ANA SAYFA            
(Bu sayfa en son 25 Kasım 2007 tarihinde güncellenmiştir.)

 

 

ZİLE'DE
SPORUN ÇİLESİNE GÖNÜL VERENLER
VE BİR PORTRE :
GÜLSENEM BAYRAMOĞLU

Makale : Bekir ALTINDAL
(Araştırmacı - Başmüfettiş)

Araştırmacı Bekir ALTINDAL

İstanbul

ZİLE'DE
SPORUN ÇİLESİNE GÖNÜL VERENLER
VE BİR PORTRE :
GÜLSENEM BAYRAMOĞLU

            Spor deyince Zile'de akla gelen panayır güreşleridir. 1980 yılı siyasî olaylarına kadar Zile panayır güreşleri ülke genelinde ve çevrede bilinen, beklenen güreşlerdir. Uzun bir ara, yapılamamış ise de son yıllarda Belediye Başkanlığı'nın gayretleri ile yeniden yapılmaktadır.

 

Zile Panayırı'nda At Yarışları ve Üçköylü Pehlivan Sefer KOÇ Bir Güreşte
 
Mimar Fatih M. ALTINDAL ve Bekir AKSOY Fotoğraf Arşivi

 

            Mareşal Fevzi Çakmak'ın 1932 yılında Zile'ye gelmesinden sonra kurulan Zile Gençlik 1980'li yıllara kadar Zileli gençlerin futbollarını sergilediği, bütün Zileliler'in gözbebeği olan bir spor kulübüdür.

 

Zile Panayırı (Deyr) Güreş ve At Yarışı Etkinlikleri / 1968
 
Kameraman : Mehmet SEZEN - Zile Turizm ve Tanıtma Derneği Adına

 

            Hami Paşay, Osman Özbilgin, Reşat Akman, Memduh Çamsoy, Abdullah Alp, Ahmet Hacıbaloğlu, Hankeri Giray, Bahri Akbay, Feyzi Eken, Muharrem Alacalı ve Mesut Göynücekli, Osman Hacıbaloğlu, Abbas Alacalı gibi isimler kurucu - yönetici ve futbolcu olarak ilk yıllarda hizmette bulunmuşlardır.

 

Bu fotoğrafta Zilespor'un asları geç de olsa İlyas Hoca'nın jübilesini yapıyorlar.
Vâli, Kaymakam ve Hâkim Beyler şeref vermişler. Kimler mi var?


 Hacı Osman, Çödek Dursun, Mehmet KARAKALKAN, Nurettin Kocamanoğlu, Ali Osman,
Necati Tekkökoğlu, İbrahim Aksoy, Şeyhoğlu Mehmet, Mustafa Hoca, Hayati Eryiğit, Kültür Mustafa,
İlyas TEKKÖKOĞLU, Elbaşoğlu Mehmet, Ömer Mantaş ve Muzaffer ÖVER.

 

            Zile'de Zile Gençlik, Zilespor ve diğer kulüplerde zaman içinde başta İlyas Tekkökoğlu olmak üzere Hamit Sporel, Hüseyin Hoşcan, Mehmet Sezen, Kültür Mustafa Güripek, Kaptan Niyazi Göynüceklioğlu, İcracı Dursun Hekimhan, Ali Osman Kocaman, Nurettin Kocaman, İbrahim Aksoy, Kazım Düzel, Armağan Köknel, Ali Akçimen gibi ismini sayamadığımız pek çok futbol ve spor gönüllüsü  futbolcu, antrenör, yönetici olarak fedakârca hizmet vermiştir.

