpheniz olmasın.

            Esenlikler dilerim efendim...
                                                                                         Yüksel ŞEN

Ünye Sokağı - Küçükesat/Ankara - Reşit Galip Cad. Girişi

Fotoğraf : M. Ufuk MİSTEPE - 04.03.2004 Perşembe 12:44

ÜNYE SOKAĞI - EK NOTLAR
Araştırma : M. Ufuk MİSTEPE

            2002 yılı Mayıs ayında Küçükesat'a cep telefonu almak için gidecektim ve haritadan kısa yol güzergâhını tespite çalışıyordum. Birden Ünye Sokak gözüme ilişiverdi. Ben de yolumu o istikamete çevirdim ve sokağın tabelâsını görünce içim bir tuhaf oldu.

            Billûr ve Nazan Sokak'lar arasında yer alan Ünye Sokağı'nda memleketimin nostaljik esintilerini, sahilin kıblemsi sıcaklığında yanan yüreğimde hissettim.

            Araştırmacı ağabeyimin yukarıdaki makalesini de kaleme alınca 04.03.2004 Perşembe günü Ünye Sokağına geldim (12:40) ve yukarıdaki 4 fotoğrafı çekiverdim. Hava kapalıydı; Çevre ve Orman Bakanlığı önündeki elektronik skalada sıcaklık 5 - 14 derece arasını, rutubette % 59'u gösteriyordu.

            Elimde ölçü âleti yoktu ama adımlamaktan çekinmedim; sokağın bir ucundan diğer ucuna boyu 138 adım geldi. Sokağın her iki tarafında müstakil 3 katlı evler vardı. Ünye Apartmanı'na girdim; zemin katta bir kapıyı çaldım ve kapıyı açan orta yaşlı bir beyefendi apartmanda Ünyeli oturmadığını, ama Ünyeli Ömer adlı bir müteahhidin bu apartmanı yaptırmış olduğunu ve kendisinin de vefat ettiğini öğrendiğini söyledi.

            Çevredeki 10 esnafla yapmış olduğum şifahî görüşmelerden ben de bu sokağa kimin bu adı verdirmiş olduğunu öğrenemedim. Reşit Galip Caddesi girişindeki eczane sahibi 1977 Şubat ayında eczaneyi açtıklarını ve sokağın o zaman da bu adı taşıdığını söyledi.

            İki erkek esnafın da teyit ettiği üzere sokağın önceden trafiğe açık olduğunu; Şamil Paşa adlı halen yaşayan ve 39 no.'lu apartmanda ikamet ettiğini öğrendiğim bir beyefendinin girişimleriyle sokağın 1970'li yılların sonuna doğru trafiğe kapatıldığını öğrendim.

 

---   ---   ---   ---   NENE HATUN CADDESİ   ---   ---   ---   ---
Apartmanın Adı.: Tespit edilemedi.
Rengi                 : Gri
Numarası           : 39
Ü
N
Y
E

S
O
K
A
Ğ
I

Apartmanın Adı.: Tespit edilemedi.
Rengi                 : Krem
Numarası           : 37
Apartmanın Adı.: FERAH
Rengi                 : Taba
Numarası           : 1
Apartmanın Adı.: GÜNDÜZ
Rengi                 : Kiremit/Krem
Numarası           : 3
Apartmanın Adı.: ÜNYE
Rengi                 : Ön Yüz Krem Taşlı
Numarası           : 6
Apartmanın Adı.: ŞAFAK
Rengi                 : Pembe
Numarası           : 5
Apartmanın Adı.: SELÇUK
Rengi                 : Koyu Kirli Krem
Numarası           : 38
Apartmanın Adı.: GÜL
Rengi                 : Kahve/Krem
Numarası           : 7
---   ---   ---   ---   REŞİT GALİP CADDESİ   ---   ---   ---   ---

            Efendim, bu güzide sokak hakkında bilgi ve belgeye sahip olanların aşağıdaki e-mail adreslerimden biriyle bu bilgileri bana iletmesi hususunu hassaten istirham ediyorum.

            "Ünye Sokak" isminde İstanbul'da 3 (Kartal, Pendik, Ümraniye), Ankara, Amasya, Niksar ve Samsun'da 1'er tane sokak bulunmaktadır. (Kaynak: Mehmet TMC & Fahri SİYAMBAŞ)


 .

            Saygılarımla.

 

Ünye Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

 

YAZDIR