(Soldaki Fotoğraf) 1962 Yılı Zile Gençlik Spor Kulübü Takımı - Ayaktakiler Soldan Sağa :
Zeki Güral - Hacı Mıstık - Osmancık - Çödek Dursun - Ali Osman Kocaman - Mahmut İşevi - Basri
Atay - Dursun Kocaman - Oturanlar Soldan Sağa  : İdris - Hacı Osman - Hasan Şanver
(Sağdaki Fotoğraf) 1974 Yılı Tekaütler Arasındaki Futbol Maçı Öncesi Hâtırası
 
Gönderen : Emekli İcra Müdürü Dursun Hekimhan Oğlu S. Ahmet Hekimhan

            Kaptan Göynüceklizade Niyazi, Cavit Koççoban, Faruk Sanatçı, Mürsel, Nurettin, Ali Osman, Kedili Mehmet, Recep, Muhittin ve ismini sayamadığım isimler 1960'lı yılların   efsane futbolcularıdır.

 

            1960'lı yılların ikinci yarısında Mehmet Karakalkan'ın Zile'de göreve başlamasından sonra okul basketbol ve voleybol takımları Tokat ve ülke genelinde başarılara imza atmaya başlamıştır.

 

Belleklerimize Kazıdıklarımızla, Anılarıyla İçimizden Kimleri Yitirmedik ki?

Ressam Mehmet SEZEN Fotoğraf Arşivi

 

            Yine 1960'lı yılların sonlarına doğru Zile Gençlik kalecisi de olan Ahmet Yaprakdal Zile'de judo ve karateyi sevdiren bir isimdir.

 

Zile Kültür Derneği Judo Ekibi (Cemalettin Ceylan ve Osman Doğtaş) - (Solda)
Zile Kültür Derneği Judo Ekibi Kale'de Antrenmanda - Mehmet Kahyaoğlu, Mustafa Özcan ve Cemo Ceylan)

  
Cemalettin CEYLAN Fotoğraf Arşivi - http://cemo.atspace.com

 

            1970'lerin Zile Gençlikli futbolcuların bayrağı devralmasından sonra ülkede 1980 öncesi siyasî olayların Zile'de de yankı bulması üzerine değişik isimler altında futbol kulüpleri Zilespor çatısı altında toplanmaya çalışmıştır. Burada da Zile sporuna bir ömür vermiş İlyas Tekkökoğlu Hocamızı hatırlamadan geçemeyeceğiz.

 

Zilespor Futbol Takımı

Zile Belediyesi Fotoğraf Arşivi
ZES Futbolcuları Maç Öncesinde

Ressam Mehmet SEZEN Fotoğraf Arşivi

 

            1994 yılında kurulan Belediye Basketbol Takımı Türkiye 2. Basketbol Ligi'nde önemli başarılara imza atmış ve halen atmaktadır.

 

            Son yıllarda Zile'de spora en büyük destek Başkanımız Murat Ayvalıoğlu ve Belediye yönetiminden gelmektedir.

 

            Güreşte Hasan Sevinç Avrupa Şampiyonu Millî Güreşçi olup, bir başka Millî Güreşçi ise İbrahim Bozdağ'dır.

 

Zile Spor Basketbol Takımı Toplu Halde Görülüyor.

 

            Burada isimlerini tek tek sayamadığımız pek çok Zileli büyüklerimiz, akranlarımız, kardeşlerimiz yönetici - öğretmen - idareci - antrenör - sporcu olarak Zile'de sporun çilesine gönül vermiş ve halen de bütün yokluklara, acımazsızlıklara, haksızlıklara, zorluklara rağmen fedakârca bu görevlerini sürdürmüş ve sürdürmeye devam etmektedir. Onlar Zile'de sporun isimsiz, alkışlanan gönüllüleridir bizim için. Kaç kişimiz çekilen zorlukları, imkânsızlıkları, yoklukları, haksızlığa uğramalarını ve en acısı da sahipsizliklerini biliriz?

 

Zile Belediye Spor Futbol Takımı

 


Zile Belediyesi Tanıtım CD'si

 

             Biz Zile sporuna hizmet eden bu büyüklerimiz ve hemşehrilerimizin hizmetlerini şükranla hatırlarken bu isimsiz kahramanlardan halen Zile'de basket sporuna hizmete devam eden bir sporcu hemşehrimizi, sporun çilesine gönül vermiş bir portre olarak size takdim etmek istedik satırlarımızda…

 

            12 Eylül 1980 öncesi ülkemizin genel siyasî durumuna paralel olarak Zile ve Zileli'nin üzerine karabasan gibi çöken kardeşin kardeşe, hemşehrinin hemşehriye kurşun attığı, Allah'tan bir daha görmeyi istemediğimiz o günlerle ilgili arşivimi karıştırırken, bu havaya inat iki şeyin içimizi ısıttığını gördüm; Fikret Tarhan Hoca'mızın kendi çizimi Zile Tebrik Kartları… İşte Zile'yi gerçek seven.. o zamanki olanlara öyle üzülüyordu ki bir mektubunda bu hususlar dökülüyordu satırlara…

 

1977 Yılı Zile Basketbol Takımı Rize Çay Bahçelerinde.

Gönderen : S. Ahmet Hekimhan

 

            Diğeri derseniz ilkokul ve ortaokullarımızdaki pırıl pırıl yavrularımızın sporda Tokat, bölge ve Türkiye dereceleri, birincilikleridir.

 

            İşte  1970'li yılların o kasvetli günlerinde Zile'de, Tokat'ta yapılan kros yarışmalarında Hüseyin Gazi İlkokulu'nda hocalarının elinde yoğrulan, dal gibi incecik kız kendini göstermeye başlamıştı.

 

Zile Panayırı'nda At Yarışları

Zile Belediyesi Fotoğraf Arşivi

 

            Bu dal gibi kızın krosa başlamasına vesile olan İbrahim Sargın ve İbrahim Aksoy Hocalarım; bilmiyordu ki bir şampiyon yetişiyor Hüseyin Gazi İlkokulu'ndan...

 

            Takvimlerin 1981 yılının karlı, soğuk ilk günlerinden birinde gazetelerde, Zile Postası'nda bir haber, Zileli'yi ısıtan bir güneş gibiydi; " 45. Atatürk Koşusu'nda Hüseyin Gazi İlkokulu'ndan Gülsenem Bayramoğlu 800 metrede Türkiye Birincisi oldu…"

 

Alparslan Ortaokulu - Mehmet Türkmen

Kros Müsabakası İl Birinciliği Kupası
Alparslan Ortaokulu Yıldız Kız Kros Takımı

1976 Eskişehir Türkiye Üçüncülüğü

 

            Aynı yıl sonunda Hürriyet Gazetesi geleneksel olarak her ilde yaptığı seçimlerde yılın sporcusu olarak Tokat'ta Gülsenem Bayramoğlu'nu seçerek, Zile'nin yetiştirdiği bu evlâdını selâmlıyor ve duyuruyordu.

 

Gülsenem Bayramoğlu

Zile Belediyespor Basketbolcularıyla

 

            İşte bu kızımız Alparslan Ortaokulu'nda kendisine emek veren başta Mehmet Karakalkan, İbrahim Kuzu ile idareci ve hocalarını utandırmayacak, başladığı basketbol sporunda yeni başarılara imza atacak, en teknik oyuncu, en centilmen oyuncu, sayı kraliçesi seçilecek ve Zile'nin gururu olmaya devam edecekti.

 

1949 - Zile Spor Kulübü

Ressam Mehmet SEZEN Fotoğraf Arşivi

 

            Lise yıllarında ondaki cevheri görenler tarafından Türkiye 1. Basketbol Ligi'nde oynayan İzmit Seka Kâğıtspor'a transfer edilecek, Antalya Koleji'nde oynarken Galatasaray dahil pek çok teklif aldığı aktif sporculuk hayatını transfer olduğu Adana Botaş Takımı'nda noktalayacaktı.

 

            Aktif sporculuktan sonra vefa duygusu sebebiyle Zile'ye yerleşen Bayramoğlu okul takımlarını çalıştırmaya başlar. Pek çok başarıya imza atar. İlkokuldan Hocası İbrahim Aksoy'la birlikte Zile Belediyesi Erkek Basketbol Takımı ile başarıyı yakalayarak Türkiye 2. Basketbol Ligi'ne yükselirler.

 

"Altın Çöpe Atsan Değerin Kaybeder mi?" Dercesine Tokat İli'ne Rağmen Ayakta Durmaya Çalışan Zile Kapalı Spor Salonu
 
Fotoğraflar : Necmettin ERYILMAZ - Kasım 2007

 

            Bugün Zile Belediyesi Erkek Basketbol Takımı Antrenörü olarak erkekler liginde tek bayan koç unvanıyla isimsiz bir kahraman olarak Zile'nin tanıtımına katkıda bulunmaktadır.

 

Gülsenem BAYRAMOĞLU

Zile'nin Koçu

 

            Böyle bir değerden Zileli olarak kaç kişinin haberi var? Başka bir anlatımla Zile'de sporun çilesini çeken bu değerimize ne kadar sahip çıkıyoruz?

 

Zile Belediye Spor Futbol Takımı Finalde

http://www.zile.bel.tr
Zile Belediyespor Futbol Takımı - 2004

Tokat I. Amatör Küme - A Grup

 

            Her yaz Zile'ye gelişimizde Stad'ın, Kapalı Spor Salonu'nun yanından geçiyoruz. Sizler de belki defalarca geçiyorsunuz. Hangimiz bu salonun içinde ne oluyor? Kimler bu kapalı mekânda ne için ter döküyor? Bunların amacı nedir? Bu fedakâr insanların düşünceleri nedir? Ne dertleri vardır? diye düşündük mü? Zaman zaman Sevgili Tekin Kireççi'nin yanına gittiğimde salonda çalışan gençleri gördüğüm oluyordu. Ama ben kendime sorduğum bu soruları o zaman düşünememiştim!

 

            Ne zaman ki Zile Plâtformu sanal âlemde başladı. Gülsenem Bayramoğlu bu salonun, bu salonda isimsiz fedakâr gençlerin, sporcuların dertlerini, ilgisizliği Plâtform sütunlarında yüzümüze haykırdı.. gündeme getirdi; o zaman Zile'de sporun ve sporcunun gerçekleriyle, unutulmuşluğun, yalnızlığın, Tokatlı idarecilerin Zile'ye bakışı ile yüzyüze geldik!

 

23.04.1981 - Zile Öğretmenler Voleybol ve Basketbol Takımı
Ayakta (Soldan Sağa) : Ali Elçin, Kerim Okan, Koray Altıntaş,
Mehmet Bayraktar, İbrahim Kuzu, Hasan Dönmezkuş, Mehmet
Karakalkan - Oturanlar : Ömer Aytemiz, Nedim Yaradanakul,
Feramuz Yünal, M.Nuri Arslan, İbrahim Aksoy,
Bahri Akbay, Ömer Mantaş, Ömer Sartekin

Fot. : Foto Gamze - Gönderen : Udî Bekir AKSOY

 

            Yüreğine sağlık Bayramoğlu, bizleri uyandırdın. Senin gibi bir değeri, bir değerin çırpınışlarını öğrendik. Bundan sonra sana destek olmak, problemlerine çözüm aramak bizlerin boynunun borcu.

            Geçmişten günümüze Zile sporuna gösterişsiz, reklâmsız, binbir çile ve zorluk içinde fedakârca hizmet etmiş, deplasman maçlarına araba parasını zor denk getirmiş, karda kışta hastalanmayı, sakatlanmayı göze almış, zaman zaman haksızlığa uğramış, kısaca Zile'de sporun çilesine gönül vermiş sporcu, antrenör, öğretmen ve idarecilerin bu hizmetini alkışlarken aramızdan ayrılanlara Allah'tan rahmet, emeği geçmiş halen yaşayan insanlarımıza sağlıklı, huzurlu bir ömür dilerken; hepsini saygıyla hürmetle selâmlıyorum.

                                                                                               Bekir ALTINDAL

Zile'de Spor ve Sporcu Kültürünün Mümtaz Şahsiyetleri
 
 

Zile Makaleleri Sayfasına  

Dönmek İçin TIKLAYINIZ

YAZDIR